×
Český tým vypadl v týmové soutěži s Nory

Český tým vypadl v týmové soutěži s Nory

12.02.2019

Hned v první rozjížďce s Nory vypadl český tým ve složení Gabriala Capová, Ondřej Berndt, Martina Dubvská a Jan Zabystřan v týmové soutěži na MS v Aare. Český výběr se tak umístil na 9. místě. Do bojů nemohli zasáhnout zdravotně v nepořádku Kryštof Krýzl a Kateřina Pauláthová. Náš tým poznamenala záměna mužů na startu, když se Zabystřan na poslední chvíli musel vyměnit s Berndtem. Mistry světa se stali Švýcaři, stříbro získali Rakušané, bronz Italové.

Smolný den pro české barvy. Tým měl vymyšlenou taktiku, jak se pokusit uspět proti silným  Norům, ale místo toho nastupoval do první rozjížďky rozhozen. Co se stalo? Záměna startovních čísel Jana Zabystřana a Ondřeje Berndta. Samozřejmě omylem. Kluci vůbec neměli představu, když jim trenér rozdal startovní čísla, že jim je dal opačně a tudíž byli i opačně nasazeni do jízd. Vše se bohužel ukázalo až pár vteřin před startem Zabyho, když rozhodčí na startu zjistil, že ve startovní brance nestojí ten pravý. Akci na úplně poslední chvíli zastavil a kluci se museli vyměnit ve stavu, kdy Zaby byl už plně koncentrovaný na svou jízdu a naopak Ondra nikoliv, ve stavu, kdy byl každý z nich mentálně připravený na jiného soupeře a také na jinou trať. Původně měl jet Zaby v červené a Ondra v modré, nakonec to bylo naopak a i když jsou tratě vyměřovány tak, aby byly co možná nejpodobnější a férové, nikdy nejsou zcela identické. Navíc po výměně Zabyho za Ondru už Ondra neměl prostor k přenastavení startovních madel, které po bezmála dvoumetrovém Honzovi byly na Ondru hodně vysoko. Martina Dubovská shrnula náš závod výstižně: „Budu mluvit pouze o pozitivech a to největší je, že můžeme být rádi, že jsme jako celý tým nebyli diskvalifikováni, že nám zůstalo alespoň to deváté místo.“

Ale postupně. První za český tým jela Gabriela Capová proti Thee Stjernesundové, a i když je Gábina ve výborné formě (začátkem února ve slalomu bodovala v SP Mariboru a vyhrála EP  v Obdachu), bod proti Norce po chybě ve střední části nevybojovala. „Šla jsem do toho naplno a myslím, že se mi start docela povedl, pak jsem bohužel udělala jednu chybu na rovince a už jsem nebyla schopna soupeřku dojet.“

Následovala anabáze se startovními čísly a v této chvíli se od - na poslední chvíli povolaného - Ondry Berndta nedal očekávat plnohodnotný výkon, natož útok na slalomáře typu Sebastian Foss – Solevaag. 

Martina Dubovská proti Kristin Lysdahlové prohrála o 0,29s a tím byl osud českého týmu zpečetěn, i když ten byl v podstatě zpečetěn už když se zaměnila čísla… Martina Dubovská po závodě sdělila: „Každý z nás se snažil a každý z nás pro to dnes udělal maximum. Pravda je, že bychom to měli i více trénovat.“ 

Na závěr jedoucí Jan Zabystřan už postup za stavu 0 : 3 zachránit nemohl, přesto bojoval o čestný bod pro český tým. Proti Leif Kristianu Nestvold Haugenovi ztratil sedmnáct setin. Za to, že byl původně nasezen do špatné jízdy se špatným číslem byl však následně diskvalifikován. 

Smolný den. Stane se, i když zrovna tohle by stávat nemělo. Ale všichni jsme jenom lidé. Pro trenéra zodpovědného za tento zmatek, i celý náš realizační tým, je to jistě to obrovské, ne-li největší poučení do budoucna.

Ve středu je na MS naplánovaný volný den, nic se nejede, ale naši sportovci půjdou trénovat, blíží se totiž technické disciplíny. Jediná, který zůstane nově v posteli je Martina Dubovská. Skolila ji totiž horečka 38,8°C. A mimo sníh zatím nadále zůstávají Kryštof Krýzl se silně odraženou holení a Kateřina Pauláthová s problémovým kolenem. 

(EK)Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři