Český tým alpských lyžařů v čele se zlatou Ester Ledeckou je z Olympiády ve zdraví doma

16 min 58 s

V pondělí po třinácté hodině přiletěli na letiště Václava Havla v Praze čeští olympionici z Pchjongčchangu. Mezi nimi i všichni alpští lyžaři. Nechyběla ani dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká, která se posléze setkala s fanoušky na Staroměstském náměstí. Při této příležitosti se pojďme ohlédnout za vystoupením alpských lyžařů na XXXIII. Zimních olympijských hrách, které budou mít přídomek hry větrné a hry Ester Ledecké. Češi si na nich celkově vedli velmi pozitivně.

Českou republiku reprezentovalo v Pchjongčchangu devět alpských lyžařů. Největším želízkem byla Ester Ledecká. Dívka, která v letošní sezóně dokázala zajet 7. a 13. místo v SP ve sjezdu a trochu jsme proto už dlouho před ZOH litovali, že program her je postaven proti stratu ve sjezdu, pokud má Ester závodit o zlato na snowboardu. V létě Ester řekla, že kvůli ní program na hrách nezmění, že to by musela jet i na lyžích o zlato. Ani nevěděla, a my samozřejmě tuplem ne, jak tahle věta bude znít v kontextu dnešních dní…

Zlatá Ester Ledecká

O zlatě Ester Ledecké v super-G bylo již řečeno mnoho, přesto bychom ještě jednou rádi zdůraznili, že tímto nádherným šokem, který nám všem způsobila, napsala dějiny českého lyžování (první zlato ze ZOH v alpském lyžování pro ČR, potažmo Československo, po bronzech Olgy Charvátové a Šárky Záhrobské), a českého (10. a 11. zlatá medaile pro ČR ze ZOH) a světového olympizmu (start na ZOH ve dvou různých sportech a dvě zlaté medaile ve dvou různých sportech). A také, že bylo úžasné sledovat nejen vítěznou jízdu, ale také ten nevěřícný výraz v obličeji, který na její tváři zůstával ještě dlouho po protnutí cílové fotobuňky.

Velmi dobře závodila také v obřím slalomu, když se startovním číslem devětačtyřicet obsadila 23. místo. Ve druhém kole v horním úseku zajela nejrychlejší mezičas.

„Děkujeme Ester i celému týmu, jehož součástí jsou Tomáš Bank, Ondra Bank, Petr Kouřil, Jakub Marek, Zuzana a Janek Ledečtí a Jan Klapáč (dědeček) za skvělé výkony, prezentaci našeho sportu a velmi příjemné vystupování,“ říká předseda Úseku alpských disciplín SLČR Aleš Krýzl.

Životní 16. místo Ondřeje Berndta v alpské kombinaci

Skvělý výkon na hrách podal Ondřej Berndt v alpské kombinaci. Desátý nejrychlejší čas ve slalomové části ho vynesl až na konečnou 16. příčku. Po sjezdové části se tak posunul o osmnáct míst vzhůru. Byl to jeden z nejlepších momentů Ondrovy kariéry. Dosud dokázal bodovat dvakrát v životě v SP, pokaždé v alpské kombinaci – loni ve Wengenu (23. místo) a letos ve Wengenu (30. místo). Silný na jeho příběhu, kdy si na závodění musel ještě v roce 2016 vydělávat fyzickou prací na nejrůznějších brigádách, je fakt, že dokázal formu prodat právě v olympijském závodě. Byl to zážitek, kterým potěšil nejednoho českého fanouška. Ondra startoval i v dalších disciplínách. V super-G skončil 35. ale spokojený nebyl s chybami, které na trati udělat. V obřím slalomu nedokončil 1. kolo, ale byl rád za jízdu, která se mu dařila do výpadku (několik bran před cílem) jet. Cíl bohužel neviděl ani ve slalomu, ve kterém má letos skvělou formu (2x 1. místo na FEC).

Za trápení ve sjezdech 17. místo v alpské kombinaci pro Kateřinu Pauláthovou

Kateřina Pauláthová se doslova protrápila těmito hrami. Na obří slalom ji postihla silná zdravotní indispozice a smutně konstatovala, že v ní nezbyla špetka sil a závod nedokončila. Slalom vynechala, aby se připravila na náročné super-G, v němž zajela 33. místo. Protrpěla tréninky sjezdu, ten poslední vynechala, aby se o den později pustila do klasického sjezdu, který měl sloužit výhradně jako trénink na kombinační sjezd o den později. Sníh byl ale rychlejší než v trénincích a Kateřina létala na skocích hodně vysoko a na paty lyží, zkrátky měla nekolikrát namále. Po každém tréninku/závodě ve sjezdu byla ráda, že nelehkou sjezdovku přežila ve zdraví. V klasickém sjezdu skončila 26., ve sjezdové části alpské kombinace 20. Jízdou na jistotu si pak ve slalomové části pojistila pěknou 17. příčku a na Olympijských hrách se tak konečně v cíli poprvé usmála. Za 17. místo byla opravdu ráda a několikrát zopakovala, že by jí hodně štvalo, kdyby se protrápila sjezdy a pak nejde vypadla ve slalomu.

Jediný bod v týmové soutěži přo ČR vyválčila Martina Dubovská, k tomu 29. místo ve slalomu

Specialistka na technické disciplíny nebyla se svým vystoupením ve slalomu ami obřím slalomu spokojená. V OSL spadla po vnitřní lyži hned na první hraně, v SL se nevyhnula chybám a těsně jí tak utekla vysněná třicítka v 1. kole a optimální startovní pozice pro kolo druhé. Vše si chtěla vynahradit v týmové soutěži, kde věřila nejen v úspěch českého týmu, ale také ve své schopnosti, když jí soupeřka žene vedle sebe dopředu. Podala výborný výkon a Chiaru Costazzu (ITA) porazila o 0,22 s. Český tým i přes bojovný výkon do čtvrtfinále nepostoupil. Blízko k dalšímu bodu měla doborou jízdou Gabriela Capová, kvůli zaváhání (v jedné z branek jí to vyhodilo mimo optimální stopu) se ale nakonec musela o 0,18 s sklonit před Irene Curtoni. Muži Ondřej Berndt a Filip Forejtek své jízdy bohužel nedokončili.

29. místo pro Gabrielu Capovou v obřím slalomu

Gábina letos zaznamenala obrovský progres v obou dvou technických disciplínách. V SP poprvé v kariéře bodovala (19. místo SL Kranjska Gora) a v obřím slalomu se zlepšila. Na Olympiádě s vysokým startovním číslem 54 byla po 1. kole obřího slaomu 34. a ve druhém kola zajela 27. čas (jednoznačně nejlepší za všech startujících za třicítkou a i některých z těch, co startovaly v ní), který ji posunul na 29. místo. Ve slalomu se nevyhnula velké chybě před cílem a to ji stálo třicítku po 1. kole (na poseldním mezičase byla ještě 28.), v 2. kole přišel špicar. Gábina odjížděla ze ZOH spokojena s tím, že se jí podařilo předvést jízdy na hranici toho, co umí, že do toho dokázala jít v hlavě naplno i na takto těžké soutěži.

Filip Forejtek jezdil rychle tréninky sjezdu, nejlepší výsledek si ale odváží z obřího slalomu

Filip, psychicky posilněný skvělým 5. místem z MSJ ve sjezdu, na ZOH jezdil všechny tréninky mezi 2,62 a 2,99 s za nejrychlejším. V závodech byl nejlepším Čechem jak ve sjezdu na 38. místě, tak v super-G na 34. místě, tak i v obří slalomu, kde skončil na 31. příčce. Ve svých dvaceti letech má ještě všechno před sebou a to už zde byl výraznou sjezdařskou oporou týmu. Nyní chce vylepšit techniku oblouků v obřím slalomu, aby ji pak mohl přenést do technických pasáží v rychlostních disciplínách a v těch se dále zlepšovat.

Jan Zabystřan už v Olympiádu ani nedoufal

Vysoký závodník, který zůstane ještě jeden rok juniorem, už ani nevěřil, že by na ZOH mohl být nominován. O to větší radost z nominace měl a hovořil o splnění jednoho ze snů. S náročnými tratěmi bojoval, ale nakonec absolvoval celý program a odnesl si mnoho cenných zkušeností pro svou budoucí kariéru. V závodech obsadil 40. místo v super-G, 46. ve sjezdu.

Jan Hudec radil klukům, jak optimálně naložit se stopou

Honza Hudec, olympijský medailista ze super-G v Soči z před čtyř let v barvách Kanady, proklouznul do nominace na poslední chvíli místo zraněného Kryštofa Krýzla a ani on nebyl v optimálním zdravotním rozpoložení. Super-G zde nedokončil a 45. místo ve sjezdu tak bylo rozloučením s jeho olympijskou kariérou. Při derniéře se ale úspěšně ujal role mentora pro ostatní české reprezentanty, když jim radil optimální stopu i finesy, jak si s náročnými vlnami, dlouhými skoky a táhlými zatáčkami co nejlépe poradit. Za to mu patří velký dík.

Životní nominace pro Adama Kotzmanna

Sen si splnil také Adam Kotzmann. Na Olympijských hrách závodil ve slalomu a obřím slalomu a i když závody nedokončil, z Pchjongčchangu si vedle zážitků odváží důležité zkušenosti pro další závody.