Český pohár zná své vítěze, celkové pořadí ovládli Adéla Kestlová a Lukáš Svatoš

Český pohár zná své vítěze, celkové pořadí ovládli Adéla Kestlová a Lukáš Svatoš

9 min 40 s

Republikovým šampionátem ve Špindlerově mlýně o posledním březnovém víkendu skončila také klasifikace Českého poháru. Celkové pořadí této bodované republikové dlouhodobé soutěže mezi ženami ovládla Adéla Kestlová z oddílu SKI Kouty, v pořadí mužů byl nejúspěšnějším lyžařem Lukáš Svatoš ze Spartaku Rokytnice.


Sezóna Lukáše Svatoše byla dlouhá, začala v prosinci závody na Kronplatzu v Itálii a právě v této zemi závodně strávil podstatnou část tohoto ročníku. Úspěšný byl ale i na domácím poli, protože ovládl celkové pořadí Českého poháru. „Sezóna byla hodně úspěšná a vydařila se nad očekávání, přestože jsem od začátku měl problémy s kolenem. Největší potíže jsem měl se slalomem, ale v posledních dvou závodech jsem na to docela přišel,“ říká skromně lyžař, který vyhrál právě i v pořadí této disciplíny, stejně jako v obřím slalomu.

„Nejlepší závod byl pro mě v Albrechticích v Jizerských horách. Už minulý rok, když jsem byl první sezónu v juniorech, se mi tam podařilo vyhrát. Letos jsem byl schopen na stejném kopci zopakovat, což mi udělalo radost,“ vzpomněl si na svou jedinou letošní vítěznou radost v domácích závodech. Jinak byl ještě jednou na pódiu na Karolince a šestkrát v top 10. Pro závodníka ročníku 2005 je zatím jeho sport prioritou i do budoucna. „U mě je lyžování na prvním místě, chtěl bych v něm pokračovat a dostat se co nejvýš. Kdyby to vyšlo, tak samozřejmě na Světový pohár a na mistrovství světa,“ vypočítává své cíle a sny.

Lyžařské vzory hledal v zahraničí, v jeho rozvoji mu ale výrazně pomohla i rodina. „Mým největším vzorem je Marcel Hirscher. K lyžování mě přivedla mamka, když mi byly tři roky, začínal jsem v Rokytnici nad Jizerou. Přibližně v pěti letech mě mamka dala do závodního týmu a postupně jsem si k lyžování našel super cestu. Jsem rád, že dnes jsem tam, kde jsem,“ říká vítěz Českého poháru Lukáš Svatoš.

V celkovém pořadí mezi ženami mohla slavit jeho starší kolegyně Adéla Kestlová. Ta si triumf zajistila zejména kvalitními výsledky ve slalomu, který dvakrát vyhrála a přidala další tři umístění na bedně. „Musím říct, že sezóna byla pro mě velmi úspěšná. Každý ze závodů pro mě byl něčím speciální a v podstatě každý se mi v něčem povedl.  Nečekala jsem, že vyhraju celkově Český pohár, protože mně jdou slalomy, ale třeba obří slalomy moc ne. Doufala jsem, že nějaké body sesbírám, ale vítězství jsem nečekala,“ hlásila skromně po posledním závodě sezóny.

Na rozdíl od Svatoše jezdila letos výhradně na domácí půdě, protože velkou část jejího života a času zabírá studium. „Ve zkouškovém období bývají chvíle, kdy nic nestíhám. Hlavně nestíhám trénovat a pak jsem ve stresu. To byl zlomový bod celé sezóny, ale naštěstí to nějak vyšlo a navíc ostatní mě i trochu postrčili. Sport mě baví, lyžuju strašně ráda a byla by škoda, kdybych s ním skončila,“ potvrzuje závodnice ročníku 2002, že lyžování má v jejím srdci místo.

Tento sport má totiž v rodině. „K lyžování mě vedl táta, který dřív taky závodně lyžoval. Od mých dvou nebo tří let jsme pravidelně každou zimu a v podstatě každý víkend trávili na horách. Pro mě tedy bylo lyžování součástí každodenního života. Dělala jsem závodně více sportů, ale u lyžování jsem zůstala,“ přibližuje vývoj vztahu k zimním sportům.

V další sezóně chce u lyžování zůstat, ačkoliv prioritou zůstává škola. „Kromě Českého poháru myslím, že bych mohla sjet i nějaké zahraniční závody třeba v Itálii. Výš už to zatím nesměřuji, momentálně je u mě na stejně vysoké úrovní s lyžováním hlavně studium. Chtěla bych ho dotáhnout do konce a pokud by mi v tom lyžování zabraňovalo, dál bych už v něm nešla,“ má jasno. A čím by se tedy mladá lyžařka chtěla v budoucnu případně živit, pokud lyžařská kariéra nedopadne? „Ze mě bude úča, chtěla bych učit malé děti ve škole, na druhém stupni základní školy,“ upřesnila vítězka pořadí Českého poháru Adéla Kestlová.

 

Lukáš s Adélou se už pilně připravují na nadcházející sezonu a my budeme držet pěsti, aby byla minimálně stejně úspěšná jako ta předchozí!

Foto: @josefstepanphotographer (galerii najdete na tomto odkaze)Pomoc Ukrajině