Český pohár Head cup žactva na Bílé v Beskydech

6 min 20 s

Ve dnech 3. a 4. ledna uspořádal lyžařský klub Ski Vítkovice – Bílá pod záštitou SLČR letošní první závody Českého poháru žactva. Podle programu se měl jet slalom a obří slalom. Z důvodů nedostatku sněhu v horní části sjezdovky se uskutečnily dva slalomy.

„Připravit tu trať tak, aby byly ty slalomy vůbec uskutečnily, nám dalo hodně úsilí. Obecně totiž začalo mrznout hodně pozdě, nebýt několika mrazivých dní před Silvestrem, vůbec by se to nemohlo odjet. Nemáme až tak vysokou nadmořskou výšku, jako jiná střediska, ale organizačně jsme sehraný tým. Naši lidé odvedli super práci,“ říká za pořadatele Ski – Vítkovice Bílá ředitel závodu Martin Vrzgula. ÚAD děkuje organizátorům za skvěle odvedenou práci a dobré závody.

Ačkoliv v pátek, den před prvním závodem, v odpoledních hodinách intenzivně pršelo, v noci na sobotu se vyčasilo, přišel mráz a ráno na závodníky čekala kompaktní tvrdá pista.

V kategorii starších žáků oba dva dny suverénně zvítězil Jan Ouvín z TJ Spartak Rokytnice. Po oba dva dny předvedl lyžování na velmi kvalitní technické úrovni a druhému v pořadí odskočil první den o 3,58s, druhý den dokonce o 4,24s. Stříbrné pozice obsadili v prvním slalomu Tomáš Ťavoda (Ski Bílá), ve druhém Vojtěch Bambušek (Ski Soláň), bronzové pak Jan Mařas (SK Špindl) a Eduard Fiala (LO TJ VS Praha).

Mezi staršími žačkami se o vítězství popraly tréninkové kolegyně Iva Křížová (Alpin SC) s Nikolou Bubákovou (TJ Spartak SK Vrchlabí). V prvním závodě zvítězila Křížová o šest desetin před Bubákovou, třetí skončila s odstupem 2 vteřin Klára Pospíšilová (ČKL Harrachov). Na druhý den se situace obrátila. Zvítězila Bubáková s náskokem 1,66s před Křížovou. Třetí místo obsadila s odstupem tří vteřin Anna Volková (SK Ještěd).

Mladší žáci (kategorie U14) první den vůbec poprvé absolvovali závod v jednoterčovém slalomu. Jak už bylo avizováno na podzim, ÚAD SLČR k tomuto kroku přistoupil proto, aby naši mladší žáci absorbovali optimální techniku krátkého oblouku, včetně jeho timingu, a tu pak přenesli do jízdy v kloubových tyčích. Proto doporučujeme jednoterčové slalomy zařazovat do tréninků.

V jednoterčovém slalomu zvítězili Jonáš Forejtek (ST Sv. Petr) s náskokem dvou vteřin před Petrem Čechem (TJ Motor České Budějovice) a Adamem Klímou (ST Victoria Brno) a Veronika Vanická (TJ Bižu. Jablonec) před Terezou Součkovou (TJ Mezihoří) a Michaelou Mikeskovou (SKI Soláň).

Druhý slalom mladšího žactva se jel již kloubových tyčích. Vítězi se stali Jakub Šinták (ST. Sv. Petr) a Tereza Součková, druhá místa obsadili Adam Klíma a Veronika Vanická, bronzové příčky pak Jan Borák (SK 4ski Ostrava) a Michaela Mikesková.

České pohár v starších žácích vede Jan Ouvín s 200 body, ve starších žákyních se o vedení dělí Nikola Bubáková s Ivou Křížovou (obě 180 bodů). V mladších žácích Jonáš Forejtek se 150 body, v mladších žákyních shodně se 180 body Veronika Vanická s Terezou Součkovou.