České závody FIS v italském Pfelders se povedly

6 min 7 s

Už druhý rok organizátoři ze Ski klubu Velké Meziříčí pořádají mezinárodní závody FIS v zahraničí. A to v italském středisku Pfelders. Důvod? Aby si mladý, přechodový ročník z žákovské kategorie měl šanci vyjet první body v obřím slalomu dřív, než sněhové podmínky v ČR umožní uspořádat první obří slalomy.

Systém FIS bodů a přidělených kvót na závody do zahraničí je neúprosný. Pokud se nejedná o závody u našich sousedů ze Slovenska a Polska, s nimiž tvoříme jednu skupinu s navzájem zvýšenými kvótami, máme v mužích pouze 6 míst. V ženách, pokud počet přihlášených přesáhne 140, také. V ČR s pořádáním obřích slalomů sázíme na jistotu, co se sněhu týče, proto se první Český pohár v OSL jede až v druhé lednové dekádě na Tanvaldském Špičáku.

To motivovalo dvojici Vratislav Čamek a Tomáš Ouvín k uspořádání závodů FIS v předsunutém termínu 9. – 10. prosince ve Pfelders. „Závody se myslím velmi povedly. Pista byla výborná, nainjektovaná a oproti závodům v ČR vydržela v téměř nezměněném stavu i pro číslo padesát. Kluci i holky mohly proto jet v jedné trati. Šlo to dobře a rychle, ve dvě hodiny odpoledne bylo po závodech,“ byl rád za hladký průběh ředitel závodů Tomáš Ouvín. V neposlední řadě také vyzdvihl přínos závodu pro mladé ročníky, zmiňovaný již výše a skutečnost, že na závody přijela bohatá zahraniční konkurence. „Na stratu jsme měli 19 zemí včetně kanadského, rakouského a italského týmu, ale také exotické lyžařské země, jejichž závodníci se chtěli vyjet pro svou zemi kvalifikační místo na OH. Například ze Senegalu a Ghany.“

Prvního závodu využily pro přípravu na Světový pohár Kanaďanky Erin Mielzynski a Lauren St-Germain, na bednách je na 3. místě doplnila Italka Michela Azzola. Druhý závod bylo složení stupňů vítězů čistě italské v čele s Michele Azzolou. Nejlepší z Češek byla po oba dva dny Veronika Čamková na 5. a 8. místě.

Mužské stupně vítězů byly po oba dva dny italsko-rakouské, když dvakrát zvítězil Ital Antonio Fantino. Nejrychlejší z našich byl loni ještě junior Jan Skořepa na 12. a 16. Výsledky 34,52 a 36,04 se přiblížil ke svým nejlepším bodům. 19. v prvním závodě s číslem 48 skončil Patrik Benc a 43,00 FIS bodů si zajistil druhé body sezóny i kariéry. Za zmínku stojí nejmladší ročníky. 22. byl s číslem 57 (*2000) Ondřej Surkoš, který si vyjel 46,74 FIS bodů, což naznačuje velké zlepšení v této sezóně. Obstojně si vedl také prvním rokem junior Adam Klíma (*2001), když skončil s číslem 71 na 33. místě za 62,88 FIS bodů, což je na začátek prví sezóny mezi dospělými velmi dobrý počin a neztratil se ani Jan Koula (*2000) na 31. místě s číslem 59 a výsledkem 51,03 FIS bodů, což, podobně jako u Surkoše, ukazuje zlepšení.

Přehled výsledků z českých závodů FIS v italském Pfelders najdete zde.