Bláznivé počasí v Kranjske Goře víc nedovolilo, 34. místo Krýzla bylo maximem ze zadních pozic

6 min 34 s

Husté, mokré sněžení, které zalézalo úplně všude, lepilo se na lyžařské brýle a tím znemožňovalo závodníkům SP dobře vidět, ale hlavně degradovalo sněhovou podložku, která se ještě o pád dní dříve tvářila jako led, ale v závodě se v každým dalším závodníkem podobala více a více tobogánu. Zkrátka slalom s přívlastkem šílený. Kryštof Krýzl bojoval srdnatě a s číslem 55 zajel 34. čas a do druhého kola nepostoupil.

Jeden ze slalomů, který si budou jeho protagonisté i všichni pořadatelé dlouho pamatovat. Pořadatelé kvůli množství práce, které jim mokrý a vytrvale padající sníh připravil, navíc v závěru závodního dne už ani lyžařské ‚pršipláště' neodolaly a provlhly. Závodníci zase prosto, že vůbec neviděli kvůli hustému sněžení pod nohy a sníh se jim na brýle lepil tak, že po poloviny do cíle neviděli ani příliš branky.

Do druhého kola nepostoupilo ani jedno z vyšších startovních čísel. Čtveřice závodníků z TOP30, která první kolo nedojela, byla v druhém kole takříkajíc nahrazena čtyřmi čísly mezi 31 - 35. Nikdo další už kvůli neutěšenému stavu trat neměl nárok. Touto optikou byl výkon Kryštofa Krýzla vynikající. Dokázal s číslem 55 zajet 34. čas a byl zdaleka nejrychlejším ze závodníků startujících později.

„Šílenost,“ zhodnotil Kitan slalom v Kransjke Goře, který byl jeho posledním v letošní sezóně, a pokračoval: „Letos je to s těmi slalomy trochu pech. Štve mě, že to v něm letos nevyšlo na body, myslím, že i dneska v těch špatných podmínkách jsem dokázal, že jsem na to letos měl. Ale příští rok to prostě dát musím!“

I proto teď spolu s Janem Zabystřanem míří na Far East Cup (FEC) na ruský Jižní Sachalin. Ve FIS bodech ve slalomu má Kitan vzhledem k bodovým možnostem, které se dají ve FEC vyjet, rezervu pár bodů, které ale ve startovním čísle v SP dělají 10 - 12 čísel ve důležitém úseku startovního pole. Startovat s 45 nebo s 57 je zdánlivě větší rozdíl než startovat s 35 nebo 47. Neboť i hodně dobře připravená trať, které přeje i počasí, je s číslem do 48 konkurenceschopná na postup do druhého kola. Kolem 50 - 52 se ale obvykle zlomí a nebo nějakým způsobem zhorší.

Ze stejných důvodů míří na Jižní Sachalin i Jan Zabystřan, který chce vylepšit body v obřím slalomu a také by si oba dva naši reprezentanti rádi udrželi ve Far East Cupu první losovanou skupinu pro případ, že by si v příští olympijské sezóně chtěli ještě narychlo vyjet na FEC nějaké body a nemuseli se znovu prokousávat do první losované skupiny.

Slalom SP v Kranjske Goře vyhrál Francouz Clement Noel před svým krajanem Victorem Muffat - Jeandetem, který stál ve slalomu SP na stupních vítězů poprvé v kariéře a třetím Ramonem Zenhaeusernem ze Švýcarska. Už v  nedělním závodě se rozhodlo o vítězů letošního ročníku slalomu SP, malý křišťálový glóbus vyhrál Rakušan Marco Schwarz.

Výsledky slalomu SP v Kranjske Goře najdete zde.