Barbora Nováková boduje v Evropském poháru v super-G v Zinalu 17. a 27. místem!

7 min 46 s

První závody sezóny a první úspěch sezóny! Juniorská reprezentantka v alpském lyžování Barbora Nováková ve švýcarském Zinalu na Evropském poháru dvakrát bodovala a díky tomu si hned v prvních závodech zajistila na příští sezónu místo v reprezentaci dospělých. Gratulujeme! Solidně si vedla také Tereza Nová, na body sice nedosáhla, ale na 35. a 36. místě od nich nebyla daleko. A v USA v závodech FIS obsadila ve slalomu FIS 2. a 3. místo Elese Sommerová a vyjela si druhý bodový výsledek sezóny.

V Zinalu se mělo původně závodit už ve středu, kvůli počasí byl ale závod zrušen a přesunut na čtvrtek, kdy se konaly závody rovnou dva.

Do prvního závodu nastupovala Barbora Nováková se startovním číslem 51 a zaznamenala v něm 17. nejrychlejší čas znamenající její dosud nejlepší výsledek v této druhé neprestižnější soutěži alpských lyžařů. Ve druhém závodě už startovala ve třicítce nasazených podle bodů Evropského poháru a skončila opět na bodech, tentokráte na 27. místě.

„Oba závody se mi jely dobře. Při prvním nebyly úplně nejlepší podmínky, nebylo vidět a trať byla v některých místech rozbitá. Já se díky vyšší stopě největším dírám vyhnula a tím měla i větší rychlost do roviny. Na druhý závod už byly podmínky mnohem lepší.“

„Po zkušenostech z loňské sezóny jsem věděla, že bodování není nemožné (pozn. Bára bodovala už loni ve sjezdu 24. místem), ale nečekala jsem až takhle dobré výsledky hned na prvních závodech. 17. místo mě hodně překvapilo, už jen kvůli tomu, že můj pocit z jízdy nebyl úplně nejlepší, ale mám z toho velkou radost.“

Dvěma bodovanými výsledky v EP si Bára zajistila místo v reprezentaci žen na příští sezónu a zároveň si pootevřela dveře na Zimní olympijské hry do Číny.

„Reprezentace dospělých je po dnešku hezký bonus, jsem ráda, že už takhle na začátku sezóny mám zajištěné místo,“ říká devatenáctiletá reprezentantka a k ZOH doplňuje: „Co se ZOH týče, tak je to stále velmi daleko a zatím máme jiné bližší cíle, na které se teď soustředíme. Ale samozřejmě, že by mě nominace hodně potěšila.“

Nás těší, že se takto daří a přejeme, aby i další bližší cíle Bára proměnila v úspěchy.

Další českou reprezentantkou na startu byla Tereza Nová. Startovala s číslem 60 respektive 59 a obsadila 35. a 36. místo. Od bodů jí v prvním případě dělilo 0,33 s a ve druhém případě 0,36 s. To jsou slibné výsledky.

V USA Elese Sommerová ve středu zajela dvoje stupně vítězů ve slalomech FIS v Burke Mountain - v prvním slalomu skončila 2. a ve druhém slalomu zajela 3. místo. V prvním závodě po prvním kole dokonce vedla. Ve druhém závodě ve druhém kole naopak hodně chybovala. Nicméně 35,48 FIS bodů z prvního závodu, který se jí průměruje s 27,43 FIS body z NorAmu z před dvou týdnů, jí vytvoří nový bodový průměr 31,46 FIS bodů. Touto hodnotou se posune k cca 150. místu světového žebříčku, čímž si rovněž Elese zajistila nominaci do reprezentace dospělých na příští sezónu. Celine Sommerová v těchto závodech zajela 4. a 8. místo.

Elese i Celine nyní čekají již avizované NorAmy v Panoramě, Tereza Nová jede trénovat do Pfelders a Barbora Nováková zůstává zatím ve Švýcarsku, nejblíže obě dvě (Novou a Novákovou) čekají Evropské poháry v super-G ve Val di Fassa. Předtím se ale ještě konají EP v technických disciplínách - v obřích slalomech v Andalu o víkendu nastoupí Kateřina Pauláthová a Barbora Zíková a ve slalomech v polovině prosince Martina Dubovská a Gabriela Capová.

Výsledky prvního EP v super-G v Zinalu najdete zde, druhého zde.