×
Bank: superG je můj černý kůň mezi disciplínami! Startují i Krýzl a Vráblík

Bank: superG je můj černý kůň mezi disciplínami! Startují i Krýzl a Vráblík

04.02.2015

ODLOŽENO!

Pořadatelé a FIS oznámili, že kvůli hustému sněžení a poryvům větru je středeční superG mužů odloženo na čtvrtek 5. února 2015, 11.00 místního času, tj. opět 19:00 středoevropského času.

Pokračuje původní článek...  

Začněme pěkně zostra: "SuperG je pro mě rozehřívací disciplína, ve které můžu překvapit, takový můj černý kůň mezi disciplínami," řekl před svým úvodním vystoupení na Mistrovství světa 2015 Ondřej Bank. Pěkná výzva pro české fanoušky, aby sledovali dnešní závod!

"Uvidíme, jaké bude počasí, nahoře fouká a má být škaredě, tak jsem zvědav, jestli to vlastně vůbec bude. Sjezdovka a pista jsou ale super připravené, i když poslední dva dny trochu sněžilo," popisuje Bank podmínky v dějišti šampionátu. Už včera absolvoval na stejném svahu, na kterém se dnes superG pojede, tréninkovou jízdu ve sjezdu: "Oficiální trénink vždycky pomůže, člověk si osahá a odchytá sníh a závodní kopec, dá si ostrou závodní jízdu. My jsme třeba zjistili, že to není tak rychlé, jak jsme čekali," popsal přínos včerejší přípravy. Podle analýzy jízdy dokázal být velmi rychlý zejména na první mezičase a pak také v poslední pasáži. Znám ten kopec ze svěťáků, ale udělali pár změn, nějaké vlny navíc. Je to rozmanitější a tím pádem i trošku náročnější. Pro mě je to asi dobře, každá změna je lepší, protože oni to sjezdaři - specialisti mají docela naježděný, já se na ten sjezd víc zaměřuju kratší dobu. Pokud se tomu má říkat zaměřování, tak vlastně až letos. Takže čím techničtější, tím lepší," mluvil již před pár dny o tom, jaký profil trati mu vyhovuje. Bank přiletěl s kolegy do dějiště mistrovství o víkendu, a i když jde o časový posun o osm pásem, jeho trenér a bratr Tomáš z toho nedělá vědu: "Nejlepší je fungovat rovnou naplno, nastoupit do závodního režimu, to je ta nejlepší aklimatizace," přiblížil, jak se s přesunem do zámoří vypořádali.

S jakými cíli do dnešního závodu Ondřej nastupuje? "Těším se, ale nemám žádná mimořádná očekávání. SuperG mě dokázalo překvapit, a tak to beru i dnes. V superG nikdy nevím, co tam mám dělat, prostě to nějak jedu, a pak je to docela rychlý,“ dodal s šibalským úsměvem v hlase. Bank vystoupí na svém již sedmém mistrovství světa, při svém posledním startu v této disciplíně v Ga-Pa 2011 skončil na 17. místě. Na ZOH 2014 v Soči vybojoval skvělou jízdou 9. místo, ve Světovém poháru v superG letos už dvakrát bodoval, naposledy v Kutzbühelu skončil na 12. dvanáctém místě ... další koření, které přidává chuti dnešnímu závodnímu menu v podání Ondry Banka.

V závodě uvidíme také další dva české reprezentanty, pro oba je důležité především získat jistotu a poznat trať do kombinačního závodu. Martin Vráblík start v superG plánoval, Kryštof Krýzl se rozhodl až v dějišti šampionátu, a přispěl k tomu i průběh úterního tréninkového sjezdu.

"Jsem rád, že jsem si  to sjel, vlastně to byl můj první sjezd v Beaver Creek," prozradil Krýzl. "Je to klasický sjezd, strmý, strašně moc vln, každá jízda je znát, je potřeba si to osahat. Pro mě je to nový kopec, už na prohlídce jsem se na to hodně soustředil a byl na ní tak dlouho, jak to šlo. Každým dalším sjetím takového kopce se snižují rezervy, které pomohou mému výkonu. Jsem s tou jízdou spokojený. Měl jsem problém s viditelností, tím nemyslím se svýma očima, ale zatáhlo se a přišla velká difúze, proti jízdám prvních závodníkům to byl obrovský rozdíl.  Skoky mě překvapily, hodně to na nich lítá, zvláště na tom posledním," přiblížil Kryštof náročnost trati. Pro Krýzla jde ve Vailu a Beaver Creek o šesté MS v kariéře, v superG skončil už v roce 2009 ve Val d´Isere na 26. místě.   

Zkušený český reprezentant Martin Vráblík startuje již na svém sedmém světovém šampionátu, ale překvapivě poprvé v kariéře závodí v zámoří. "Do Ameriky se těším, všichni mi slibovali lepší lyžování než v Evropě," řekl nám na letišti před odletem. Chce startovat ve všech disciplínách kromě sjezdu, což pro něj ale znamená absolvovat kvalifikaci ve slalomu i v obřím slalomu. K tomu se ale ještě dostaneme, pojďme zpátky k dnešnímu závodu, resp. včerejšímu tréninkové jízdě: "Na prohlídce mě malinko děsily vlny, nevěděl jsem, jak to na nich pojede, nakonec to bylo pomalejší, než jsem čekal. Viditelnost byla dnes horší, když uvidím lépe pod nohy, bude to ještě lepší výkon.  Kopec jsem si osahal a vím, kde mám přidat, byl to pozitivní test. I proto chci startovat v superG, plánoval jsem to, navíc počasí je tu všelijaké, a budu rád za každou jízdu a oblouk, který ještě budu mít možnost zajet před kombinací," shrnul Vráblík. Na MS v superG startoval Martin dosud třikrát, naposledy v roce 2013 ve Schladmingu skončil na 41. místě, za připomenutí stojí i 33. místo z posledních ZOH v Soči.

SuperG mužů začíná v 19:00 hodin našeho času (11:00 místního), Bank se startovním číslem 28, Vráblík 49 a Krýzl 55. Závod přenáší opět přímým přenosem Česká televize - ČT Sport i Eurosport, LIVE data můžete sledovat zde.  

(AH)

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři