Bank a Vráblík bodovali v náročné superkombinaci Světového poháru ve Wengenu

Bank a Vráblík bodovali v náročné superkombinaci Světového poháru ve Wengenu

12 min 16 s

Ondřej Bank skončil nakonec na pěkné 16. pozici, Martin Vráblík vybojoval vydařené 23. místo, Kryštof Krýzl pak skončil těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě.


V dnešním superkombinaci Světového poháru FIS v alpském lyžování ve švýcarském Wengenu vybojoval naši dvě umístění v první třicítce.

Disciplíny se dnes jely výjimečně v obráceném pořadí, teprve podruhé v historii Světového poháru. Důvodem pro změnu bylo počasí, přineslo nový sníh a pořadatelé se rozhodli získat více času na dopolední úpravu trati pro sjezd. Tato změna se pořadatelům vyplatila, úvodní disciplína se jela ještě v mírně zamlženém údolí, na odpolední sjezd bylo ale už nádherně jasno, jelo se v nádherných prosluněných kulisách alpských vrcholků. Lyžování opět ukázalo, jak dokáže být krásné …

Do úvodního slalomu nastoupili tři naši zástupci: se startovními číslem 26 skončil Martin Vráblík 8., Ondřej Bank (20) byl kousek za ním 10. a Kryštof Krýzl (48) se umístil na 21. pozici. První třicítka pak ve druhém kole startovala v obráceném pořadí, konečné výsledky našich už znáte, jejich časy ve sjezdu byly 18. Banka, 32. Vráblíka a 35. Krýzla.  Závod vyhrál Ted Ligety (USA). Snad na tomto místě dodejme, že Krýzl se postavil na start superkombinace ve Světovém poháru téměř dvou letech, Bank téměř po třech a Martin Vráblík po roce. 

Ondřeje Bank měl možná větší ambice a byl naším želízkem v ohni, ale jak uvedl už před závodem, obrácené pořadí disciplín ho znevýhodnilo, zejména proti nejlepším slalomářům. A navíc: „Stala se mi taková nehoda, do slalomu jsem odstartoval bez chráničů holení,“ začal popisovat trochu smutně, ale i jeho samotného to trošku rozesmálo. „Na rozcvičování jsem si je sundal, a pak už je nikdo nenandal.“ Některé kontakty se slalomovými tyčemi si Ondra musel opravdu ´užít´, modřiny spočítané ještě nemá. Celkové 16. místo je přesto pěkný výsledek. „Jsem spíš zklamaný, dneska ta první pětka nebyla moc daleko. Ale jak už jsem říkal před závodem, obrácené pořadí disciplín dalo výhodu nejlepším slalomářům, a stav trati to ještě zvýraznil, byla hodně měkká a rozbitá, až hrozná, už i pro mě jako dvacátého na startu. Ve sjezdu jsem pak trochu riskoval, ale udělal jsem chybu v Kernen-S, chtěl jsem tam najet na jistotu a úplně to nevyšlo, tam jsem taky ztratil pár desetinek“. Aby bylo jasno, kde a jakou chybu udělal  - hovoříme o úseku, kde se sjezdaři trefují v rychlosti 100 km/hod  do zasíťované šikany široké tři metry.  Nutno si stále připomínat, že alpské lyžování je krásný, ale náročný a nebezpečný sport. „Po výborných časech ve sjezdových tréninkových jízdách jsem od sebe čekal víc, ale je asi dobře, že se to sešlo teď, a ne třeba v Soči,“ uzavřel Bank hodnocení dnešního výsledku.

Martin Vráblík si 23. místem vyrovnal nejlepší umístění v kariéře v SP. „Moc dobrý!“ zněl jeho úvodní komentář. „Večer jsem si to ani neuměl představit, nachytala mě nějaká viróza, takže jsem se narychlo kurýroval na pokoji, ale vyspal jsem se z toho. Zvolil jsem ve slalomu spíš profesorskou jízdu, napadl nový sníh a trať se propadala pod nohama. Když jsem pak sledoval Kitana (Kryštofa Krýzla), na tom už se nedalo normálně jet.  A ve sjezdu na některé pasáže musela kvůli úpravě nového sněhu rolba a bylo to velmi divoké! Celý den je při superkombinaci takový dlouhý, tak si teď rád odpočinu a naberu sil. Dnes jsem z toho závodu vydoloval maximum,“ komentoval svou jízdu a dodal: „Já loni po MS ve Schladmingu dva měsíce marodil a nezávodil, moc mi spadly FIS body, takže jsem na závodech letos měl čísla od šedesátky výš. Vrátil jsem se v tomto ohledu o dvanáct let zpět, o to větší radost mi dnešek udělal.  Jinak mám letos po dlouhé době výborný materiál, lyže Völkl a hlavně boty Dalbello, ty si nemůžu vynachválit.“ „Měl jsem možnost Martinovu jízdu vidět v TV, jel výborně, když si srovnávám dnešek s jeho výkony v obřím slalomu a ve slalomu v loňské sezóně, tak je vidět, jak mu ohromně prospěla změna lyží,“ komentoval jeho výkon Aleš Krýzl, předseda úseku alpských disciplín.  

„Štve mě to, bod byl blízko a chtěl jsem ho,“ komentoval Kryštof Krýzl svou ztrátu pouhých devíti setin na bodované třicáté místo. „Jasně, potřeboval jsem závod dokončit, abych mohl startovat v Soči, ale bod by mi zřejmě pomohl právě pro pořadí na startu olympijské superkombinace. Slalomová trať byla strašná, moc rozbitá a s vyjetými koryty. Za normálních podmínek bych získal minimálně půlvteřinu k dobru, navíc to vědomí, že musím dojet… Sjezd byl slušný, dole jsem udělal jednu vážnější chybu.  Cítil jsem v každé z jízd tady zlepšení, asi trochu ztrácím v pasážích, kde se jede ve sjezdovém postoji, hledal jsem správnou aerodynamickou pozici, rovnal si ruce. Přeci jenom jsem na rychlostní disciplíny netrénoval. Rychlosti samotné jsem se nebál, závod člověka i vyhecuje, ale jsem taky rád, že jsem se někde nerozsekal. Takže dnešek nakonec beru spíš jako kvalitní trénink,“ shrnul Kryštof své dnešní vstoupení. 

Oficiální výsledky závodu najdete zde.

"Výsledku si velmi cením, je to po delší době, co máme v první třicítce Světového poháru dva závodníky," vyzdvihl výkon našich reprezentantů Aleš Krýzl.   

Dnešní výsledky zároveň určily pořadí v disciplíně v letošním SP, ve World Cup Start List jsou po dnešním dni Ondra Bank 21. a Martin Vráblík na 26. pozici. Další superkombinace SP se jede už příští víkend v Kitzbühelu. 

(AH)

Ilustrační fotka v titulu: Ondřej Bank, sjezd, SP prosinec 2013, Val Gardena (ZoomAgence)  

 

 



Pomoc Ukrajině