×
Alpští lyžaři Zabystřan a Berndt ovládli slalom Far East Cupu v Číně

Alpští lyžaři Zabystřan a Berndt ovládli slalom Far East Cupu v Číně

04.12.2018

Skvělé zprávy přicházejí z Číny. Čeští reprezentanti byli v úvodním slalomu FEC (Far East Cup) úspěšní a dobyli nejen dva nejvyšší stupně vítězů, ale získali i životní FIS body! Teprve dvacetiletý Jan Zabystřan vyhrál o dvě setiny před svým kolegou Ondřejem Berndtem a Kryštof Krýzl skončil pátý.

Parádní FIS body v hodnotě 7,89 pro vítězného Zabystřana a 8,02 pro těšně druhého Berndta jsou výsledky, o kterých se možná našim klukům snilo jen v koutku duše, nicméně přesně z tohoto důvodu dalekou cestu do mrazem zužované Číny vážili. 

Pro Honzu Zabystřana jsou body 7,89 zdaleka nejlepším výsledkem jeho zatím ještě poměrně krátké kariéry. Věkem je stále ještě junior, většinu má tudíž hlavně před sebou. Dosud bylo jeho maximem 22,34 FIS bodů, když v loňské sezóně vyhrál slalom FIS na německém Lohbergu. Zlepšení o čtrnáct bodů je tedy obrovským skokem. Pro Zabyho to byl letošní první závod v hlavní, čili zimní, části, sezóny. V létě absolvoval v rámci Chilského soustředění několik závodů SAC (Jihoamerického poháru), z toho jeden ve slalomu, ve kterém bral druhé místo za Ondřejem Berndtem. Dnes si na FEC v čínském Wanlongu pozice vyměnili, Ondřej Berndt skončil o dvě setiny druhý a také on si vyjel své životní FIS body v hodnotě 8,02. Jelikož se nám do Číny podařilo spojit pouze se stříbrným Ondrou, přinášíme vám hodnocení dnešního závodu právě jeho pohledem:

„V prvním kole jsem měl startovní číslo pět a tak jsem věděl, že trať bude dobrá. Podal jsem dobrý výkon až na drobnou chybičku pár bran před cílem a vedl jsem po prvním kole o patnáct setin před Japoncem Koyamou a o devatenáct před Zabym. Před druhým kolem jsem věděl i díky informaci od Kitana (Kryštofa Krýzla), který startoval s jedenatřicítkou, že trať bude asi trochu rozbitá. V samotném druhém kole jsem v pár branách netrefil vyjeté koleje a nebylo to úplně ono, navíc dolní pasáž se dala jet trošku více na riziko. Každopádně jsem ale rád za výsledek a nejlepší body v životě.“ 

Kryštof Krýzl skončil pátý. V prvním kole na rozbitější trať vyjel se startovním číslem 31 a zaostal za Berndtem 1,47 s. V druhém kole již svedl rovnocenný souboj, když celkově ztratil na vítězného Zabystřana 1,55 s. V zítřejším slalomu budou mít všichni tři naši reprezentanti už první skupinu, čímž se zvýší šance na lepší body i pro Kitana. Dnes si vyjel velmi slušných 18,16 FIS bodů, nicméně jeho cílem je zajet mnohem lepší body. 

V ženách skončila Elese Sommerová se startovním číslem sedmadvacet 12., body si ale nezlepšila, když na vítěznou Japonku Asu Ando ztratila bezmála sedm vteřin a jela za 51,13 FIS bodů. Tereza Nová nedokončila druhé kolo.

Gratulujeme klukům a zítra držíme palce celému týmu na repeté.

Výsledky slalomu FEC mužů najdete zde.

(EK)

Photo: Archiv O. Berndta

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska