×
Alpští lyžaři oslavili závěr roku na Předsilvestrovské Show: zvítězili Nováková a Skořepa

Alpští lyžaři oslavili závěr roku na Předsilvestrovské Show: zvítězili Nováková a Skořepa

01.01.2019

Závěr závodního kalendářního roku v České republice patřil již tradičně Předsilvestrovské Show - závodu, na kterém se lze výtečně pobavit, sejít se s přáteli alpského lyžování i legendami tohoto sportu a v neposlední řadě si výborně zazávodit. Ačkoliv se jedná o Show, na mnohých závodnících je vidět soustředěnost v tváři, která zračí, že ani tento závod neberou na lehko váhu. Letošní – už minimálně 23. Předsilvestrovskou Show - ovládli teprve prvním rokem juniorka Barbora Nováková a Jan Skořepa

„Měli jsme velké obavy, že se akci vzhledem k nedostatku sněhu ve Špindlerově Mlýně nepodaří uskutečnit, ale nakonec se i přes nepříznivé počasí pracovníkům Melidy, a.s. podařilo připravit na malém hangu dostatečné množství sněhu - za což jim mnohokrát děkuji – a závod mohl proběhnout v plném rozsahu,“ říká předseda organizačního výboru Aleš Krýzl s tím, že akce byla první zkouškou před vrcholem letošní sezóny, Světovým pohárem žen, který se uskuteční 8. - 9. března 2019. „I proto jsem rád, že se spolupráce i akce podařila,“ doplňuje Krýzl.

Přesto, že letošní Show proběhla bez účasti nejlepších závodníků „A“ týmu – trio Capová, Dubovská a Pauláthová startovalo na SP žen v Semmeringu, Zabystřan a Forejtek odjeli za kvalitním tréninkem do Rakouska a Ester Ledecká na Dolní Moravu, Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt bojovali se zdravím (byť Kryštof Krýzl přijel závodníky osobně podpořit, ale zatím bez lyží), byla Show velkou příležitostí pro žáky a juniorské reprezentanty porovnat své síly se členy B týmu dospělých Terezou Kmochovou, Martinem Štěpánem a Janem Skořepou, kteří zvítězili a skončili na stupních vítězů.

„Mám za to, že právě možnost srovnání (pozn. všichni jedou v jedné trati jeden závod bez ohledu na věkovou kategorii) je pro mnohé mladé závodnice a závodníky velkou motivací a jak jsem to sledoval, nejeden toho využil. Z mého pohledu bylo v kategorii žen velmi povzbudivé vítězství Barbory Novákové (ročník 2002), 4. místo Barbory Peroutkové (ročník 2004) a 20. místo Adély Novakovské (ročník 2008) se ztrátou jen 1,73s na nejrychlejší čas. V kategorii mužů mě kromě vítězství Jana Skořepy, byť slalom není jeho hlavní disciplínou, a 2.  místa Martina Štěpána, zaujalo 3. místo Adama Klímy (ročník 2001) a 15. místo Adama Kučery (ročník 2008),“ uvádí Aleš Krýzl.

Své umění ukázali i bývalí závodníci a současní trenéři. Za všechny hovoří 4. místo Petra Záhrobského, který svým svěřencům ukázal, že budou muset ještě hodně zabrat, aby ho předstihli. Sympatický výkon podal také bývalý špičkový slalomář Filip Trejbal, který skončil na 6. místě. Potěšila nás také osobní přítomnost členky „B“ týmu žen Pavly Klicnarové, která si po komplikacích způsobené švýcarskými lékaři po zlomenině nohy před více než rokem, bohužel jen tak nezazávodí. Na start se postavili také trenéři Jan Kvasnička (svěřenkyně Kmochová a Klicnarová) a šéftrenér juniorů Jan Fiedler, který své číslo oblékl svému malinkému synovi, s nímž celou závodní trať elegantně absolvoval.  

„V neposlední řadě vážnost celé akci dodala přítomnost místopředsedy ÚAD Filipa Brýdla a členy Rady ÚAD Martina Štěpána st. a Stanislava Kmocha. Děkuji také za provedení celým dnem zkušené komentátorce Evě Kurfürstové (též člence Rady) a všem spolupracovníkům, kteří si dali letošní Show jako první zkoušku sezóny před březnovým SP žen. Konkrétně Pavlovi Lipanskému, Danutě Štrougalové, Dandě Štrogalové, Pepovi Šináglovi, Tomáši Peslarovi, Mirdovi Jaroušovi, Milanovi Šedivcovi a také všem z lyžařského klubu Hradec Králové, který zajišťoval technickou četu a Milanovi Suchanovi z VSM Produktion,“ jmenuje Aleš Krýzl.

Závěrem pár slov vítězky závodu žen Barbory Novákové, která ve svých teprve šestnácti letech dokázala zvítězit nad Terezou Kmochovou a Klárou Gašparíkovou. „Jsem spokojená a to jak s výsledkem na Show, tak z dosavadním průběhem mojí první sezóny mezi juniory a dospělými. Podmínky na Show letos byly hodně náročné, trať rozbitá a měkko, ale jsem ráda, že jsem to zvládla,“ uvedla mladá členka juniorského „C“ týmu, která si od Vánoc zvládla vyjet už průměr 47 FIS bodů v obřím slalomu.

Závod jako každý rok natáčela Česká televize a jeho pětadvacetiminutový záznam můžete shlédnout 3. lednu v 17.05 na kanálu ČT Sport a následně pak ve dvou reprízách 4. 1. v 5.10 a 13.25 hod. 

Výsledky Show žen najdete zde, mužů zde.

(EK)

Photo: Ota Mrákota

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska