Alpští lyžaři mají za sebou týden tvrdé dřiny v Trutnově

Alpští lyžaři mají za sebou týden tvrdé dřiny v Trutnově

7 min 8 s

V termínu 16. až 21. července se uskutečnilo velké kondiční soustředění, které na jedno místo zavedlo průřez všemi výběrovými družstvy reprezentace alpského lyžování. Tradiční akce se tentokrát přesunula z Nymburka do Trutnova, a to kvůli hned několika níže popsaným důvodům. Kempu se zúčastnilo celkem 25 sportovců, 6 trenérů a vystřídaly se 3 fyzioterapeutky.


Kondiční plán režíroval svazový kondiční trenér František Andrle, jenž připravil pro účastníky opravdu pestrý program. Vzhledem k početnosti skupiny ji bylo nutné rozdělit na dvě věkově adekvátní poloviny, některé tréninky však reprezentanti absolvovali dohromady.

Skupina RDA a RDJ navázala na režim kondičních kempů, které probíhají pravidelně na pražském Olympu. Mladší skupina složena především ze závodníků SCM, přecházejících žáků ročníku 2007 a mladších juniorů, měla svůj specifický program, který si v náročnosti nic nezadal s jejich staršími kolegy, ale reflektoval věk a také potřebu edukovat mladé sportovce především v oblasti silového tréninku.

Kondiční program byl ve středu doplněn velmi zajímavou přednáškou pana Libora Vítka postihující problematiku výživy vrcholových sportovců. Ve čtvrtek se konal tzv. Media day, který zahrnoval předání letního tréninkového oblečení Mizuno, profilové a skupinové focení reprezentantů a reprezentačních týmů, přednášku Michala Hladkého o významu sociálních sítí pro prezentaci sportovce a přednášku o etickém kodexu závodníků od Nikol Kučerové.

Celý program trutnovského kempu vyvrcholil doslova brutálním pátečním laktátovým tréninkem, načež se účastníci rozjeli k tolik potřebnému víkendovému odpočinku. Skupina RDA a RDJ se ale hned v úterý sešla na pražském Olympu, který poskytuje našim reprezentantům opravdu skvělé celoroční zázemí pro kondiční trénink a regeneraci.

Kemp krátce zhodnotil šéftrenér reprezentace a také někteří účastníci akce:

„Akce se povedla po všech stránkách, je skvělé vidět trénovat spolu začínající juniory i zkušené matadory naší reprezentace. Trutnov jako podhorské město má v těchto horkých dnech výrazně lepší klima než v nížině položený Nymburk,“ pochvaloval si podmínky Jan Fiedler.

„Trénink ve větší skupině je více motivační, na závěrečný laktátový trénink bych se sám nikdy takto nevyhecoval. Kvituji i změnu místa, v Nymburku za poslední roky nedocházelo k žádnému zlepšení služeb, pouze ke zvyšování ceny,“ doplnil ho lyžařský matador Kryštof Krýzl.

„V Trutnově se nám suprově trénovalo, je to pěkné město a většinu sportovišť jsme měli přímo u hotelu. Takže bych se sem zase rád vrátil. Pro nás mlaďoše je výhoda trénovat se staršíma, lepšíma a zkušenějšíma, můžeme se od nich učit. Společná soustředění jsou vždy lepší, máme tam super partu a trénink mě mnohem víc baví, než kdybych trénoval sám. Hodně jsem si z tohoto soustředka odnesl“ připojil jeden z nejmladších účastníků a člen SCM David Janda, na kterého následně navázal junior Vojtěch Kučera.

„Trutnov byla příjemná změna a zázemí trutnovského střediska a služby hotelu mi přišly lepší než v Nymburku. Je super se po delší době potkat s celým týmem a seznámit s novými členy reprezentace. Při trénincích mě také motivovaly výkony starších a lepších závodníků,“ uzavřel.

Foto: Josef ŠtěpánPomoc Ukrajině