Alpští lyžaři absolvovali tradiční kondiční kemp v Nymburce

Alpští lyžaři absolvovali tradiční kondiční kemp v Nymburce

7 min 53 s

V termínu od 14. do 19. července se uskutečnilo tradiční letní kondiční soustředění ve sportovním centru Nymburk. Pro alpské lyžaře byl připraven nejen pestrý tréninkový program zaměřený na trénink rychlosti, obratnosti, dynamické a funkční síly, ale také několik doprovodných foto akcí a odborných přednášek na témata z oblasti sportovního tréninku.


Kondičního kempu se zúčastnilo kompletní A i B družstvo mužů, jmenovitě Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan, Tomáš Klinský, Dan Paulus, Martin Štěpán, Jan Skořepa a Michal Staszowski.  Členky B družstva žen Tereza Kmochová a Tereza Nová. Z juniorek pouze dvě zástupkyně: Klára Pospíšilová, Klára Gašparíková a téměř kompletní sestava juniorů: Ondřej Surkoš, Jan Koula, Oskar Novák, Adam Klíma, David Kubeš a Štěpán Kroupa.

Pro polovinu účastníků začal program nymburského kempu náhradním termínem kondičních testů již v sobotu 13. července. „Nová testová baterie, která byla zavedena pro kategorii juniorů a dospělých, je poměrně náročnou kondiční prověrkou. Proto nebylo úplně ideální tímto začínat soustředění, ale jelikož účast na předchozích termínech byla poměrně slabá a OSÚ AD stanovil testy jako povinné, bylo nutné tyto reprezentanty otestovat,“ popisuje trenér Jan Fiedler.

Po úvodním odpoledním tréninku navštívil v neděli kemp předseda OSÚ AD Ladislav Forejtek a manažerka úseku Danuta Štrougalová, aby reprezentantům předali jmenovací dekrety a hlavně zbrusu nové letní tréninkové oblečení od nového partnera úseku, značky Mizuno. Ladislav Forejtek krátce promluvil k závodníkům a pak předal slovo bývalé reprezentantce Kláře Křížové, aby svým nástupcům předala zkušenosti s významem sebeprezentace na sociálních sítích při shánění partnerů.

V pondělí po snídani ještě před dopoledním tréninkem čekala naše reprezentanty přednáška o výživě a regeneraci ve sportovním tréninku prezentovaná MUDr. Soukupem, s kterým již někteří naši závodníci spolupracují na nastavení správného jídelníčku a životosprávy. MUDr. Soukup je uznávaná kapacita v oblasti kmenových buněk a má za sebou přednášky v USA nebo fotbalovém velkoklubu – londýnské Chelsea.

V úterý ve stejném čase po snídani prezentoval svoji přednášku s tématem významu mentálního koučinku pro sportovní výkon bývalý lyžařský trenér Tomáš Hvorecký. Jak sám řekl, mnoho sportovců investuje obrovské množství peněz a úsilí do kondičního a technického tréninku, ale na tuto neméně významnou oblast, která bývá nakonec určující, se často zapomíná. Nabídl pomoc a spolupráci v této oblasti a většina zúčastněných ji využila nebo bude využívat.

Středeční program byl zpestřen výukou a tréninkovým blokem na paddleboardech. „Jízda na nafukovacích nebo závodních karbonových prknech vyžaduje rovnováhu a koordinaci pohybů na vysoké úrovni, a tak se naši reprezentanti nejenom hodněkrát vykoupali, ale potrénovali také pohybové schopnosti, které jsou důležité i na lyžích,“ říká Fiedler. „Jak tréninkový, tak doprovodný program byl velmi pestrý a závodníci nejenom kvalitně kondičně potrénovali, ale mohli si také rozšířit obzory v dalších složkách sportovního tréninku,“ dodává Fiedler.

Právě on kondiční kemp v Nymburce organizačně zajišťoval a vedl. Kondiční program vymýšlel a připravoval svazový kondiční trenér František Andrle, kterému pomáhal Lukáš Pavlíček a Tomáš Hvorecký, jenž se kromě přednášky a práce v oblasti mentálního koučinku, aktivně zapojil do organizace celého kempu. Večerní kompenzační blok, strečink a opravování drobných nebo i větších svalových bolístek měli na starosti fyzioterapeutky Bára Hegmonová a Nikola Klinská. Všem členům trenérského, organizačního i podpůrného týmu patří velký dík stejně jako všem zúčastněným závodníkům za jejich tréninkovou píli, předvedené výkony a veškerou odvedenou práci.

JF, TH