Alpské lyžařky Ester Ledecká a Martina Dubovská startují o víkendu v SP ve Svatém Mořici

9 min 58 s

Ester Ledecká pojede v sobotu super-G a Martina Dubovská v neděli paralelní slalom, ve Val d’ Isere se představí Daniel Paulus. Před sobotním super-G jsme si povídali s trenérem Ester Tomášem Bankem. V rozhovoru mluvil nejen o vyhlídkách na Sv. Mořic, ale vrátil se také k závodům v Lake Louise.

Poslední dny byly pro Ester Ledeckou a její tým poměrně hektické, stejně tak pro ostatní ženy z SP věnující se rychlostním disciplínám. V neděli Ester závodila ještě v Lake Louise, v pondělí odlétala z Kanady, ve středu ráno přistála v Evropě a v pátek už trénovala ve Svatém Mořici.

Trenér Tomáš Bank se ještě vrátil k poslednímu závodu v SG z Lake Louise, ve kterém Ester skončila na 27. místě. „Rozebírali jsme to podrobně na videu a chyby tam nějaké byly, ale rozhodně to nebylo na dvě vteřiny, které dostala. Prostě nám nejely lyže, to se někdy stane. Ale nebylo to tím, že bychom promazali. Holky, které v tom závodě jely podobný čas, nejely zdaleka tak dobře. Dnes měla Ester tytéž lyže na tréninku tady ve Svatém Mořici a byly rychlé hodně,“ říká Tomáš Bank a dostává se k sobotnímu závodu:

„Znamená to, že zítřejší závod jedeme zase na nich – dnes byly ze třech párů, které jsme testovali nejrychlejší, i na rovině. Jsou to ty olympijské. Mezitím ale musely do stroje, protože měly vypálenou skluznici. Ještě jim dáme jednu šanci. Není důvod to neudělat, protože tady zatím jedou opravdu rychle, i v rámci holek, které tady dnes trénovaly na nich Ester byla v podstatě nejrychlejší. A to jsme jezdili se Shiffrin, Schmidhofer a dalšími dobrými holkami,“ uvádí Tomáš a pokračuje:

„Tohle se někdy může stát. „Ten sníh v Lake Louise byl hodně specifický a celkově nám na něm lyže (ani ve sjezdech) nejely tak, jak bychom si představovali. Nicméně to nic nemění na tom, že první sjezd byla 21., to opravdu nejela dobře, ale druhý den už ano (pozn. 10. místo) a v super-G ta jízda také rozhodně nebyla špatná.“

A jaká jsou očekávání trenéra Tomáše Banka v zítřejším závodě? „Když bude v Mořici bodovat, bude to lepší než loni, takže budu spokojený.“

Ester startuje jako 25., by na trať měla vyrazit ve 12.06 hod. Závod začíná v 11.15 a vy ho v přímém přenosu můžete sledovat na obrazovkách Eurosportu a České televize. Na Eurosportu poběží od 9.45 v přímém přenosu 1. kolo obřího slalomu mužů z Val d’Isere, na něj naváže super-G s Ester Ledeckou a hned po něm začne ve 12.45 druhé kolo obřího slalomu mužů z Val d’Isere. Naši muži z ”A” týmu tentokrát ve val d’Isere nestartují, neboť Krýzl, Zabystřan a Berndt jsou na FEC v Číně a Forejtek studuje v USA. Nicméně startovat bude člen “B” týmu Daniel Paulus, jehož nejoblíbenější disciplínou je obří slalom. Dan alias Dandy letos změnil trenéra, připravuje se společně s Ondrou Berndtem pod vedením Michala Kunsta a letos poprvé absolvoval letní přípravu na jižní polokouli v Chile.

Pro úplnost informací z tábora mužů: Zabystřan v Číně pokračuje v krasojízdě. Po úspěších ve slalomu dokázal zajet 2. a 4. místo také v obřím slalomu a vyjet si v průměru 17,19 FIS bodů. Krýzl první den vedl po 1. kole, ve druhém ale chyboval a klesl mimo stupně vítězů a ve druhém závodě mu po 1. kole patřila 2. příčka (tři desetiny za vedoucím Zabysřanem), ale 2. kolo nedokončil.

Ženy: Ve druhém sjezdu Severoamerického poháru v Kanadě se opět dařilo Kateřině Pauláthové, když skončila na 2. místě, Tereza Kmochová obsadila 11. místo. Tereza Nová zajela ve druhém OSL v Číně 12. místo a vyjela si devětadvacet FIS bodů, což je její dosavadní kariérní maximum.

V neděli jedou muži ve Val d’Isere slalom (přímý přenos na Eurosportu začíná v 9.15 a ve 12.30) a ženy ve Sv. Mořici paralelní slalom. Ráno se uskuteční kvalifikace i s naší Martinou Dubovskou. Z ní postoupí  32 nejrychlejších do vyřazovací části, která startuje ve 13.30 a přenáší ji Eurosport.

Martina Dubovská se před SP ve Sv. Mořici připravovala několik dní v italské Soldě. Závod paralelního slalomu ve Svatém Mořici vynechává Gabriela Capová. „Do Mořice nejedu, protože teď toho cestování bylo hodně (v podstatě na jeden zátah SP Levi (FIN), SP Killington (USA) a následně EP Trysil (NOR)) a jelikož jezdím slalom i obří slalom v SP i EP, je potřeba vyšetřit taky nějaký čas na trénink na sněhu i na trénink kondice. Navíc jsem PSL zatím příliš netrénovala a ještě k tomu se PSL nezapočítává do WCSL (World Cup Start List) ve slalomu. Gábinu tedy uvidíme až na SP v Courchevel 20. - 21. 12. Předtím ale jěště pojede dva obří slalomy Evropského poháru v italském Andalo v termínu 13. - 14. prosince.