×
Alpská kombinace na ZOH: Berndt na povedeném 16. místě, olympijským vítězem Hirscher

Alpská kombinace na ZOH: Berndt na povedeném 16. místě, olympijským vítězem Hirscher

13.02.2018

Povedeným 16. místem vstoupil český reprezentant Ondřej Berndt i český tým alpských lyžařů do olympijských her v Pchjongčchangu. Ostatní čeští závodníci Filip Forejtek a Jan Zabystřan slalomovou část nedokončili. Své první olympijské zlato vyhrál Marcel Hirscher (AUT), stříbro Alexis Pinturault (FRA) a bronz Victor Muffat – Jeandet (FRA).

Na olympijských hrách v Pchjongčchangu se v alpských disciplínách konečně začalo závodit. Ani tentokrát se sportovní klání neobešlo bez poryvů větru. Sjezd se proto jel z náhradního startu, ze startu super-G. Silný vítr se nevyhnul ani některým závodníkům ve slalomu, mino jiné vítěznému Hirscherovi.

Výbornou jízdu předvedl v slalomové části alpské kombinace Ondřej Berndt. Desátým nejrychlejším časem se probojoval ze čtyřiatřicátého místa po sjezdu až na konečnou 16. příčku se ztrátou 3,39 sekundy. Gratulujeme.

S gratulací se připojuje také předseda ÚAD Aleš Krýzl: „Moc gratuluju Ondrovi, je to super výsledek. Jen trochu škoda, že nebylo o místečko lepší, aby mu z toho šly body do WCSL, ale i tak díky jeho jednomu bodu z Wengenu pro české závodníky vyjel další místo na příští sezónu, takže máme dvě.“

„Je to super, nic jiného to ani po takovém výsledku nemůže být,“ usmíval se Ondra Berndt v cíli. „Už s  výkonem ve sjezdu jsem byl docela spokojený, kromě prostřední pasáže, tam jsem to nechal. Odstup ale nebyl největší (2,57 s) a do slalomu jsem šel s tím, že se zkusím posunout co nejvýš. Byl to čistý led a bylo skoro jedno, jestli jsem jel první nebo čtyřiatřicátý. Když jsem ale jel, tak mi připadalo, že to moc držím, že by to chtělo víc pustit, to bylo taky první, co mi prolétlo v cíli hlavou ještě dřív, než jsem zjistil výsledek. Jak se ukázalo, bylo to v pohodě. Takové pocity někdy závodník má, že nejede nejlíp, a pak je to dobré, takže asi to tak mělo být,“ smál se Ondra s tím, že zatím má v plánu na ZOH jet všechny disciplíny, ale že start v klasickém sjezdu ještě zváží.

A to Ondra závodil s fixací na zlomeném palci pravé ruky. „Včera jsme trénovali slalom a zlomil jsem si ho. Odrazila se mi tyč od ledu a ta mi roztříštila poslední článek. V závodě to ale bylo v pohodě. Dal jsem si jednu slalomovou jízdu na rozjezdění a zjistil jsem, že to vydržím, že se s tím dá normálně jet. Ani při startech mě to nijak nelimituje.“ Včera mu dali gips až pod loket, na dnešní závod pouze tape a provizorní fixaci. Po závodě se ruka opět vrátí do sádry. 

Fixaci už od MSJ na palci levé ruky nosí také Filip Forejtek. Tomu dnes po sjezdu patřila 45. pozice se ztrátou 3,32 s., což bylo zatím nejvíc, kolik zde utržil, protože každý ze tří tréninků zajel do tři vteřin ztráty. Ve slalomu pak bohužel vypadl hned ve třetí brance, když uletěl po vnitřní lyži. „Nevím. Ten sjezd jsem jel dobře, ale bylo to pomalé. Možná foukalo, nevím, ale nechci se na to vymlouvat. Stejně to asi nevadilo, ve slalomu jsem stejně vypadl. Od té doby, co jsem si na MSJ zlomil palec, slalom nešlo vůbec trénovat, takže jsem do toho dnes nastupoval trochu nejistě, a to se projevilo. Zítra si dám volný den a už se těším na klasický sjezd,“ řekl Forejtek.

Stejný osud ve slalomové části alspé kombinace potkal i Jana Zabystřana. Tomu prospělo, že sjezd zkrátili, zajel v něm vůbec svůj nejmenší odstup 4,41 s. Ve slalomu dost chyboval a po tuhém boji o udržení se v trati ztratil přehled a minul průjezdnou branku.

Ve středu 14. února čeká ženy slalom s Martinou Dubovskou, Gabrielou Capovou a Kateřinou Pauláthovou. První kolo začíná v 2.15 SEČ, druhé v 5.45 SEČ. Přímý přenos vysílá Česká televize a Eurosport 1. Reprízy pak během dne několikrát nabídne Eurosport 2.

Kompletní výsledky alpské kombinace mužů najdete zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska