Adriana Jelínková: Na novou životní etapu se moc těším. Reprezentovat Česko je pro mě ctí

Adriana Jelínková: Na novou životní etapu se moc těším. Reprezentovat Česko je pro mě ctí

14 min 52 s

Sedmadvacetiletá Adriana Jelínková se v kolotoči Světového poháru pohybuje téměř deset let. Rodačka z Brna, která však doposud reprezentovala Nizozemsko, nyní mění národní barvy. Od následující sezóny bude reprezentovat Českou republiku. Jak probíhá příprava v novém týmu, co bude hlavním cílem sezóny a na co se nejvíce těší na lednové zastávce Světového poháru ve Špindlerově Mlýně?


Co pro tebe bylo největší motivací k přestupu do české reprezentace?
O přestupu jsem uvažovala v průběhu kariéry už několikrát. Hlavně v letech 2014 a 2018, ale v Holandsku mě to ještě stále nějak drželo. Teď k tomu konečně došlo a já z toho mám velkou radost. 

Jak se těšíš na novou životní etapu v českých barvách?
Zatím je to všechno nové, trochu si zvykám, ale atmosféra v týmu je super a všechno je pozitivní. Mám v Česku rodinu, hodně lidí mi tu fandilo, i když jsem jezdila za Nizozemsko. Moc se na reprezentování Česka těším. 

Jak by ses popsala českým fanouškům? Jaké jsou tvoje silné nebo naopak slabé stránky?
V lyžování je mojí silnou stránkou asi technika. Jsem perfekcionistka, v hodně věcech jsem k sobě až moc kritická. Zároveň toho i dost vydržím, protože ten sport prostě miluju. Taky jsem trochu netrpělivá, což je někdy dobře, jindy zase úplně ne. 

Zaměřuješ se hlavně na obří slalom. Čím si tě tato disciplína získala?
Obřák je takový lyžařský základ, člověk musí mít dobrou techniku. Vždycky mě bavil, ale bavily mě i ostatní disciplíny jako slalom nebo super G, ale obří slalom mi z nich šel nejvíc. V budoucnu bych se ale chtěla také více věnovat ostatním disciplínám, hlavně slalomu, super G a paralelnímu obřáku.

SVĚTÁK VE ŠPINDLU? JEDEN Z VRCHOLŮ SEZONY

Jaké je složení tvého realizačního týmu?
Mám novou trenérku Evu Kurfürstovou a fyzioterapeuta Dana Fábera, za kterého jsem velmi ráda, protože fyzio je hodně potřeba. Moc si vážím mého osobního českého sponzora Bohdana Janáka z Alciny. A součástí týmu je samozřejmě i moje maminka, to se nemění. 

Letní příprava probíhá podle plánu?
Ano, naposledy jsme byli dva týdny na Hintertuxu, máme za sebou už taky přípravu na Kaunertalu a v Jasné. Teď nás čeká krátká dovolená a nějaký ten kondiční trénink. Pak máme v plánu jet na Hintertux, do Saas Fee a absolvovat pár tréninků v hale. 

Jaký bude hlavní cíl pro následující sezónu? 
Určitě se stabilně dostávat do třicítky Světového poháru v obřím slalomu. Dál se vyvíjet i ve slalomu a dostávat se v něm na přední příčky v Evropském poháru. Taky bych chtěla startovat ve slalomu i ve svěťáku. 

V roce 2019 ses představila v rámci Světového poháru i ve Špindlerově Mlýně, ještě v kombinéze Nizozemska. Jaké to bylo?
Strašně se mi to líbilo, měla jsem tady celou rodinu a cítila jsem se jako doma. Bylo to super. Kupodivu se mi jelo lépe ve slalomu než v obřáku. Byla jsem 31., měla jsem třicátý čas, ale dvě závodnice byly ve shodném čase na 28. místě, takže to byla obrovská škoda. Vyhovuje mi i místní kopec. Začíná plackou a potom jde do strmého. To se mi asi líbí nejvíc. Mám ráda, když se sjezdovka mění. 

Na konci ledna 2023 se kolotoč Světového poháru do Špindlerova Mlýna vrátí a ty už pojedeš v českých barvách. Bude to pro tebe něco výjimečného?
Určitě. Moc se na to těším, bude to úplně něco jiného. Řekla bych, že Češi mi vždycky fandili víc než Holanďané, navíc tu bude zase moje rodina a blízcí. Bude mi velkou ctí reprezentovat Českou republiku. A svěťák ve Špindlu je pro mě jedním z vrcholů sezony.

DESET LET MEZI ELITOU

Premiéru ve Světovém poháru jsi zažila v prosinci 2012 v Courchevelu. Jak na to vzpomínáš?
Bylo to strašně ledovaté, drsné a náročné. Měla jsem z toho závodu velký respekt. Holanďané mě nenechali startovat jen tak, tamní svaz mi řekl, že pokud nezaboduju, tak už mě nenechají startovat v dalším závodě. Byla jsem trochu ve stresu, ale jelo se mi docela slušně. Měla jsem to dobře rozjeté a kdybych dojela do cíle, tak jsem se možná hned i do té třicítky dostala. To se nepovedlo, ale byl to obrovský zážitek. (pozn.: Jelínková nedokončila první kolo obřího slalomu.)

Jaká je Adriana Jelínková teď a jaká byla před těmi deseti lety? Pozoruješ na sobě nějaké změny?
Určitě jsem jiná, zažila jsem toho opravdu hodně. Naučila jsem se více dávat pozor na své tělo a zdraví. Teď vím, jak je zdraví důležité. Dřív jsem to brala na lehkou váhu. To jsem se naučila hlavně v minulé sezóně. Malá Adriana je ve mně stále, ale za tu dobu se toho stalo strašně moc. 

V sezóně 2020/2021 ses v Kranjské Goře kvalifikovala na olympijské hry, hned druhý den sis však vážně poranila koleno. Jak těžké to bylo období?
Byl to masakr. Jeden den jsem měla skvělý výsledek a druhý den spadla. Jak jízda na horské dráze. Návrat byl složitý, hodně těžká práce, dřina plná emocí. Ale jsem ráda, jak se to vyvinulo, že jsem teď tady a jsem znovu fit. 

Tvůj životopis je poměrně pestrý i mimo svahy. Narodila ses v Brně, dlouhodobě žila v Rakousku a doteď reprezentovala Nizozemsko. Můžeš popsat, jak se to celé přihodilo?
Předtím než jsem se narodila, mamka už nějakou dobu žila v Holandsku. Zrovna ale byla v Česku na návštěvě, když jsem se narodila. Většinu dětství jsem pak strávila v Holandsku a v 11 letech jsme se přestěhovali do Rakouska, kde jsem doteď bydlela. 

Jaké byly tvoje začátky s lyžováním? Dělala jsi třeba i jiný sport?
S lyžováním jsem začínala ve dvou třech letech s rodiči. Lyžovali jsme hlavně tady v Čechách a v Rakousku. Chytlo mě to hned, jelikož jsem odmalička milovala sníh. Jako dítě jsem hrála ještě tenis, ve kterém jsem byla taky docela dobrá. V deseti letech jsem si ale musela vybrat, jakému ze sportů se chci věnovat naplno, a rozhodla jsem se pro lyžování.  

Jak se vlastně lyžování v Holandsku daří? Jak si stojí oproti jiným sportům a jak ho vnímá veřejnost?
Holanďané lyžování milují, na rekreační úrovni jich lyžuje hodně, je tam i spousta klubů a oddílů. Ale závodní lyžování tam není na moc vysoké úrovni. 

Kdybys měla porovnat povahové rysy Holanďanů a Čechů – jak jsou tyto národy rozdílné a mají naopak něco společného?
Jsou docela odlišné. Řekla bych, že Češi jsou v hodně věcech přísnější než Holanďané, mají lepší přístup k závodění. Hlavně v lyžování je v Česku ta sportovní mentalita trošku lepší. Holanďané jsou strašně fajn lidi, ale Češi jsou zase víc emocionální. I proto jsem si jistá, že v lednu na domácím svěťáku vytvoří skvělou atmosféru. 

VIZITKA:

Adriana Jelínková
Datum narození: 10. dubna 1995 (27 let)
Počet startů na ZOH: 1
Počet startů na MS: 5
Počet startů ve SP: 80
Nejlepší výsledek ve SP: 10. místo v paralelním obřím slalomu v Lechu Zürsu (2020)
Nejlepší výsledek v EC: 5. místo v paralelním slalomu na Kronplatzu (2019)



Pomoc Ukrajině