Adam Klíma na MSJ v obřím slalomu na 25. místě

7 min 57 s

Na MSJ alpských lyžařů v bulharském Bansku se po včerejším super-G konal dnes obří slalom. Adam Klíma se na prudké a technicky vytyčené trati dokázal prosadit se startovním číslem 42 už v prvním kole do třicítky, když mu patřila sedmadvacátá pozice. V druhém kole sice dle svých slov měl rezervy, ale nakonec obsadil velmi solidní 25. místo. David Kubeš skončil 34. O den dříve v super-G byl Klíma třicátý a Kubeš nedojel.

Adam Klíma je závodníkem, který preferuje prudší technické tratě. A to byl případ prvního kola obřího slalomu na MSJ v Bansku. Se startovním číslem 42 se prosadil na 27. příčku a ztrácel velmi solidních 2,66 s. “Branky byly v prvním kole postaveny blíž k sobě, to mi vyhovovalo. Vždy se dá jet ještě lépe, ale byl jsem rád, že jsem zajel v prvním kole 27. čas a mohl startovat ve druhém kole hned na začátku.”

Startovat na začátku druhého kola je dobré nejen z hlediska stavu trati, ale také pro psychiku závodníka, ta je totiž nastavena mnohem bojovněji, než když závodník musí startovat až za třicítkou nejlepších, tedy v době, kdy už je závod prakticky rozhodnut. Což mohl být případ i druhého českého reprezentanta Davida Kubeše. Ten startoval v prvním kole jako čtyřicátý a patřila mu 34. pozice se ztrátou 3,56 s a v tomto pořadí odstartoval i do druhého kola. V něm, byť jel na první pohled jízdu bez velkých viditelných chyb, dostal daleko více než v prvním kole. Když projel cílem, patřilo  mu 29. místo, pak ho ale ještě zezadu pár kluků předjelo a nakonec skončil 33. Bohužel mu ani včerejší super-G nevyšlo jak by si přál, nedojel ho.

Adam Klíma ve druhém kole obřího slalomu bojoval a když projel cílem, patřila mu průběžná třetí příčka. Nakonec pak 25. se ztrátou 4,65 s. “Ve druhém kole byly branky postaveny trochu dál od sebe než v prvním, na prudkých pasážích se mi jelo dobře, ale v jednom místě na rovinatějším úseku jsem to tolik nepustil, tam jsem to měl nechat více jet a riskovat. I tak jsem za to 25. místo rád, i když vím, že se to dalo jet i lépe. Nebo jinak to řeknu. Kdybych předvedl své dvě maximální jízdy a byl 25., jsem úplně spokojený, ale vím, že to nebyly dvě maximální jízdy, hlavně v druhém kole se dalo jet lépe a to nemyslím ani v souvislosti s tím, že jsem startoval čtvrtý, ta trať byla dobrá i v prvním kole s dvaačtyřicítkou, ale prostě jsem to mohl zajet líp. V podstatě něco podobného platí i o tom včerejším SG. Také tam byla místa, která jsem mohl zvládnout lépe, ale v SG to bylo spíš o mé nevyježděnosti, protože se věnuji především technickým disciplínám.”

Poslední den chlapeckého programu MSJ v Bansku je na programu slalom. Nejsilnější disciplína Adama Klímy (česká juniorská SL jednička) a naopak nejslabší disciplína Davida Kubeše (v ČR mezi juniory na 13. místě). Držme palce, aby se Adamovi jeho top disciplína povedla podle představ a Davidovi, aby předvedl nadstandard svých možností.

“Slalom mám rád a i tady na MSJ by měl být mou nejlepší disciplínou. Je tady velká konkurence, ve které, pokud chce člověk uspět, nemůže jinak, než jet úplně naplno. Jsem rád, že jsem měl letos možnost startovat ve 4 slalomech Evropského poháru. Získal jsem v nich důležité zkušenosti, i když jsem ani jeden závod nedojel. Co mi ale přinesly jsou zkušenosti. Seznámil jsem se stavbou tratí na EP a díky tomu vím, do čeho tady na MSJ jdu. Na tu stavbu si člověk musí zvyknout (pozn. je mnohem techničtější), což se mi také podařilo. Doufám, že to teď zúročím,” uzavírá Adam Klíma.

Výsledky obřího slalomu chlapců na MSJ najdete zde.