OH Peking 2022: Závody tu budou extrémně náročné, říká trenér českých běžkyň

OH Peking 2022: Závody tu budou extrémně náročné, říká trenér českých běžkyň

10 min 58 s

Běžkyně na lyžích se připravují v Pekingu nejen na tu nejlepší konkurenci, ale čekají je také další výzvy: silné mrazy, náročné tratě a vysoká nadmořská výška. „Kvůli tomu budou závody extrémně náročné. Roli bude hrát každá troška ušetřené energie,“ říká v rozhovoru Jan Franc, trenér ženské reprezentace.


Jak probíhala cesta do Pekingu? Dostal se celý tým do olympijské vesnice bez komplikací?

Na cestě jsme byli přibližně 24 hodin – na letiště jsme odjížděli ve tři hodiny odpoledne, v osm večer jsme odlétali z Ruzyně a v Pekingu jsme přistáli v poledne místního času. Další tři hodiny jsme procházeli na letišti různými kontrolami a testy. Cesta autobusem do olympijské vesnice nám pak zabrala další čtyři hodiny. Než jsme se dostali na pokoje, bylo devět.

Jaká opatření jste cestou museli řešit?

Už před cestou jsme vyplnili spoustu formulářů. I když pořadatelé vytvořili speciální aplikaci, kde se vše vyplňuje, tak to zabralo poměrně hodně času. Do Pekingu jsme pak letěli charterem, kde byla jen česká výprava. V letadle jsme seděli odděleně ve skupinách po jednotlivých sportech. Každá skupina měla svoji toaletu. A jedlo se také po skupinách, abychom neměli respirátory sundané v jednu chvíli všichni. Další testy a kontroly nás čekaly po příletu.

Kolik vás do Pekingu odcestovalo?

Za běžecké lyžování je nás celkem 23 – jedenáct sportovců, šest servismanů, tři trenéři, lékař a dva fyzioterapeuti.

Jak komfortní je ubytování? A jak na tebe zapůsobila olympijská vesnice?

Ubytování je slušné. Jsem rád, že každý sportovec má svůj vlastní pokoj, díky čemuž neskončí v případě nákazy covidem v karanténě žádný jeho spolubydlící. To samé platí o servismanech, kteří sice bydlí mimo olympijskou vesnici, ale také mají pokoje sami pro sebe.

Co se týče samotné vesnice, tak je docela malebná. Zajímavé je, že v Pekingu jsou vesnice tři, zatímco na minulých hrách byly dvě. Bohužel zatím není úplně podle našich představ jídlo, ale řešíme to a věříme, že se situace rychle zlepší.

Jaká covidová opatření panují na místě?

Pořadatelé jsou velice striktní. Každý den se testujeme, všude musíme chodit v respirátorech a nemáme možnost pohybovat se jinde než ve vesnici a na trati. Autobusy nás převážejí z místa na místo. Všechno je tu neustále dezinfikované. V jídelně jsou mezi jednotlivými místy přepážky, takže každý sedí ve své kóji. A každý tým má vlastní budovu, nebo alespoň vlastní patro.

Jaké teď vládne v Pekingu počasí?

Je tady dost mrazivo. Přes noc a dopoledne klesá teplota k minus sedmnácti. Odpoledne se pak většinou udělá o něco tepleji a teplota vystoupá k minus deseti na sluníčku. Nicméně pokud fouká vítr, tak je pocitová teplota o dost horší i na sluníčku. Starty závodů jsou naplánované na časy kolem půl čtvrté až čtvrté, kdy už mrazy snad nebudou tak silné. Rozjížďky sprintů a finále team sprintů se ale konají v podvečer, kdy už je zase chladněji. Doufáme, že se do nich nominujeme, a s tou zimou se úspěšně popereme.

Jak zvládají tu zimu závodnice?

Zatím to snášejí v pohodě. Nastavili jsme režim, kdy dopoledne absolvujeme jednodušší fáze – lehké proběhnutí, cvičení na pokojích nebo posilování. Hlavní tréninkové jednotky na lyžích necháváme na odpoledne.

Jaké jsou pekingské tratě?

Jsou to těžké, poctivé tratě, které odpovídají těm náročným olympijským standardům. Jejich obtížnost ale ještě zvyšuje nadmořská výška. Díky tomu budou závody extrémně náročné, a to speciálně na delších tratích, kdy může hrát roli každá trocha ušetřené energie.

Můžete na tratích trávit při tréninku tolik času, kolik potřebujete, nebo jste nějak omezeni?

Zatím jsou otevřené od devíti ráno do osmi večer, ale jakmile odstartují závody, budou nastavená časová okna pro oficiální tréninky. Mimo závodní tratě jsou tu ovšem ještě ty tréninkové, které sice nejsou tak dlouhé, ale lyžovat se na nich dá.

Mezinárodní lyžařská federace přidělila českému ženskému týmu sedm míst, Úsek běžeckých disciplín SLČR se jich ale rozhodl využít pouze pět. Proč?

Nejprve bych chtěl říct, že se nejedná o nic nestandardního nebo dokonce výjimečného. Například na loňské mistrovství světa v Oberstdorfu jsme měli k dispozici neomezený počet nominací, ale stejně jsme se rozhodli využít pět míst. Na každou vrcholnou akci nominujeme závodníky a závodnice pouze na základě jejich výsledků a jejich výkonnosti, která byla jediným kritériem také při nominaci na olympijské hry v Pekingu.

Už dopředu jsem avizoval, že plánuji na základě výkonnosti nominovat na olympijské hry pět žen, tedy Kateřinu Janatovou, Terezu Beranovou, Petru Novákovou, Petru Hynčicovou a Zuzanu Holíkovou.

Další tři ženy, konkrétně Barboru Antošovou, Sandru Schützovou a Adélu Novákovou, jsem obeznámil s tím, že budou zapsány jako necestující náhradnice na tzv. „long list“. S ohledem na protiepidemická opatření přitom musely splnit stejné administrativní náležitosti jako my, aby případně mohly do Pekingu odcestovat a závodit. I po nominační tiskové konferenci Českého olympijského výboru, kde zazněla jejich jména, jsme je pak telefonicky opět informovali o tom, že se na nominaci nic nemění a ony stále zůstávají v pozici necestujících náhradnic.



Pomoc Ukrajině