OH Peking 2022: Kvůli počasí nejeli běžci padesátku, ale třicítku. Knop byl 37., Fellner 42.

5 min 37 s

V extrémních podmínkách nastoupili běžci na lyžích ke svému poslednímu závodu na olympijských hrách v Pekingu. Kvůli silnému větru a mrazu zkrátili pořadatelé jejich závod volnou technikou z původních padesáti na třicet kilometrů. Petr Knop v něm obsadil 37. místo, Adam Fellner byl 42. Michal Novák se na start nepostavil. Zlatou medaili si odváží Rus Alexander Bolšunov. V neděli čeká nejdelší distance ženy.

Kvůli kombinaci silného větru a mrazu se rozhodli pořadatelé závodit zkrátit na necelých 30 km – závodníky vyslali na čtyři okruhy o délce 7,1 kilometru. „Rozhodnutí bylo učiněno s ohledem na zdraví sportovců, aby byl zkrácen čas, po který budou vystaveni těmto extrémním podmínkám,“ uvedla Mezinárodní lyžařská federace ve svém prohlášení.

Oba čeští reprezentanti byli až do 10. kilometru součástí vedoucí skupiny, když se drželi na pozicích ve čtvrté desítce startovního pole. Do poloviny závodu se ovšem čelo závodu zredukovalo na 13 závodníků, mezi kterými udávala tempo trojice Rusů. Fellner s Knopem absolvovali druhý i třetí okruh ve skupině na 32. až 39. místě.

V posledním okruhu se oba reprezentanti rozdělili. Knop své příčky úspěšně držel a cílem projel na 37. místě se ztrátou 5:02,3. Fellner několik příček ztratil a v posledním olympijském závodě obsadil 42. místo, ze kterého zaostal za vítězným Bolšunovem o 6:41,6.

„Tak trochu zbaběle jsem přijal, že se závod zkrátil, protože jsem měl strach, aby se ta padesátka vůbec dala ve zdraví přežít,“ řekl Fellner. „S výsledkem bohužel nemůžu být spokojený. Od začátku se mi jelo špatně, dost jsem s tím bojoval. Takže jsem rád za 31. místo z patnáctky, ale skiatlon a dnešní závod jsou zklamání,“ dodal.

Na start se nepostavil Michal Novák, který dosud nechyběl v žádném olympijském závodě. V předchozích dnech ovšem bojoval s únavou a velkým energetickým deficitem, který zásadně ovlivňoval jeho výkony. „U Michala řešíme energetický stav, který je jeden den lepší, druhý den horší. Takto extrémní počasí v tak vysoké výšce a na takto náročné trati by mohlo ohrozit jeho organismus,“ upozorňoval už den před startem reprezentační kouč Vasil Husák. Po konzultaci s lékařem se pak rozhodli závod vynechat.

Program běžeckého lyžování na olympijských hrách uzavře v neděli závod žen na 30 km volně, který odstartuje v 7:30 hodin. Pořadatelé ale avizovali, že i v tomto případě se uvažuje s ohledem na počasí o změnách.