Zlatý český double! Borák a Rejchrtová triumfovali v obřím slalomu a zkompletovali své medailové sbírky z letošního šampionátu

Zlatý český double! Borák a Rejchrtová triumfovali v obřím slalomu a zkompletovali své medailové sbírky z letošního šampionátu

7 min 9 s

Česká medailová sbírka z mistrovství světa juniorů v travním lyžování se znovu rozrostla. Pro tituly juniorských mistrů světa v obřím slalomu si dojeli Jan Borák a Eliška Rejchrtová. Další český reprezentant Aleš Knor získal stříbro. Program letošního šampionátu uzavře zítra závod ve slalomu.


V těžkých podmínkách si Rejchrtová dojela pro premiérový světový titul

Úvodní kolo obřího slalomu startovalo v německém Neudorfu za mlhavého a deštivého počasí v 11:15. Jako první se na trať vydaly juniorky. Stavba první jízdy byla pro většinu závodnic nad jejich síly. Nejrychlejší byla Eliška Rejchrtová. Češka nezaváhala ani ve druhém kole a stala se juniorkou mistryní světa. Dnešním triumfem také zkompletovala svou medailovou sbírku z tohoto šampionátu, která čítá ještě bronz ze super G a stříbro ze super kombinace. 

 

„Je to úplně neuvěřitelné. Když jsem dojela do cíle, tak jsem tomu nemohla absolutně uvěřit. Před druhým kolem jsem byla hodně nervózní. Spoustu mých kamarádů nedojelo, takže když jsem se blížila do cíle, tak mě povzbuzovali a řvali na mě. Před MSJ  jsem vůbec  nečekala, že by se mi mohlo takhle dařit. Minulý rok mi to na juniorském šampionátu vůbec nevyšlo, tak jsem za tyhle úspěchy moc ráda,“ neskrývala emoce Rejchrtová. 

 

Borák prolomil prokletí obřího slalomu na juniorských šampionátech

Kompletní pódium si dnešním triumfem zajistil i Jan Borák. Borák byl ve vedení už po prvním kole, čtrnáct setin sekundy za ním byl jeho reprezentační kolega Aleš Knor. Určitou výhodou pro české reprezentanty mohlo být to, že trať prvního kola stavěl reprezentační trenér Daniel Mačát. Ve druhém kole se Borák jako jediný ze závodníků dostal pod 35 vteřin a mohl se tak radovat z vítězství. 

 

„Dnešním zlatem jsem si splnil svůj cíl, a vlastně tím udělal z letošního MSJ nad očekávání úspěšnou výpravu. Mám velkou radost z toho, jak mi to dneska vyšlo. Obřák jsem na posledních třech MSJ nedokončil, ať už vyjetím nebo pádem, a na dospělém MS se mi to nepovedlo ani jednou. Dalo by se říct, že jsem využil svou poslední příležitost jako junior na nápravu mého skóre. V obou kolech jsem se cítil velmi komfortně. Navzdory nepříjemnému počasí se mi podařilo zajet obě kola technicky výborně, a s příjemným celkovým odstupem téměř půl sekundy. Sám jsem v šoku jak dobré ty jízdy byly,“ hodnotil Borák.

 

Aleš Knor udržel druhé místo a ke zlatu ze super G přidal stříbro z obřího slalomu. 

„Je to nádherný pocit, taková třešnička na dortu po vyhraném super-G. Bylo to hodně náročné, tratě byly zatočené a jelo se na mokru, takže to trochu klouzalo. Navíc při druhém kole docela pršelo, takže o to to bylo náročnější. Ale závod jsem si užil. Věděl jsem, že musím jet na plno, abych si udržel stupně vítězů,“ řekl Knor v cíli po závodě. 

 

 

Český reprezentační tým má na kontě aktuálně 10 cenných kovů, o jednu medaili tak překonal loňskou bilanci z domácího MSJ ve Štítné nad Vláří. Další medaile navíc může přidat v zítřejším závěrečném slalomu. První kolo startuje v 11:15, o medailistech se bude rozhodovat v závěrečné jízdě, která je naplánována od 15:15. Pomoc Ukrajině