Za dva měsíce dobyli Evropu! Čeští žáci kralují Mezinárodnímu poháru FIS v travním lyžování

Za dva měsíce dobyli Evropu! Čeští žáci kralují Mezinárodnímu poháru FIS v travním lyžování

8 min 39 s

Ujeli téměř 2500 km, zúčastnili se 5 mezinárodních podniků, přivezli 115 medailí a v celkovém hodnocení nedali ostatním zemím téměř šanci. Česká žákovská reprezentace letos suverénně ovládla Mezinárodní žákovský pohár FIS.


“Letošní sezona byla pro žáky extrémně úspěšná, ale zároveň náročná. Na prvních závodech v Německu jsme poměrně jednoznačně zvítězili ve všech kategoriích kromě starších žáků, ale v průběhu sezony se konkurence dotahovala a naši žáci už museli o vítězství i bednu pořádně bojovat. Jsem na celý tým hrdý. Nastupovat do závodu jako favorit není jednoduché, ale většina tuto pozici, kterou jsme si během let vytvořili, zvládla bravurně,” chválí svoje svěřence trenér žákovského výběru Pavel Ivánek. 

 

Český tým bral celkové prvenství v Mezinárodním žákovském poháru FIS hned v šesti z osmi kategoriích. Titul žákovského šampiona pro rok 2017 získali Tereza Bláhová a Šimon Liška (oba kategorie přípravka), Aneta Kory

ntová (kategorie předžačky), Eliška Rejchtová a Aleš Knor (mladší žákyně a žáci) a Alena Veselá (starší žákyně). Čechům se nepodařilo zvítězit pouze mezi předžáky a staršími žáky, kde zlato brala Itálie a Švýcarsko. 

“Už po prvních závodech v Ehrenfriedensdorfu jsem věděla, že na to letos mám. Jezdilo se mi skvěle a letošní sezonu jsem si neuvěřitelně užila,” prozradila nejstarší z českých vítězů Alena Veselá, kterou už příští rok čeká přestup mezi juniory. “Těším se, ale zároveň mám respekt. To, že jsem letos vyhrála v juniorech už nic neznamená. Bude to pro mě úplně něco nového. Jezdíme sice na stejných kopcích jako dospělí. Ve Štítné se třeba jelo mistrovství světa juniorů a v Rettenbachu dokonce velké MS. Ale nemáme stejné starty. Ještě budu muset hodně trénovat,” zůstává olomoucká závodnice nohama na zemi.

 

Šesti šampiony však český úspěch neskončil. Medailovou sbírku z celkového hodnocení doplnilo ještě pět stříbrných a dvě bronzové medaile. Mezi mladšími žákyněmi Češi dokonce obsadili celé pódium. “Základem našeho úspěchu je systematická příprava před sezonou. Během května máme každý víkend minimálně třídenní soustředění po různých lyžařských střediscích v ČR. Děti si tak zvyknou na rozdílné svahy a natrénují v podstatě všechno,” vysvětluje Ivánek. 

 

“Tým má velký potenciál a talentů je v něm hodně, ale až čas ukáže, kdo pak ke svému talentu v juniorech a dospělých přidá i píli a bojovnost. Nesmí usnout na vavřínech. Několik z nich to bude muset ukázat už příští rok,” upozorňuje na rozdíl mezi žákovským a seniorským okruhem Ivánek.

 

Během letošní sezony absolvovala žákovská reprezentace 5 závodů mezinárodního žákovského poháru. První proběhl už na konci května v německém Ehrenfiedensdorfu. O tři týdny později pokračoval kolotoč poháru na Slovensku v Piešťanech. Hned týden na to čekal žáky závod v rakouském Schwarzenbachu. 

 

V červenci si dali opět menší pauzu a připravovali se na tradiční Grasski kemp. Mezinárodní soustředění, které je každoročně součástí žákovského poháru, a jež je zakončeno dalším závodem poháru se letos konalo v Rakousku v Rettenbachu. “Kemp  je vždycky nejlepší akce roku. Bydlíme dohromady se všemi týmy a trénink na svahu i na suchu je tak mnohem zábavnější. Mám díky kempu hodně kamarádů po celé Evropě. A navíc se vždycky naučíme něco nového. Letos jsme třeba zkoušeli letní curling,” řekla Veselá.

 

Opět o pouhý týden později se Mezinárodní žákovský pohár FIS uzavřel závodem ve Štítné nad Vláří a český tým tak mohl ve finále využít znalosti domácího svahu. “Řekla bych že nejtěžší byl letos právě Rettenbach, aspoň pro mě. Skoro celý kemp pršelo a klouzavý povrch není zrovna mojí silnou stránkou,” popisuje Veselá. “Letošní sezona byla opravdu náročná. Kalendář nebyl poskládám ideálně a vysoké teploty vytvořily velmi náročné podmínky. V podstatě jsme letos nezažili ideální počasí. Buď bylo 35, nebo pršelo. Ale naštěstí jsme všechno zvládli,” doplňuje na závěr Ivánek.Pomoc Ukrajině