Ve středu startuje mistrovství světa juniorů. O medaile bude v Neudorfu bojovat osmnáct českých reprezentantů

Ve středu startuje mistrovství světa juniorů. O medaile bude v Neudorfu bojovat osmnáct českých reprezentantů

8 min 27 s

Juniorské závodníky a závodnice v travním lyžování čeká tento týden v německém Neudorfu vrchol sezony. Ve středu začíná mistrovství světa juniorů, na kterém bude Českou republiku reprezentovat osmnáct lyžařů. Český tým se pokusí navázat na loňský domácí šampionát, na kterém junioři získali devět cenných kovů.


Výhoda znalosti svahu hraje pro české barvy 

Světový šampionát začne zítra slavnostním zahájením, závodní program odstartuje ve středu super-G.  Celá akce vyvrcholí v sobotu, kdy se bude bojovat o medaile ve slalomu. Reprezentační trenér Daniel Mačát nominoval na MSJ celkem osmnáct závodníků, deset dívek a osm chlapců. Český tým na kopci v Neudorfu začátkem července trénoval v rámci mezinárodního soustředění juniorů, což vidí Mačát jako velkou výhodu. „Na svahu, kde se pojede MSJ, se nám podařilo tři dny trénovat, což nebývá obvyklé. Naši lyžaři si na svah hodně zvykli a mají ho v nohách. Závodnici jsou připraveni dobře, každý víkend se jezdí Český pohár nebo Světový pohár, což je takové gró přípravy na světový šampionát, kdy si zvykají na závodní tempo. Mezi víkendy navíc trénují individuálně ve svých klubech,“ vysvětluje český šéftrenér.

 

 

Želízkem v ohni Aneta Koryntová

Mezi jednu z velkých nadějí na medaile patří teprve patnáctiletá Aneta Koryntová, která závodí v juniorské kategorii prvním rokem a už sklízí velké úspěchy.  V červnu na své premiérové zastávce Světového poháru v kariéře brala vítězství v super G, na které zkraje července navázala vítězstvím ve slalomu na domácím svěťáku v Předklášteří. Aktuálně jí navíc patří třetí místo v boji o velký křišťálový glóbus.

„Sezonu zatím hodnotím velmi dobře, vůbec jsem takové úspěchy nečekala. Mistrovství světa je pro mě vrcholem sezony a jsem nadšená, že můžu jet. Ambice jsou velké, nejvíce si věřím ve slalomu a super-G,“ hodnotí Koryntová.  

 

 

Loňský domácí šampionát přinesl devět medailí

Loňské mistrovství světa juniorů se konalo ve Štítné nad Vláří společně s šampionátem dospělých. Původně se mělo závodit v Japonsku, kvůli nepříznivé epidemiologické situaci v zemi vycházejícího slunce se Mezinárodní lyžařská federace rozhodla o přesunutí právě do Štítné. Českým juniorům se na domácí půdě dařilo, vybojovali devět cenných kovů. Titul mistra světa získal v super kombinaci Jan Borák, ten navíc přidal i třetí místo v disciplíně slalom speciál. „Na loňské MS vzpomínám moc rád. Velmi jsem si ho užil, a zisk tří medailí je pro mě cenná zkušenost. Bylo to těžké mistrovství, a jsem na své výkony hrdý,“ zavzpomínal Borák. A věří si i letos. “MSJ je pro mě vrcholem této sezony. Veškerá příprava lyží směřovala tímto směrem. Mé letošní ambice zahrnují alespoň jednu zlatou a jednu další. Konkurence je tvrdá.“

 

Pro dvě stříbra si ve Štítné dojela Alena Veselá (super kombinace a slalom). Ta na letošním šampionátu chybí, jelikož se zotavuje z operace kolene. Mezi dívkami se z medailových úspěchů radovala i Šárka Abrahamová, která získala stříbro v super G a bronz v obřím slalomu. Stříbrný v super G byl také Aleš Knor. Filip Machů, který se v loňské sezoně rozloučil s juniorkou kategorií, si dojel pro druhé místo ve slalomu a bronz v obřím slalomu. 

 

„Ambice jsou vysoké,“ říká Mačát

Loňský medailově bohatý šampionát zvyšuje ambice na ten letošní. „Ambice jsou vysoké. Jedeme tam v roli favoritů a věřím, že se nám podaří minimálně těch devět medailí obhájit možná i přidat něco navíc,“ uzavírá Mačát. 

 

Program MSJ Neudorf 2022:

 

Úterý 16. srpna 2022

Slavnostní zahájení

 

Středa 17. srpna 2022 

Super-G

 

Čtvrtek 18. srpna 2022 

Super kombinace

 

Pátek 19. srpna 2022 

Obří slalom

 

Sobota 20. srpna 2022 

Slalom

 

 

Česká nominace:

Eliška Rejchrtová

Šárka Abrahamová

Martina Bílá

Sára Stloukalová

Aneta Koryntová

Lucie Kutínová

Tereza Slováčková

Sára Pánková

Tereza Peškarová

Anna Ježová 

 

Jan Borák

Pavel Ivánek

Jan Kašický

Aleš Knor

Vojtěch Krejčí

Jaku Černický

Daniel Bláha

Alexandr Havlík 

 Pomoc Ukrajině