V Saurisu se tento víkend rozhodne o držitelích velkých křišťálových glóbů.  Udrží Rejchrtová a Barták vedení?

V Saurisu se tento víkend rozhodne o držitelích velkých křišťálových glóbů. Udrží Rejchrtová a Barták vedení?

6 min 38 s

Už jen tři závody a budeme znát jména vítězů letošního ročníku Světového poháru. Mezi ženami vede hodnocení Eliška Rejchrtová, v mužské kategorii má velký náskok na své konkurenty Martin Barták. Poslední zastávka SP v italském Saurisu startuje v pátek závodem v obřím slalomu a vyvrcholí nedělním super G.


Finále Světového poháru travních lyžařů se od 9. do 11. září pojede v italské obci Sauris, která je součástí provincie Udine. V Itálii, konkrétně v Cortině d’Ampezzo, se jela i předposlední zastávka SP. Ta se českým barvám vyvedla na výbornou. Eliška Rejchrtová a Martin Barták slavili vítězství ve slalomu, další tři cenné kovy přidali Češi v super G. Bronz v něm získali Aneta Koryntová a Aleš Knor, který si připsal své vůbec první pódiové umístění ve Světovém poháru. Pro stříbro si dojela Eliška Rejchrtová, která se díky bodům za druhé místo posunula do čela ženského hodnocení SP. Na první pozici vystřídala reprezentační kolegyni Karolínu Rašovskou, které se závody v Cortině nevyvedly dle jejích představ. Ve skvělé formě jezdící Eliška Rejchrtová má aktuálně na kontě 570 bodů, druhá Italka Mazzoncini o třicet méně. Třetí místo drží s 521 body Rašovská. Na čtvrtém místě pořadí figuruje další Češka Aneta Koryntová (485 bodů). 

 

„Průběžné vedení SP mi přijde neuvěřitelné. Konec sezóny už je trochu znát, všichni jsme tak trochu unavení. Od MSJ jezdíme ze závodu na závod. Nicméně jsou to už jen tři závody a je třeba to dotáhnout do konce,“ uvádí Rejchrtová, která právě od zmiňovaného mistrovství světa juniorů slaví zatím největší úspěchy kariéry. Na MSJ získala čtyři cenné kovy včetně zlata v obřím slalomu. Následně v íránském Dizinu vyhrála první závod SP v kariéře, na který navázala minulý víkend v Cortině triumfem ve slalomu. 

„V první části sezóny jsem sice jezdila dobré jízdy, ale prostě to nebylo rychlé. Potom se mi povedlo to druhé místo v Předklášteří a od té doby mně všechno vychází. Doufám, že forma vydrží až do konce, rozhodně do toho dám všechno,“říká odhodlaně Rejchrtová. 

 

Mezi muži jsou bodové rozdíly markantnější. Martin Barták má 706 bodů, druhý Ital Lorenzo Gritti ztrácí 250 bodů. Na třetím místě je Švýcar Mirko Hueppi s 365 body. „Svah v Saurisu je super, vyhovuje mi. Velký křišťálový glóbus je opravdu blízko, stačí nezazmatkovat a udržet čistou a klidnou hlavu. Doufám, že se mi povede ho získat už v pátek v obřím slalomu, který je mou top disciplínou. Myslím, že by to bylo ideální zakončení sezóny,“ řekl Barták, který velký křišťálový glóbus už jednou získal, konkrétně v roce 2019. 

 

Závody můžete sledovat živě na těchto odkazech: pátek, sobota, neděle 

 

 

Česká nominace, SP Sauris (9. - 11. 9. 2022)

Muži:

Machů Filip                                                                            

Barták Martin                          

Ivánek Pavel                           

Hromádko Adam                    

Mačát Václav                         

Borák Jan

Knor Aleš

 

Ženy:

Rašovská Karolína

Abrahamová Šárka

Rejchrtová Eliška

Stloukalová Sára

Koryntová Aneta

 

 

Program:

Pátek 9. 9., obří slalom

10:45 první kolo

13:00 druhé kolo

Sobota 10. 9., slalom

10:45 první kolo

13:00 druhé kolo

Neděle 11. 9., super G

10:45 start Pomoc Ukrajině