Po medailových žních na MSJ pomýšlejí čeští travaři na cenné kovy i mezi dospělými

Po medailových žních na MSJ pomýšlejí čeští travaři na cenné kovy i mezi dospělými

10 min 28 s

Jen co skončilo úspěšné domácí Juniorské mistrovství světa v travním lyžování, kde Češi posbírali celkem deset cenných kovů, vyhlíží česká reprezentace další vrchol. Ve středu 14. srpna odstartuje světový šampionát ve švýcarském Marbachu. Na start se postaví i tři ze čtyř juniorských medailistů. Největším českým favoritem je opět Martin Barták, který chce bojovat o zlato. Titul ze super G z roku 2017 bude obhajovat Adéla Kettnerová.


“Doufám, že všem úspěšným juniorům zbylo dostatek sil na to, aby bojovali o cenné kovy. Náš cíl jsou dvě medaile. Zdá se to být příliš skromné, ale světová špička je hodně vyrovnaná a na medaili pomýšlí v každé disciplíně minimálně deset závodníků,” nastínil cíle reprezentační trenér Daniel Mačát. “Do desítky by se mohli dostat také Machů a Mačát - uvidíme zda předvedou tak skvělé výkony jako ve Štítné. Šanci na medaili mají rozhodně i další dvě juniorky Šárka Abrahamová a Alena Veselá,” dodal.

Barták jede opět pro zlato 

Martin Barták se v roce 2017 v Kaprunu na závěr šampionátu radoval z bronzu v obřím slalomu, a i když minulý týden poprvé po dvou letech nadvlády mezi juniory poznal porážku, má letos cíle vyšší než před dvěma lety. “Nejsem stroj a nemůžu vyhrávat pořád. Kluci byli prostě lepší. Ale snad jsem si všechnu smůlu vybral ve Štítné,” vrátil se třináctinásobný juniorský mistr světa k domácímu MSJ a pokračoval: “Rozhodně chci v Marbachu bojovat o zlato. Konkurence je mezi muži opravdu silná, silnější než mezi juniory, takže každá medaile bude dobrá. Já ale věřím, že alespoň v jedné disciplíně mám šanci vyhrát.”

Ostatně Bartákův cíl je naprosto logický, vždyť jde o průběžně vedoucího muže Světového poháru, který má na svém kontě v této sezoně již čtyři vítězství v závodech Světového poháru. “Světový pohár je trochu něco jiného než mistrovství světa. Každý se na MS soustředí a ladí formu přesně na ten jeden týden a právě proto to bude hodně těžké. Navíc Marbach je hodně specifický a těžký kopec se spoustou vln a technických pasáží. Domácí Švýcaři i Němci, kteří tam letos více trénovali, tak budou mít bezpochyby výhodu,” popsal Barták svah, na kterém se bude od 14. srpna bojovat o světové tituly. 

Kettnerovou čeká obhajoba titulu

S vysokými ambicemi bude odjíždět Adéla Kettnerová, obhájkyně titulu v Super G a průběžně druhá žena Světového poháru. Ta na rozdíl od svých týmových kolegů už není juniorka, proto se jí MSJ ve Štítné netýkalo a měla tak více času na přípravu. “Ráda bych zlato obhájila a klidně přidala i další medaile. Tento týden finišuju s přípravou, v pátek budu mít poslední trénink a pak pár dní volna. I když jsem trochu nervózní, těším se,” řekla Kettnerová. “V Marbachu jsem několik let nebyla, ale dříve zdejší svah nepatřil k mým oblíbeným. Každý kopec se ale mění, tak doufám, že se za tu dobu změnil k mému prospěchu,” uzavřela s úsměvem.

Na mistrovství světa nebudou chybět ani úspěšní junioři

Na start v Marbachu se postaví i druhý ze tří čerstvých juniorských světových šampionů ze Štítné Filip Machů. “Já budu ve Švýcarsku v trochu jiné situaci než doma. Přece jen MSJ na domácím svahu pro mě bylo tím hlavním vrcholem. Každopádně mým cílem je stejně jako při světových pohárech TOP10,” přiblížil svoje plány juniorský mistr světa v superkombinaci. A jak se bude na šampionát dospělých připravovat? “Potřebuju si hlavně odpočinout. Týden ve Štítné pro mě byl hodně fyzicky i psychicky náročný, takže mě teď čeká relax a taky důležitá příprava lyží, protože bez nového materiálu bych si v Marbachu ani neškrtl.”

Překvapit by mohly i juniorky Alena Veselá s Šárkou Abrahamovou. Na MSJ se jim tolik nedařilo, z medaile se radovala pouze bronzová Abrahamová, ale výsledky ze Světového poháru napovídají, že se musí počítat s oběma. Veselá letos stála už třikrát na podiu a na začátku července si dokonce připsala svůj první triumf. V průběžném hodnocení Světového poháru jí patří 4. příčka. I Abrahamová si letos odbyla svou premiéru na stupních vítězů ve Světovém poháru, a to hned při úvodní zastávce v Rettenbachu.

Českou výpravu doplní ještě junioři Martina Bílá, Václav Mačát, Tomáš Jarůšek a Pavel Ivánek. Mistrovství světa v travním lyžování 2019 startuje ve švýcarském Marbachu ve středu 14. srpna superkombinací. Ve čtvrtek 15. srpna je na programu obří slalom, parádní disciplína Martina Bartáka. Po dni volna pokračuje šampionát v sobotu 17. srpna slalomem, v němž je největší českou nadějí Alena Veselá. V závěrečném super G, v neděli 18. srpna, pak bude titul mistryně světa obhajovat Adéla Kettnerová.  

Pro nejaktuálnější informace i pohled do zákulisí sledujte Facebook Travní lyžování a Instagram @travnilyzovani.

 Pomoc Ukrajině