Travní lyžaři závodili ve Schwarzenbachu, Barták třikrát na pódiu, Abrahámová stříbrná a bronzová

Travní lyžaři závodili ve Schwarzenbachu, Barták třikrát na pódiu, Abrahámová stříbrná a bronzová

8 min 13 s

Česká reprezentace travního lyžování zavítala o druhém červnovém víkendu do Rakouska. Na svahu Schwarzenbach se konaly závody FIS, kterých se účastnila čtveřice českých mužů a sedmero žen. Šárka Abrahámová vystoupala na pódium v obřím slalomu i v SuperG, Martin Barták tuto disciplínu ovládl a přidal druhé místo v obřím slalomu a třetí ve slalomu.


Za proměnlivých podmínek se pod vedením technického delegáta Bohumíra Zemana uskutečnily 10. a 11. června FIS závody travních lyžařů v rakouském Schwarzenbachu. Na svahu nedaleko hlavního města spolkové republiky Dolní Rakousy St. Pöllten zápolili muži i ženy ve třech disciplínách. V sobotu byl na pořadu dne obří slalom a SuperG, v neděli se pak za deště na kluzké trati jel slalom.

Mezi ženami mělo Česko největší zastoupení, na start sobotních závodů se postavila sedmička reprezentantek. Nejúspěšnější z nich byla Šárka Abrahámová, jež se skvělým výkonem ve druhé jízdě obřího slalomu vyšvihla na třetí místo, které si podělila se Slovenkou Fričovou. Ještě lépe se zástupkyni klubu z Moravské Třebové vedlo v SuperG, ve kterém o pouhé tři setinky nestačila na domácí vítězku Hetfleischovou.

I tak ale dvacetiletá závodnice měla důvod k radosti. „Se SuperG a obřákem jsem velmi spokojená. Na SuperG jsem si po trénincích věřila, takže mě trochu mrzelo, že jsem byla o 3 setiny druhá. Obřák byl celkově těžší jak kvůli dešti, tak stavbou,“ vrací se dvojnásobná medailistka ke kláním ve Schwarzenbachu, kterým příliš nepřálo počasí.

„Já jela druhé kolo obřáku už v sobotu, ale protože jsme ho neodjely všechny, muselo se opakovat v neděli. Ani jsem si ze soboty nestihla umýt lyže, takže jsem s výsledkem spokojená. Škoda, že během víkendu dost pršelo, z toho důvodu jsem nedokončila nedělní slalom,“ objasňuje česká závodnice.

Na svah ve Schwarzenbachu příliš dobré vzpomínky nemá, i proto si dobrých výsledků z Rakouska cení „S místním kopcem moc v přátelství nejsem, protože v žácích i v juniorech jsem tady pokaždé spadla a jednou jsem dokonce skončila v nemocnici. Z toho důvodu jsem tady už 3 roky nebyla, ale letos se mi kopec moc líbil,“ uzavírá Šárka Abrahámová.

Její kolegyně Karolína Rašovská skončila v obřím slalomu jen těsně za ní na pátém místě s odstupem 3 setin, o příčku výše se v SuperG umístila Eliška Rejchrtová. Ve slalomu v těžkých podmínkách dokončila závod jediná česká zástupkyně Anna Ježová, která dojela šestá.

Mezi muži kralovala česká jednička Martin Barták, který se postavil na stupně vítězů ve všech třech disciplínách. V sobotním SuperG předčil Rakušana Schlögla o pouhé čtyři setinky a oslavil triumf. Double mu v odpoledním obřím slalomu překazil taktéž domácí Sebastian Posch. Reprezentantovi Ski klubu České Petrovice nestačila ani nejrychlejší druhá jízda ze všech. Medailovou sbírku zkompletoval třiadvacetiletý lyžař v nedělním slalomu, ve kterém dojel třetí.

„Všechny závody byly z mého pohledu super! Beru to jako přípravu na domácí závody Světového poháru, na které už se moc těším. Počasí nám sice moc nepřálo, ale s tím si člověk musí umět poradit. Za umístění na bedně jsem moc rád,“ uzavřel

Zbylí čeští závodníci v neděli slalom nedokončili a nepopasovali se se složitými podmínkami dle představ. V SuperG se umístil Adam Hromádko mezi konkurencí na slušné sedmé pozici, obří slalom dokončil jako desátý. Mladíci Jiří Havlíček a Jakub Raška v Rakousku hlavně sbírali zkušenosti s mezinárodními starty.

Česká reprezentace se pomalu chystá na domácí závody nejvyšší úrovně. Na konci června se pojede první kolo Světového poháru v Orlickém Záhoří, na které o pár dní později naváže kolo druhé v Předklášteří. Vrcholem sezóny pak bude MS v Cortině na přelomu srpna a září.  

 Pomoc Ukrajině