Travní lyžaři vybojovali v Marbachu dvě třetí místa ve Světovém poháru, Němec uspěl i přes zranění

5 min 32 s

Problémy s kolenem travního lyžaře Jana Němce naštěstí opustily, zato teď hvězdu travního lyžování trápí jiné potíže. I se dvěma zlomenými žebry a bolavými bedry získal jedenáctinásobný mistr světa třetí místo v obřím slalomu Světového poháru ve švýcarském Marbachu.

„Už dva týdny mám zlomená dvě žebra hned nad tím volným, ale to není takový problém. Tím je bederka. Mám hematomy v šikmých svalech u bederní páteře, když se člověk blbě pohne, je to špatné. Musím mít záda pořád v teple, chodím na injekce,“ popisoval Němec.

Problémy má od doby, kdy ho na závodech ve Švýcarsku vyhodila těsně před cílem terénní nerovnost do ochranných sítí. „Skočil jsem do nich po zádech, to mě přehodilo celkem vysoko mezi vystavená auta. Naštěstí jsem žádné netrefil,“ dodal Němec.

Zranění v Marbachu pociťoval vzhledem k náročnosti trati. „Je to nejrychlejší obřák sezony, z vlny na vlnu, takže víc favorizovaní byli ti dva malí dravci,“ říkal o vítězném Švýcaru Portmannovi, který jel na hranici rizika, a druhém Italu Frauovi. „Jsou malí, festovní, já jsem minimálně o hlavu větší, jim to tady opravdu sedí,“ dodal Němec, vedle něhož uspěli v obřím slalomu také pátá Adéla Kettnerová a šestý Lukáš Kolouch.

V super-G byl třetí Martin Štěpánek

V nedělním superobřím slalomu dojel Němec na pátém místě poté, co mu závod zkomplikovala mlha ve střední části trati. Místo na bedně tentokrát bral Martin Štěpánek, jenž skončil třetí. Zatímco v sobotu vládlo příjemné počasí, v neděli se závodilo v „podzimním“, teplota 12 stupňů a vytrvalý déšť ztížily podmínky. Déšť však naštěstí zmírnil a navíc švýcarský trenér připravil hezkou trať.

Stejně jako v obřím slalomu zajel bezchybnou a vítěznou jízdu hlavní favorit, Švýcar Portmann. Druhou pozici zabral znovu Ital Frau. Za nimi se srovnali elitní Češi – třetí Štěpánek, jemuž ke stříbru chybělo pouhých 14 setin, čtvrtý Jan Gardavský a pátý Jan Němec. Sedmý skončil Lukáš Kolouch.

Adéla Kettnerová mezi ženami vyrazila na trať také naplno, v závěrečné pasáži však chybovala, když v poměrně velké rychlosti zachytila rukou o bránu a ztratila na chvíli rovnováhu. Kvůli tomu podjela předposlední bránu a ze závodu tak byla diskvalifikována.

Výsledky, obří slalom – muži: 1. Portmann (Švýc.) 1:05,57, 2. Frau (It.) 1:05,79, 3. NĚMEC 1:06,30, ... 6. KOLOUCH 1:07,98, ženy: 1. Hetfleischová 1:10,42, 2. Gerlachová 1:11,23, 3. Hirschhoferová (všechny Rak.), ...5. KETTNEROVÁ 1:13,62. Superobří slalom, muži: 1. Portmann 30,57, 2. Frau 30,63, 3. ŠTĚPÁNEK 30,77, 4. GARDAVSKÝ 30,97, 5. NĚMEC 31,02, ...7. KOLOUCH 31,41, ženy: 1. Hetfleischová 31,75, 2. Miková (SVK) 32,15, 3. Hirschhoferová 32,30.