Travní lyžaři mají za sebou první závodní víkend, v rámci Českého poháru odstartovali sezónu ve Svinci

Travní lyžaři mají za sebou první závodní víkend, v rámci Českého poháru odstartovali sezónu ve Svinci

9 min 15 s

Závodní sezóna konečně začala i pro travní lyžaře, kteří o minulém víkendu absolvovali první letošní závody. V rámci prvního kola Českého poháru se utkali na novém svahu ve Svinci, v sobotu byly na programu obří slalom a supersprint, v neděli čekal na lyžaře a lyžařky tradiční slalom. Mezi seniorkami zvítězila v sobotu Karolína Rašovská, v neděli se pak radovala Nikola Gergelyová. Mezi muži se na prvních dvou místech během víkendu vystřídali Jan Borák a Martin Barták.


Sníh sice z českých kopců už dávno zmizel, lyžaře na nich ale můžete vidět i nadále, i když s trochu jiným vybavením. Začala totiž sezóna travního lyžování a pro české závodníky to znamenalo první ostrá klání a start Českého poháru. O posledním květnovém víkendu se lyžaři kategorií od přípravky až po masters sešli ve Svinci u Nového Jičína. 

Na novém kopci byly pro závodníky během víkendu připraveny různé tratě. V sobotu jely kategorie od přípravek až po U14 a také kategorie masters obří slalom, junioři a dospělí si střihli super sprint. V neděli se pak závodníci všech kategorií propletli brankami ve slalomu. Počasí i podmínky vyšly ideálně, a tak byl svah v moravskoslezském kraji svědkem parádních závodů, těsných soubojů a dobré zábavy. 

Mezi nejmladšími přípravkáři to v obřím slalomu jelo nejlépe Jiřímu Topinkovi ze Sokolu Předkláštěří, ve slalomu byl nejrychlejší zlínský Teodor Štěpánek. Kategorii předžáků respektive předžaček v obou disciplínách ovládli Anna Bočková a Jan Šebek, jejichž časy překonali pouze reprezentanti Slovenska.

V kategorii mladších žaček vykázala nejlepší dovednosti Karolína Suchá z klubu SK SKI, která zvítězila v obou dnech. Mezi chlapci stejného věku zvítězil Nikolas Hanigovský v sobotu a Juhos Sebastian v neděli s velkým rozdílem. Jejich starší kolegové U16 našli v obou dnech pouze jediného vítěze a vítězku, protože v obou disciplínách dominovali Robin Polanský z Vrchlabí a Tereza Bláhová z Orlického ski teamu. 

Nejstarší mládežníci si stejně jako A-týmy střihli v sobotu tzv. supersprint, který nejlépe vyšel Elišce Rejchrtové a Aleši Knorovi. Naprosto stejné vítěze pak přinesly i nedělní slalomy. Vítězná juniorka si výhry cenila i proto, že ve Svinci závodila poprvé. „Závody dopadly nadmíru skvěle, je to nový kopec a nikdo z nás moc nevěděl, co očekávat. Hodnotím to jako ideální začátek sezóny,“ pochvalovala si. 

„Bylo super se porovnat s holkama z našeho týmu, nicméně uvidíme za 14 dní na mezinárodních závodech. Teprve tam uvidíme, jak jsme na tom oproti jiným týmům a holkám ze zahraničí,“ zmínila první mezinárodní střet, který české reprezentanty letos čeká.

V áčku žen se sobotní závod povedl nejlépe favoritce Karolíně Rašovské, naopak v neděli dominovala Nikola Gergelyová ze stejného oddílu, tedy Sokolu Předklášteří. „Na první Český pohár jsem byla dobře připravená po sérii reprezentačních soustředění, které jsem absolvovala. Kopec ve Svinci pro mě byl ale nový a během pátečního tréninku jsem si na něj zvykala,“ osvětlila sobotní vítězka Rašovská. „Závody byly skvěle připravené od organizátorů. Celkově se na začátku sezóny cítím na lyžích jistě a těším se na další závody,“ dodala loňská vítězka celkového hodnocení Českého poháru. 

Mezi muži opanoval sobotní supersprint o pouhých 17 setin Jan Borák, tomu ale porážku druhý den ve slalomu vrátil jeho konkurent Martin Barták. A bylo to dokonce s naproste stejným časovým rozestupem! A právě nedělní vítěz si první letošní klání nemohl vynachválit. „Úvodní závody sezóny byly super. V sobotu to sice nevyšlo na první místo, ale v neděli mi slalom sedl mnohem více. Honza Borák je od letoška v kategorii mužů, takže si myslím, že mi nedaruje nic zadarmo,“ pochvaloval si vzájemnou konkurenci s jeho sobotním pokořitelem. 

„Cítím se dobře a věřím, že výkony budu gradovat směrem k MS. To je určitě hlavní cíl sezóny,“ připomněl letošní největší akci v travním lyžování, tedy světový šampionát. Ten proběhne na přelomu srpna a září v italské Cortině. Další kolo Českého poháru je na programu na začátku července na Javorníku.Pomoc Ukrajině