Travaře čeká finále SP. Barták a Rejchrtová jdou za obhajobou loňského triumfu z prvního místa

Travaře čeká finále SP. Barták a Rejchrtová jdou za obhajobou loňského triumfu z prvního místa

7 min 5 s

Závodníky v travním lyžování čeká o víkendu poslední závod Světového poháru. Pořádně zaostřeno bude hlavně na dva české závodníky. Martin Barták i Eliška Rejchrtová totiž obhajují celkový triumf a aktuálně vévodí celkovému pořadí, rozhodnuto ale před trojicí finálových závodů ještě není.


„V Marbachu je to vždycky náročné a nevyzpytatelné. Letos to vypadá na celkem dobré počasí, což je na tamním kopci velmi důležité,“ varuje před víkendem Barták. Ten by rád dojel všechny závody. Tím pádem by nebyla v ohrožení jeho šance na obhajobu prvenství z minulého roku. „Ve SP mám náskok nějakých 106 bodů, tak doufám, že to udržím a celkové vítězství uhájím. Nebudu nějak speciálně taktizovat, prostě pojedu jako vždy na 100 procent,“ dodává odhodlaně.

Průběžně první je také Rejchrtová, kterou ovšem čeká těžší úkol. Z kopce má totiž pořádný respekt. „Moje pocity z Marbachu jsou trochu smíšené, rozhodně se tam těším, nicméně ten kopec až tolik neznám,“ přiznává. „Byla jsem tam minulý rok, kdy se tam nakonec nezávodilo z důvodu počasí. A jednou ještě když jsem byla v žácích, nicméně to se nedá úplně moc počítat. Minulý rok byl kopec hodně náročný, letos tam je údajně povrch o něco lepší, ale uvidíme. Rozhodně to nebude jednoduché, kopec tam je dost obtížný v několika pasážích a ani brždění tam není úplně optimální, člověk se musí soustředit opravdu až dokud nezastaví,“ dodává.

A také připomíná, že u ní hraje roli únava. Má za sebou nejen celý Světový pohár, juniorské závody, ale také nedávné mistrovství světa, kde byla úspěšná. „Ani tomu tedy moc nepřispívá, že začínám být dosti unavená po celé té sezóně a teďka jsme ani neměli moc času na regeneraci po MS,“ krčí rameny. „Nicméně na lyžích jsem se cítila na MS docela sebevědomě, tak doufám že to budu schopná i v Marbachu předvést.“

Stejně jako Barták, i ona své prvenství obhajuje. „Jsem si vědoma, že obhajoba globu je na dosah, nicméně nad tím zatím nechci moc přemýšlet a něco takového si připouštět, jelikož jsou před námi stále tři velice obtížné závody a může se stát naprosto cokoliv,“ nemyslí příliš dopředu. „Na holky tam mám nějaký náskok v celkovém hodnocení, tudíž pro mě bude hlavním úkolem dokončit všechny závody, nicméně jsme tu od závodění, a tudíž pokud to bude za potřebí tak to pojmu stejně jako minulý rok poslední závod a bude to buď a nebo.“

Finále Světového poháru se bude konat ve švýcarském Marbachu a bude rozprostřeno do tří dnů. V pátek se muži i ženy utkají na slalomové trati, v sobotu je čeká obří slalom a celý program zakončí závody v Super G.

České barvy bude za ženy hájit kromě Rejchrtové také Karolína Rašovská a Šárka Abrahamové, které v průběžném hodnocení SP drží druhou a třetí pozici a jsou nejblíže své týmové kolegyni. Český triumf mezi ženami je tak velmi blízko. 

Za muže pojede v Marbachu zmiňovaný Barták, Pavel Ivánek, Filip Machů a Jan Borák, jenž figuruje před závěrečnými závody na skvělém šestém místě a na medailové pozice ztrácí jen 75 bodů. 

Živý přenos z finále Světového poháru sledujte na www.grasski.tv.

 Pomoc Ukrajině