Světový pohár v travním lyžování o víkendu odstartuje v Orlickém Záhoří

Světový pohár v travním lyžování o víkendu odstartuje v Orlickém Záhoří

8 min 1 s

O nadcházejícím víkendu (24. až 25. června) se v Orlickém Záhoří uskuteční první letošní zastávka Světového poháru a rovnou na našem území. V sobotu se na česko-polské hranici odjede obří slalom, o den později pak Super G.


Přestože závodní program vypukne až v sobotu od 11:00, diváci budou moct vidět reprezentanty v akci už v pátek, kdy jsou na programu tréninky. „Oficiální zahájení je pak naplánováno na 20:00, přičemž fanoušci se mohou těšit kromě losu i na vystoupení mažoretek. Losovat se bude i v sobotu po vyhlášení a myslím, že to bude opravdu zajímavé. Čím? To si necháme jako překvapení,“ nechala se slyšet organizátorka Světového poháru v Orlickém Záhoří Lenka Rejchrtová.

Vloni se na stejném místě jely závody FIS a Junioru Cupu. Tehdy čeští závodníci dominovali, vždyť Martin Barták ovládl obří slalom, Aleš Knor Super G a Aneta Koryntová obě zmíněné disciplíny. „Vše máme připravené. Stres samozřejmě je, ale těšíme se a doufáme, že vyhrají čeští závodníci,“ dodala s úsměvem Rejchrtová.

Největší českou nadějí na dobré umístění bude už tradičně Martin Barták. Ten se letos představil na závodech FIS v rakouském Schwarzenbachu, kde se mu podařilo v každé ze tří disciplín vystoupat na stupně vítězů. „Byla to skvělá příprava na domácí Svěťáky. Na svazích, kde se pojede, jsme měli soustředění, tak snad toho dokážeme dobře využít. Samozřejmě se velmi těším, doma je vždy super divácká kulisa a závody jsou zorganizovány na jedničku,“ vyhlíží Barták úvodní letošní Světový pohár.

Lyžařského svátku v Orlickém Záhoří, tedy na vlastním tréninkovém kopci, se nemůže dočkat i Eliška Rejchrtová. „Na domácí závody se moc těším. Oba kopce známe všichni poměrně dobře, což je pro nás výhoda. Na rozdíl od zahraničních Světových pohárů, se na mě do Orlického Záhoří přijedou podívat přátelé a rodina, čehož si moc vážím,“ řekla česká reprezentantka, jež minulý týden vybojoval dvě třetí místa na závodech FIS ve švédském Norrköpingu.

A právě na ty by obhájkyně křišťálového glóbu ráda navázala. „Pokud by se mi podařilo zvítězit, bylo by to skvělé. Na druhou stranu mě v poslední době trápí menší komplikace, a tak budu naprosto spokojená i s jakýmkoliv jiným umístěním na bedně,“ uvedla.

O nadcházejícím víkendu se v Orlickém Záhoří odjede obří slalom a Super G. Slalom přijde na řadu o týden později, kdy se lyžařská elita sjede do Předklášteří.

„Na závody v domácím prostředí jsme připraveni dobře. Je to vždy něco speciálního, atmosféra bývá skvělá a závodníci se vždycky vyšponují k nejlepším výkonům. Na obou kopcích jsme trénovali v rámci přípravy, tak doufám, že to dobře prodáme a budeme slavit úspěchy,“ řekl reprezentační šéftrenér Daniel Mačát.

Ten si je vědom, že loňské výsledky se budou jen těžko překonávat. „Laťku jsme si minulý rok nastavili hodně vysoko. Obhajujeme celkové vítězství ve Světovém poháru ve všech kategoriích – Martin Barták v mužích, Eliška Rejchrtová v ženách a celý tým v hodnocení národů. Nebude jednoduché na to navázat. Domácí Světové poháry jsou určitě jedním z vrcholů sezony. Ale je teprve začátek a ten úplný vrchol, ke kterému všichni ladí formu, je až za dva měsíce v italské Cortině, kde se koná letošní Mistrovství světa,“ uzavřel. 

Program SP v Orlickém Záhoří:

Pátek 23.6.

16:00 Volný trénink
20:00 Oficiální zahájení

Sobota 24.6.

11:00 1. kolo obřího slalomu
15:00 2. kolo obřího slalomu
19:00 Vyhlášení výsledků a los Super G

Neděle 25.6.

11:00 Super G
14:00 Vyhlášení výsledkůPomoc Ukrajině