Startuje Světový pohár v travním lyžování

Startuje Světový pohár v travním lyžování

9 min 7 s

Seriál Světového poháru v travním lyžování se konečně rozjíždí. Po loňské pauze způsobené pandemií je v plánu šest podniků Světového poháru s finále v íránském Dizinu. Elitní série zavítá v červenci také do Předklášteří u Tišnova, přičemž vrchol sezony v podobě mistrovství světa proběhne od 6. do 11. září ve Štítné nad Vláří nedaleko Zlína.


Úvodní Světový pohár nové sezony se odehraje 5. a 6. června v Piešťanech, kde travní lyžaře čekají dva závody ve slalomu. Na Slovensko odcestuje celkem 19 českých závodníků – 11 mužů a 8 žen. „Věřím, že je český tým na novou sezonu velmi dobře připraven. Přestože byla loňská sezona pro závody v travním lyžování fatální a zrušily se všechny mezinárodní závody, podařilo se nám je nahradit buď Českým pohárem nebo dalšími tréninky a pokračovali jsme v přípravě dál,“ popisuje šéftrenér české reprezentace Daniel Mačát. „Společně s našimi nejlepšími reprezentanty jsme také pracovali na rozšíření povědomí o travním lyžování podařilo se nám zorganizovat kempy pro začínající travní lyžaře a nové zájemce o tento sport. Jsem rád, že tyto tváře i v letošní sezoně nadále pokračují a opět se letos objevily na kempech. Věřím, že se nám podařilo udělat dobrý základ pro další generaci a že je tento sport bude i nadále zajímat,“ dodává Mačát.

Svah v Piešťanech nepatří k extrémně těžkým a prudkým tratím, většina závodníků si v této destinaci věří. „Určitě to bude velmi vyrovnaný závod. Věřím, že zejména Martin Barták, Jan Borák či Alena Veselá budou bojovat o přední příčky a prosadí se na stupních vítězů,“ uzavírá Mačát.

Na letošní sezonu se opravdu těším, a to hlavně kvůli mistroství světa, které bude v České republice, ale i na Světový pohár. Závodění mi už hodně chybí,“ přiznává třináctinásobný juniorský mistr světa Martin Barták. „Hlavním cílem sezony je určitě zlato ze světového šampionátu, ale celkový výsledek ve Světovém poháru pro mě není o nic míň důležitý,“ dodává držitel křišťálového glóbu za rok 2019.

Dalším želízkem pro závody v Piešťanech je Alena Veselá, která skončila v celkovém hodnocení posledního Světového poháru třetí. „Po neuskutečněné loňské sezoně se té nadcházející nemůžu dočkat. Těším se na pocit zase závodit na velkých akcích, ale i na cestování a kolektiv, který tvoříme se zahraničními týmy. Minulý rok naštěstí tréninky probíhaly prakticky bez omezení, takže trénink na svahu se nijak nezměnil. Mimo sezonu jsem se věnovala hlavně rozvoji kondice, síly a vytrvalosti,“ popisuje přípravu Veselá. „Nemalá součást sportu je i psychická stránka. Myslím, že jsem si díky celé té náročné situaci dokázala srovnat cíle, kterých bych chtěla dosáhnout ve sportu, ale i ve škole a v budoucnu v životě,“ uzavřela česká reprezentantka.

Závody Světového poháru naopak kvůli zranění vynechává mistryně světa z roku 2017 Adéla Kettnerová. „Během tréninku obřího slalomu jsem pár bran před cílem spadla. Jelikož jsem před dvěma roky absolvovala operaci předního křížového vazu, nosím ortézu a ta se mi stala osudná – při pádu se mi noha v ortéze otočila, cítila jsem prasknutí, ale nebyla si jistá, co to bylo. Bolelo mě koleno i kotník, měla jsem proto strach, zda to není znovu utržený vaz. Nakonec se po magnetické rezonanci ukázalo, že mám rozsáhlou rupturu ve vnějším vazu, kvůli čemuž nyní budu mít pět týdnů ortézu napevno a pak se uvidí,“ popisuje Kettnerová, kterou zranění vyřadí z velké části letošního závodního kalendáře a znamená i komplikaci směrem ke světovému šampionátu, kde obhajuje stříbro ze Super G. „Doufám, že vše půjde dobře a na domácí mistrovství světa se podívám jako závodník,“ dodává česká šampionka.

Dva měsíce před konáním světového šampionátu se na české půdě uskuteční také podnik Světového poháru, a to tradičně v Předklášteří.

 

Světový pohár v travním lyžování 2021

5.–6. června: Piešťany (SVK)

19.–20. června: Rettenbach (AUT)

2.–4. července: Předklášteří u Tišnova (CZE)

31. července1. srpna: Cortina d'Ampezzo (ITA)

21.–22. srpna: Chilpario/Cortina d'Ampezzo (ITA)

21.–24. září: Dizin (IRI)Pomoc Ukrajině