Startuje juniorské mistrovství světa v travním lyžování: Barták chce znovu útočit na čtyři zlata

Startuje juniorské mistrovství světa v travním lyžování: Barták chce znovu útočit na čtyři zlata

6 min 33 s

Vrchol mezinárodní juniorské sezony travních lyžařů je tady. V italském městečku Montecampione proběhne tento týden juniorský světový šampionát. Češi chtějí získat šest medailí. Martin Barták obhajuje čtyři zlata.


„Martin není našim jediným želízkem, ale samozřejmě jeden z hlavních cílů je dopomoci mu týmovou prací k zopakování loňského úspěchu,” prozradil reprezentační trenér Daniel Mačát. „Samozřejmě jsou čtyři zlata mým hlavním cílem, takže nejdůležitější bude nedělat chyby. Pak by podle dosavadních výsledků sezony mělo vše klapnout. Ale nebude to zadarmo. Italové jsou na velké domácí závody vždycky dobře připravení. Na ty si musím dát hlavní pozor,” doplnil Mačáta sám Barták. 

Barták nemá v posledních dvou sezónách mezi juniory konkurenci. Minulou sezonu v italském Saurisu dokázal jasně zvítězit ve všech čtyřech disciplínách a o rok dříve v Iránu se radoval z dalších tří zlatých. Spolu s ním budou o cenné kovy mezi juniory bojovat také Václav Mačát a Jan Borák. Čtvrtý český adept na medaili Filip Machů přišel o šanci vybojovat svoji první placku během víkendového Světového poháru, když si při pádu v obřím slalomu zlomil ruku.

„Martin je favoritem, ale ostatní dvě místa na bedně jsou naprosto otevřená. Mohou tam být naši dva kluci, ale stejně tak je dam dalších šest adeptů, kteří jim budou šlapat na paty. Oba ale papírově na bednu patří,” vysvětluje situaci mezi juniory Mačát. “Filipa je velká škoda. Měl velkou šanci na medaili,” dodal. Trojici medailových nadějí doplní na startovní listině i dva nováčci Jan Kašický a Vojtěch Krečí, pro které je to, podobně jako pro dvojci juniorek Alena Veselá a Šárka Abrahamová, první světový šampionát vůbec.

Mezi juniorkami je situace naopak hodně vyrovnaná. "Silný tým přivezli Japonci i Rakušané a děvčat, která mohou bojovat o cenné kovy, je ve všech disciplínách asi osm,” říká Mačát. Mezi osmičku zmiňovaných patří i česká závodnice Karolína Rašovská, která má na svém kontě zatím dva bronzy z předchozích šampionátů. "Kája by se na bednu mohla probojovat. Alča se Šárkou tady jsou hlavně proto, aby sbíraly zkušenosti, ale samozřejmě taky mohou překvapit,” upozorňuje Mačát.

Juniorský šampionát startuje už v úterý obřím slalomem. Ve středu se jede slalom. Ve čtvrtek se závodníci postaví na start superkombinace a vše v pátek zakončí závěrečný super obří slalom. Svah, na kterém se mistrovství pojede, hostil o uplynulém víkendu Světový pohár, většina startujících juniorů tak měla šanci si na místní povrch zvyknout. “Loni jsme tu byli poprvé a svah byl v horní polovině skoro nesjízdný. Ale pořadatelé za necelý rok svah kvalitně připravili,” chválí organizátory Mačát. Přiznává ale, že to i tak bude náročné: "Díky tomu, že je povrch měkčí, než jsme zvyklí, tak se v obtížných branách vyjedou rychle rýhy, které pak mohou dělat problémy. Většina z juniorů si ale trať už vyzkoušela, takže jsou dobře připravení. Bude to pěkné, ale náročné mistrovství."Pomoc Ukrajině