Barták na SP v Předklášteří kraloval. Veselá s Kettnerovou se seřadily na druhém a třetím místě

Barták na SP v Předklášteří kraloval. Veselá s Kettnerovou se seřadily na druhém a třetím místě

10 min 17 s

Češi během domácího Světového poháru dokázali, že úspěch v Rettenbachu nebyl náhodou a těší se ze zatím perfektního průběhu letošní sezony. Martin Barták na dobře známém svahu nezaváhal a dvěma vítězstvími jednoznačně potvrdil, že již není pouze juniorským rekordmanem, ale jasně patří mezi mužskou špičku. A co víc, se čtyřmi triumfy a jedním druhým místem je zatím největším favoritem na zisk křišťálového globu za celkové prvenství ve Světovém poháru. Český úspěch v Předklášteří podtrhly v neděli ženy. Alena Veselá vybojovala v těsném závodě stříbro. Pouhé dvě setiny za ni se zařadila další česká reprezentantka Adéla Kettnerová.


“Letošní start sezony je náročný a je naprosto skvělé, že se nám takto daří. Věděl jsem, že letos můžeme mít hodně silný tým, ale takovéto suverénní výsledky jsem, přiznám se, nečekal. Navíc se nám daří i na tak technicky těžkých svazích jako je Klínek v Předklášteří. To je skvělá zpráva pro všechny trenéry a velký příslib k blížícímu se světovému šampionátu, který se taktéž jede na náročném svahu,” radoval se z českého vystoupení reprezentační trenér Daniel Mačát.
 
“Martin dokazuje v každém závodě neuvěřitelnou formu. Snad mu vydrží až na srpnové juniorské i dospělé mistrovství světa. Holky se navzájem zase výborně doplňují. Dokáží se podpořit a zastoupit. Když se nedaří jedné, jsou tady ještě další dvě, které bojují o bednu. Například teď v Předklášteří nám chyběla Šárka Abrahamová, druhá z obřáku v Rettenbachu. V tréninku si přivodila lehké zranění ramene a musela domácí Svěťák vynechat. Alča s Adélou
ji ale skvěle nahradily. Doufám, že se dá Šárka brzy dohromady a třeba se nám někde podaří urvat kompletní bednu,” hodnotil pak Mačát výkony v jednotlivých kategoriích.
 

Domácí double pro Bartáka

Barták prožil v Předklášteří opravdu perfektní víkend. V sobotním obřím slalomu figuroval po prvním kole sice až na čtvrtém místě, ale skvělým druhým kolem vylétl
až na nejvyšší příčku. Za sebou nechal i dva vítěze Světového poháru. Druhý skončil Stefan Portmann, vítěz celkového hodnocení z roku 2015. Na krále posledních tří sezon Itala Edoarda Fraua zbylo až třetí místo. Do elitní dvacítky se dostala ještě další trojice Čechů. Filip Machů bral 14. místo. Václav Mačát obsadil 17. příčku
a Jakub Ševčík uzavřel TOP20. 
 
V neděli už Barták nezahával a hned po prvním kole se ujal vedení. Svůj double pak potvrdil v kole druhém. Pořadí na dalších dvou místech bylo stejné jako v předchozím závodě. Bartákova dominance v letošní sezoně trochu připomíná léta, kdy své soupěře likvidoval Jan Němec a málokdy se někomu podařilo se před českého závodníka dostat. Jen nutno podoknout, že u Němce přišel tento vrchol o 10 let později a Barták je tak ve svých v tomto ohledu naprostý unikát. 
 
Dařilo se i dalším mužům. Martin Soltík skončil těsně za TOP10 jedenáctý. Filip Machů dojel na 18. místě.
 

Veselá s Kettnerovou dovršily český úspěch druhým a třetím místem

I ženy měly skvěle rozjetý sobotní závod. Alena Veselá startovala do druhého kola z třetího místo, Adéla Kettnerová z pátého. Veselá však v druhém kole ztratila a nakonec se musela spokojit s pátým místem. “Jsem s výsledkem spokojená. První kolo vyšlo líp a samozřejmě mě mrzí, že jsem bednu neudržela, ale pro mě je důležité, že držím krok s tou úplnou špičkou. Třeba se bude víc dařit přístě,” komentovala první se dvou obřích slalomů Veselá a měla pravdu. V neděli se po prvním kole zařadila na druhé místo a už znovu nezaváhala. Zkušeně si dojela pro druhé stupně vítězů v této sezoně.
 
Kettnerová v sobotním obřáku chtěla z páté pozice zaútočit na stupně vítězů a v druhém kole riskovala. Bohužel až moc a závod nakonec dokončila až s pádem.
Chuť si však spravila nedělním závodem. Po prvním kole opět útočila ze zadních pozic, tentokráte ze čtvetého místa, ale útok se narozdíl od soboty podařil. Zařadila se totiž díky skvělé druhé jízdě o pouhé dvě setiny za Veselou a brala bronz. Vítězkou obou obřích slalomů se stala rakouská reprezentantka Jacqueline Gerlachová. 
 
Z umístění v desítce se zadovaly ještě další dvě češky. Petra Mlejnková skončila v na 9. a 7. místě. Martina Bílá vybojovala v sobotu 8. příčku.
 
Světový pohár pokračuje už příští víkend ve slavném středisku alpského lyžování italské Cortině d’Ampezzo dvěma slalomy.
 
Kompletní výsledky zde
 

Pro nejaktuálnější informace i pohled do zákulisí sledujte Facebook Travní lyžování a Instagram @travnilyzovaniPomoc Ukrajině