SP v travním lyžování: Rejchrtová obhájila prvenství, mužům kraloval Borák

SP v travním lyžování: Rejchrtová obhájila prvenství, mužům kraloval Borák

8 min 58 s

Světový pohár v Předklášteří měl pokračování i v neděli dvěma slalomy a domácí barvy opět dominovaly! Mezi ženami obhájila sobotní prvenství Eliška Rejchrtová, mezi muži vystřídal krajana Martina Bartáka na nejvyšším stupínku Jan Borák, vítěz ze soboty obsadil třetí místo stejně jako Karolína Rašovská.


Eliška Rejchrtová potvrdila velmi dobrou formu a přemožitelku nenašla už v prvním kole, druhou Rakušanku Tinu Heftleischovou porazila o jednu desetinku. Druhou jízdu si Češka podmanila. Nejbližší konkurentce nedala žádnou šanci, k náskoku z úvodní jízdy přidala přes půl vteřinu a završila tak povedený víkend na domácí půdě druhým prvenstvím.
„Po včerejším vítězství jsem cítila, že je na mě vyvíjen větší tlak. Obtížnější mi přišlo druhé kolo, a to hlavně jeho horní část, ale poradila jsem si,“ zhodnotila Eliška Rejchrtová závod a zároveň shrnula i dva závodní víkendy na domácí půdě. „V Orlickém Záhoří trénuji, znám to tam jako své boty, v obřím slalomu se mi povedlo hlavně druhé kolo, první nebylo ideální, superobří slalom nevyšel dle představ. Předklášteří mi vyšlo, slalomy lépe dopadnout nemohly,“ řekla spokojená vítězka dvou slalomů.

Tina Hetfleischová udržela druhou příčku, byť hlavně výborně projetým druhým kolem na ni z třetí pozice dotírala další domácí závodnice Karolína Rašovská, jež zaostala za stříbrnou příčkou rozdílem tří desetin a zopakovala tak třetí místo ze soboty.
„Samozřejmě jsem ráda, že jsem na domácím kopci zopakovala třetí místo. Závody na domácí půdě byly skvělé. V Záhoří jsem získala pěkné páté místo v obřím slalomu, superobří slalom už tak povedený nebyl. Slalomy v Předklášteří mi vyšly nejlépe, dvě třetí místa nemůžu hodnotit jako neúspěch,“ vyjádřila se dvakrát bronzová Karolína Rašovská ke čtyřem závodům na domácí půdě.

České závodnice Eliška Rejchrtová s Karolínou Rašovskou také odhalily plány pro nejbližší dny. „V úterý odjíždíme na soustředění do Rakouska na tři dny, potom nás čeká domácí pohár v Liberci, FIS závody na Slovensku, Světový pohár v Itálii a vše vyvrcholí světovým šampionátem opět v Itálii,“ nechaly se slyšet.

Hodnocení Světového poháru je ve znamení českých reprezentantek. Vítězka obou slalomů Eliška Rejchrtová na Šárku Abrahamovou, jež v neděli skončila ve slalomu pátá, navýšila náskok na 45 bodů. Třetí je Rakušanka Tina Hetfleischová, kterou stíhají Češky Karolína Rašovská s Lenkou Knorovou.

Ve vyrovnané bitvě v mužském slalomu urval první letošní vítězství domácí reprezentant Jan Borák, když v souboji s druhým Italem Danielem Buiem uspěl o 28 setin sekundy.
„Obě kola byla náročná, bylo třeba se na lyžích hodně hýbat. Cíl byl nenechat ostatní závodníky jet rychleji a splnil jsem ho,“ řekl výstižně Jan Borák, který si pochvaluje nárůst formy. „Forma graduje, v Orlickém Záhoří jsem jel solidně, v Předklášteří následovalo solidní páté místo ve slalomu a dnes triumf, takže spokojenější být nemůžu. Teď se budu fyzicky připravovat na Světový pohár, ale samozřejmě hlavně na vrchol sezony v podobě mistrovství světa v Itálii, kde bych chtěl získat aspoň jednu medaili,“ odtajnil své ambice nedělní vítěz slalomu z Předklášteří.

Podobně jako mezi ženami, tak i mezi muži měla Česká republika dvojí zastoupení na stupních vítězů. Sobotní prvenství sice Martin Barták nezopakoval, ovšem na bednu se znovu postavil, v těsném souboji prohrál o dvě setinky s Buiem a bral tak ve výsledku třetí místo.
„Dnes to bylo hodně rychlé, technicky náročné. Závod byl hodně vyrovnaný, bylo to o setinkách, mohl jsem dopadnou i lépe, ale jsem spokojený,“ narážel Martin Barták na těsný souboj s druhým Buiem. „Minulý víkend na domácí půdě mi nevyšel, ztratil jsem hodně bodů, na druhou stranu jsem nečekal, že mi slalomy v Předklášteří sednou tak dobře,“ řekl muž, jenž nezastavuje a už příští víkend ho Český pohár v Liberci.

V průběžném pořadí navýšil na čele Světového poháru náskok Daniele Buio. S 285 body disponuje před Martinem Bartákem náskokem 25 bodů. Další z Čechů Jan Borák okupuje pátou příčku se ziskem 206 bodů.

 

Kompletní výsledkyPomoc Ukrajině