SP v Předklášteří: Do Česka míří světová špička v travním lyžování

SP v Předklášteří: Do Česka míří světová špička v travním lyžování

7 min 51 s

Do Předklášteří u Tišnova se první červencový víkend tradičně vrací Světový pohár v travním lyžování. Elitní závodníky čeká od 2. do 4. července ve Ski areálu Klínek třetí zastávka letošního seriálu – po startu sezony v Piešťanech a pokračování v Rettenbachu tak zavítá nejvyšší travařská soutěž také na domácí půdu.


Účast na Světovém poháru v Předklášteří přislíbil výběr Rakouska, Švýcarska, Itálie, Německa, Slovenska a samozřejmě nebude chybět kompletní česká reprezentace. „Bohužel letos kvůli pandemii nepřicestují zástupci z Japonska, Tchaj-wanu, Íránu či Švédska, pro které je momentálně cesta do České republiky kvůli různým opatřením moc složitá,“ uvádí předseda organizačního výboru Pavel Ivánek. 

Český tým se nicméně představí v plné síle, na start se postaví 22 závodníků. „Z prvních dvou podniků jsme si přivezli mnoho hezkých umístění. V Piešťanech si pro dvě zlata dojela Alena Veselá, Šárka Abrahamová a Martin Barták přidali dvě stříbra, Eliška Rejchrtová a Jan Borák dva bronzy. V Rettenbachu pokračovala Šárka ve stříbrné sérii, poté jsme posbírali několik čtvrtých míst,” připomenul dosavadní české úspěchy šéftrenér reprezentace Daniel Mačát. „Věřím, že se nám bude na domácí půdě dařit. Jsme dobře připraveni a opět se popereme o ty nejvyšší příčky.“

Na výhodu domácího kopce se těší Alena Veselá, kterou na jejím tréninkovém svahu čeká souboj o vedení v průběžném hodnocení elitního seriálu. „Věřím, že na dobré výsledky navážu i v Předklášteří, přestože se jedná o jeden z nejnáročnějších svahů z letošního kalendáře Světového poháru. O víkendu se mi dařilo na FIS závodech v Rakousku a spravila jsem si tak náladu po výpadku v Rettenbachu. Začínáme slalomem, na který se těším, ale jsem zvědavá i na sprint super G, které se pojede vůbec poprvé,” uvedla Veselá. „vody u nás v Česku jsou vždy skvělé kvůli domácí atmosféře a větší znalosti kopce. Samozřejmě se s tím pojí i větší tlak a očekávání, ale důležité je se tím nenechat moc ovlivnit, což bude důležité i na domácím mistrovství světa ve Štítné nad Vláří. Domácí svěťák bude dobrý trénink,” doplnila.

Tradiční zastávku Světového poháru si nenechá ujít ani čtrnáctinásobný mistr světa, držitel devíti křišťálových glóbů a vítěz 72 závodů Světového poháru Jan Němec, pro kterého to bude první start v elitní sérii od roku 2016, kdy skončil právě v Předklášteří druhý. „Na Klínku jsem začínal, lyžařsky jsem tady vyrostl. Znám na tom kopci každý drn. A zároveň jsem se tam před pěti lety loučil posledním startem a promítáním filmu Lyžař. Bude to symbolický krok v mé přípravě směrem k MS,“ připomenul svůj hlavní cíl, kterým je vrchol sezony zářijové mistrovství světa ve Štítné nad Vláří.

Světový pohár se uskuteční za dodržení aktuálních hygienických a protiepidemických opatření. „Zároveň ale musíme postupovat podle manuálu mezinárodní lyžařské federace, takže závodníci a týmy musí být přímo na místě otestováni. Složení organizačního týmu je podobné jako na zářijovém světovém šampionátu, takže to pro nás bude takový test, i když tam budou pravidla pro týmy o něco přísnější kvůli většímu počtu startujících,“ uzavírá Ivánek. 

Program SP v Předklášteří:

Pátek, 2. července    

16:00, oficiální trénink

Sobota, 3. července  

10:00, 1. kolo – slalom

13:00, 2. kolo – slalom

16:00, sprint super G

Neděle, 4. července

10:00, 1. kolo – obří slalom

13:00, 2. kolo – obří slalom Pomoc Ukrajině