SP v Orlickém Záhoří: Premiérové vítězství pro Abrahamovou

SP v Orlickém Záhoří: Premiérové vítězství pro Abrahamovou

7 min 1 s

Česká republika hostí první zastávku Světového poháru v travním lyžování. Poslední červnový víkend se travařská elita sjela do Orlického Záhoří a v sobotu byly mezi konkurencí vysoko i české vlaječky. Ženy opanovaly kompletní podium, Šárka Abrahamová si připsala premiérový triumf ve Světovém poháru, pro stříbro loňský vítěz SP Martin Barták.


Už v pátek se v Orlickém Záhoří trénovalo a konalo se i oficiální zahájení celého závodního víkendu. Sobota pak patřila obřímu slalomu.

Mezi ženami bylo na startu k vidění 27 závodnic a všechny úspěšně dokončily obě dvě kola obřího slalomu. Závod nabídl kompletně české stupně vítězů, kdy na nejvyšší stupínek vystoupala Šárka Abrahamová. Rodačka z Moravské Třebové měla suverénně nejrychlejší jízdu už v prvním kole, v tom druhém potvrdila dobrý vklad do závodu a o třičtvrtě vteřiny za sebou zanechala Elišku Rejchrtovou. Třetí pozice patřila teprve patnáctileté Lence Knorové, která zapsala svoje první podium hned při prvním startu v elitním seriálu travních lyžařů.

Pro Šárku Abrahamovou to byl velmi povedený návrat do areálu, kde se jí loni závody příliš nevydařily. Minulý rok skončila v Orlickém Záhoří v obřím slalomu jedenáctá, v Super G na deváté pozici.

„Cítím se úplně skvěle, je to pro mě premiérové vítězství a po loňském roce je to určitě velké povzbuzení. Dnes jsme jeli obřák, jelo se mi moc dobře, nebyla to úplně nejjednodušší trať, ale zároveň ani úplně nejtěžší. První kolo mi doopravdy hodně sedlo, takže jsem moc spokojená. Před druhým kolem jsem byla rozhodně nervóznější než před tím prvním. Na startu se mi docela klepaly nohy, ale při jízdě už to bylo v pohodě,” hodnotila dvacetiletá závodnice.

Šárka zároveň přiznala, jak moc jsou pro ni závody v Česku oblíbené.„ Mám tady celou rodinu, kamarády, přítele, takže podpora je opravdu veliká. Určitě mám tyto domácí závody radši než ty zahraniční, právě kvůli lepší domácí atmosféře a podpoře známých a rodiny. Zároveň tu mám i mnohem víc natrénováno.“

Mezi muži šlo o velmi vyrovnaný souboj. Na travnatý kopec se vydalo 35 závodníků. O ty nejvyšší příčky bojovali i Češi, na bedně nakonec skončil jen jeden. Martin Barták v prvním kole založil čtvrtým nejrychlejším časem, o který se dělil s dalším Čechem Václavem Mačátě. V druhém kole zrychlil, vyvaroval se větších chyb, a nakonec si dojel pro druhou pozici. Za vítězným Danielem Buiem zaostal o pouhé dvě setiny.

„V prvním kole jsem ztratil poměrně hodně času, nebylo to ode mě úplně ideální, druhé kolo taky ne, ale čas už byl mnohem lepší a dopadlo to na druhé místo, za což jsem rád, ale výkon nebyl úplně ideální. Domácí závody mám rozhodně radši, protože jsme prostě doma, na těch tratích trénujeme a je určitě super, že se může přijet podívat rodina a kamarádi,“ zhodnotil Martin Barták.

„Dnes to dopadlo na druhé místo, takže zítra je jediným cílem určitě to první místo. Hlavně mi jde ale o to, abych odjel dobrou jízdu a vyvaroval se chyb,“ zamyslel se nad cíli pro zítřejší závod. V Orlickém Záhoří se už od 11 hodin pojede Super G, které završí víkendový program.

Kompletní výsledky závodů naleznete pod tímto odkazem.Pomoc Ukrajině