SP v Orlickém Záhoří: Patnáctiletá Knorová slaví premiérové vítězství! Na stupních vítězů také Abrahamová a Knor

SP v Orlickém Záhoří: Patnáctiletá Knorová slaví premiérové vítězství! Na stupních vítězů také Abrahamová a Knor

10 min 1 s

České travní lyžování slavilo o víkendu ve Světovém poháru v Orlickém Záhoří velké úspěchy! Poté, co v sobotu vybojovala premiérové vítězství Šárka Abrahamová v obřím slalomu, v neděli se v superobřím slalomu z první výhry mezi elitou radovala teprve patnáctiletá Lenka Knorová. Pro ni to přitom byl vůbec první start mezi elitou v kariéře a urvala pro sebe hned dvakrát stupně vítězek. Mezi muži v sobotním obřím slalomu slavil druhou příčku Martin Barták, v neděli pak byl na třetím místě osmnáctiletý Aleš Knor.


Světový pohár v travním lyžování, který se o víkendu pořádal v Orlickém Záhoří, přinesl české reprezentaci velké úspěchy se dvěma vítězstvími a řadou umístění na stupních vítězů. Své premiérové výhry v SP vybojovaly dvacetiletá Šárka Abrahamová a o pět let mladší Lenka Knorová.

 

V sobotním obřím slalomu české reprezentantky obsadily kompletní stupně vítězek. Abrahamová zvítězila ve dvoukolovém závodě se souhrnným časem 1:13,94, když na své vítězství z úvodního kola dokázala i přes nervozitu výborně navázat.

 

„Cítím se úplně skvěle, je to pro mě premiérové vítězství a po loňském roce je to určitě velké povzbuzení. První kolo mi doopravdy hodně sedlo, takže jsem moc spokojená. Před druhým kolem jsem byla rozhodně nervóznější než před tím prvním. Na startu se mi docela klepaly nohy, ale při jízdě už to bylo v pohodě,” hodnotila dvacetiletá závodnice.

 

Za Abrahamovou se umístily Eliška Rejchrtová a právě zmíněná Lenka Knorová. Pro tu se přitom jednalo o premiérový start mezi elitou a hned z toho byla skvělá třetí příčka. Její den D ale přišel v nedělním superobřím slalomu. Při svém druhém startu v SP se radovala v čase 38,17 z premiérového prvenství, když Abrahamovou porazila o 11 setin. Třetí skončila Italka Marherita Mazzonciniová, která jen o tři setinky porazila Nikolu Gergelyovou.

 

„Byla jsem hodně překvapená. Jsem první rok jako juniorka a toto jsem vůbec nečekala. Jsem hodně spokojená,“ lebedila si Knorová po vítězství, přičemž na své jízdě přesto dokázala najít pár nedostatků. „Něco se mi úplně nelíbilo, ale jízda byla dobrá. Budeme se snažit dál zlepšovat,“ dodala mladičká česká reprezentantka, který by ráda na letošním mistrovství světa juniorů vybojovala umístění v elitní pětce.

 

Mužské závody přinesly dvě umístění na „bedně“. V sobotním obřím slalomu, do kterého naskočilo 35 závodníků, šlo o velmi vyrovnaný souboj. O pouhé dvě setinky sekundy zaostal za vítězným Danielem Buiou z Itálie Martin Barták, jenž byl po prvním kole čtvrtý, ale v kole druhém jako jediný pokořil hranici 34 sekund.

 

„V prvním kole jsem ztratil poměrně hodně času, nebylo to ode mě úplně ideální. Druhé kolo sice taky ne, ale čas už byl mnohem lepší a dopadlo to na druhé místo, za což jsem rád,“ uvedl po úspěšném představení Barták, který chtěl v nedělním superobřím slalomu zaútočit na vítězství. „Zítra je jediným cílem určitě to první místo. Hlavně mi jde ale o to, abych odjel dobrou jízdu a vyvaroval se chyb,“ říkal.

 

To se mu sice nepovedlo, ale ani v neděli nevyšli čeští muži naprázdno. Za Mirkem Hueppim ze Švýcarska a Andreou Iorim z Itálie dorazil na třetím místě osmnáctiletý Aleš Knor, jenž už v minulé sezoně posbíral ve Světovém poháru jedno vítězství a jedno třetí místo. Svou sbírku úspěchů tak dokázal na domácí trati rozšířit.

 

„Byl to velmi rychlý a vyrovnaný závod. Konkurence je veliká, takže jsem za to umístění moc rád. Je to pro mě třetí bedna ve Světovém poháru,“ měl radost Knor. „Na domácím pódiu je to skvělý pocit. A hlavně po sobotě, kdy se mi vůbec nedařilo,“ připomněl, že sobotní obří slalom vůbec nedokončil.

 

Po jeho jízdě nastalo dlouhé vyčkávání, jestli to na první trojku bude stačit, nebo ho nakonec soupeři odsunou mimo stupně vítězů. „Čekání v cíli bylo velké a divoké. Věděl jsem, že na startu jsou ještě velká jména. Když jsem ale dojel dolů a byl první, tak to byla paráda,“ popisoval své pocity. „Jízda přitom podle mě nebyla úplně nejlepší,“ dodal bratr Lenky Knorové, která krátce předtím vyhrála ženský závod.

 

Víkendové závody travních lyžařů v Orlickém záhoří se dají zhodnotit jako velice vydařené. Celkově je totiž bilance českých reprezentantů z této zastávky Světového poháru úctyhodná. Jedná se o dvě první místa, tři druhá místa a dvě třetí místa. K tomu je třeba připočíst i dalších celkem devět umístění v Top 10.

 

Živé přenosy ze závodů najdete zde

Kompletní výsledky najdete zde

 Pomoc Ukrajině