Tři Češi na stupních vítězů: travní lyžaři úspěšně zahájili kolotoč Světového poháru

Tři Češi na stupních vítězů: travní lyžaři úspěšně zahájili kolotoč Světového poháru

11 min 41 s

V rakouském Rettenbachu už tradičně odstartoval Světový pohár v travním lyžování a čeští “travaři” byli opět skvěle připraveni. V obřím a superobřím slalomu zabodovali shodně druhým a třetím místem Adéla Kettnerová a Martin Barták. V kombinaci pak české barvy uhájila nová česká naděje Alena Veselá, pro kterou byl Rettenbach premiérou ve Světovém poháru vůbec.


Bitva o první body do Světového poháru odstartovala v sobotu obřím slalomem. V prvním kole potvrdil Martin Barták roli jednoho z favoritů a ujal se vedení před obhájcem celkového vítězství v SP za rok 2017 Edoardo Frauem. V celkovém součtu časů, ale nakonec převážily zkušenosti italského veterána a Martin Barták se po chybě na začátku střední rovinaté pasáže musel spokojit s druhým místem. “Mrzí to, ale s touhle jízdou, a hlavně s těmi chybami, můžu být rád, že to stačilo aspoň na druhé místo,” komentoval v cíli Barták svůj start do Světového poháru. Do TOP10 se dokázal těsně probojovat i další člen české výpravy Martin Soltík. 
 
Podobně jako Barták si počínala v úvodním obřím slalomu Adéla Kettnerová, která svým druhým místem rozbila domácí dvojblok vítězné Kristin Hetfleischové a třetí Jaquline Gerlachové. Dařilo se však i dalším Češkám. Karolína Rašovská vybojovala díky skvělému a riskantnímu druhému kolu čtvrté místo. Šestou příčku obsadila Alena Veselá a sedmou Dominika Dudíková.
 
V neděli se pak bojovalo o dvojnásobnou porci bodů do celkého hodnocení SP. Dopolední SG se totiž započítávalo hned dvakrát: jednou jako první kolo superkombinace a podruhé jako samostatný závod. I přes náročný program se Čechům opět dařilo a dokázali vystoupat na stupně vítězů v obou disciplínách. 
 
V SG si Adéla Kettnerové a Martin Barták dojeli oba pro třetí příčku. Stejně jako v sobotu se s nepopulárním čtvrtým místem musela spokojit Karolína Raškovská. Do TOP10 se však vlezlo ještě dalších pět českých zástupců. Na sedmém až desátém místě se seřadili Alena Veselá, Šárka Abrahamová, Dominika Dudíková a Petra Ivánková. Svoje maximum ve Světovém poháru v této disciplíně si zajel osmý Martin Soltík. Češi tak maximálně využili přidaného SG pro sběr bodů do celkového hodnocení a měli i výhodnou pozici do druhého kola superkombinace. 
 
V kombinačním slalomu se už českým barvám dařilo o něco méně. Tři nejvýše postavení Češi po superobřím slalomu se nevyvarovali chyb a druhé kolo kombinace nedokončili. Martin Barták se pustil do druhého kola na stoprocetní riziko a ze hry o další “bednu” ho definitivně vyřadila chyba ve spodní části tratě, kdy se po několika těsně najetých brankách v pozdější stopě nedokázal vyhnout terénní nerovnosti a skončil na jedné lyži mimo slalom. 
 
Naděje Adély Kettnerové a Karolíny Rašovksá skončily už lehce za polovinou. “Vůbec mi ten slalom dnes nesedl. Obecně tady slalom nemám moc ráda. Vlastně do včerejška jsem neměla úplně v lásce ani obřák. Letos jsem prolomila smůlu v obřáku, tak třeba přístě přijde i ten slalom,” popisovala s nadhledem svůj výpadek Kettnerová. 
 
České stálice však v kombinaci bravurně zastoupila Alena Veselá - jedna z nově příchozích juniorek a velký talent do budoucna. Veselá se díky perfektní slalomové jízdě posunula ze sedmého na třetí místo a slavila tak při svém třetím startu ve Světovém poháru premiérové stupně vítězů. Na rozšířeném podiu ji pátým místem doplnila Dominika Dudíková. Svoje třetí umístění v TOP10 tohoto víkendu získal také  devátý Martin Soltík.
 
Na úvodní podnik Světového poháru vyrazil Český tým ve výrazně omlazené podobně, ale i tak (anebo možná právě proto) dokázal držet krok se světovou špičkou. K medailistům z loňského mistrovství světa Adéle Kettnerové a Martinu Bartákovi a rutinérům Světového poháru jako je Dominika Dudíková, Petra Ivánková, Martin Soltík, Martin Máca, nebo Adam Hromádko se přidal juniorský tým ve složení Karolína Rašovská, Filip Machů, Václav Mačát, Alena Veselá, Šárka Abrahámová a Jan Kašický, z nichž poslední jmenová trojice vyrazila na svůj první Světový pohár vůbec.
 
“Byl to úspěšný start do sezony. Ukázali jsme, že jsme tým. Když vypadne jeden, nahradí jej někdo jiný. V tom bude letos naše síla,” těšil se z výsledků svých svěřenců reprezentační trenér Daniel Mačát a odhalil i jeden z cílů letošní nemistrovské sezony: "Bude to hodně těžké, ale doufám, že se dokážeme vrátit na první místo v pořadí národů."
 
Královnou celého víkendu se bez pochyby stala Rakušanka Kristin Hetfleischová, která si na domácím svahu přisala hattrick a prodloužila tak svoji letošní neporazitelnost. Logicky je tak po první zastávce i v čele průběžného hodnocení Světového poháru. Mezi muži je ve vedení obhájce celkového vítězství z Itálie Edoardo Frau. Kettnerová drží průběžnou třetí příčku. Barták s Veselou jsou po prvních třech startech čtvrtí.  
 
Seriál Světového poháru pokračuje už od 29. června do 1. července v Předklášteří u Brna obřím slalom a slalomem speciál. Na startu nebude chybět většina světové špičky včetně českých želízek Adély Kettnerové a Martina Bartáka. 
 
Kompletní výsledky první zastávky Světového poháru najdete zde.
 
Vyčerpávající fotoalbum, pak na našem Facebooku, kde se samozřejmě dozvíte ty nejaktuálnější informace po dobu celé sezony. 


Pomoc Ukrajině