SP Předklášteří: Juniorka Koryntová triumfovala podruhé v kariéře ve Světovém poháru. Barták s Rašovskou brali stříbro

SP Předklášteří: Juniorka Koryntová triumfovala podruhé v kariéře ve Světovém poháru. Barták s Rašovskou brali stříbro

7 min 31 s

První ze dvou slalomů v rámci Světového poháru v Předklášteří skončil pro české barvy třemi umístěními na stupních vítězů. Na nejvyšší stupínek vystoupala patnáctiletá Aneta Koryntová, která si připsala druhé vítězství ve Světovém poháru v kariéře při svém teprve třetím startu v nejvyšší soutěži travních lyžařů vůbec. Pro stříbro si dojeli Martin Barták a domácí Karolína Rašovská.


Barták úspěšně zaútočil z bramborové pozice na medaili

 

Martin Barták byl po prvním kole na čtvrtém místě, průběžné vedení držel Ital Lorenzo Gritti. Vedoucí muž Světového poháru Barták ale ve druhém kole předvedl nejrychlejší jízdu a časem 23,64 s se posunul na stříbrnou pozici. 

 

„V prvním kole to nebylo úplně ono, byly tam chyby. Druhé mi sedlo výrazně lépe, což se ukázalo i na čase.  S druhým místem jsem spokojený. Slalom není moje nejsilnější disciplína, proto jsem rád, že to vyšlo na bednu. Zítra se budu snažit svůj výsledek ještě o jednu příčku vylepšit,“ řekl Barták. 

 

Závod ovládl Švýcar Mirko Hueppi, bronzový skončil Filippo Zamboni. Druhým nejlepším Čechem byl šestý Jan Borák. Do elitní desítky se ještě vešel devátý Aleš Knor. 

 

Patnáctiletá Koryntová podruhé vítězkou závodu SP

 

V ženském závodě byly  po úvodním kole na prvních třech pozicích české závodnice. Vedla Karolína Rašovská, druhá byla Eliška Rejchrtová a bronzovou pozici držela Aneta Koryntová. 

Druhé kolo ženského slalomu muselo být po odjetí prvních pěti závodnic částečně přestavěno, ženy tak musely své jízdy opakovat. 

 

„Závod byl přerušen z rozhodnutí jury. Byla to ojedinělá situace, kdy v jedné bráně nedoschla po noční bouřce podložka a místo tak bylo pro závodnice moc kluzké, neprůjezdné a především nebezpečné. Bohužel to není něco, co lze odhadnout při stavbě, nebo při prohlídce, proto jsme se takto rozhodli a start opakovali. Bezpečnost závodníků musí být vždy na prvním místě,“ komentovala ředitelka závodu Petra Ivánková.

 

Ve druhém kole předvedla suverénně nejrychlejší jízdu Aneta Koryntová a posunula se tak na nejvyšší stupínek. Pro patnáctiletou juniorku se jedná o druhý triumf ve Světovém poháru. Ten první získala ve svém druhém startu SP v rakouském Rettenbachu, kde ovládla super-G.

 

„Více mi vyhovovalo to první kolo, bylo jednodušší. Čekání při přestavbě druhého kola bylo dlouhé, snažila jsem se být co nejvíce ve stínu. Z vítězství na domácí půdě jsem nadšená. Ani to neumím popsat. Je to moje druhé vítězství ve SP a jsem moc ráda, že je to právě tady doma,“ sdělila své pocity po závodě Koryntová. 

 

Na stupních vítězů Koryntovou doplnila její týmová kolegyně Karolína Rašovská, třetí dojela Slovenka Nikola Fričová. V TOP10 se z Češek umístila ještě Lucie Kutínová. 

 

Pozitivně hodnotil sobotní závodní den i šéftrenér české reprezentace Daniel Mačát. „První slalom Světového poháru se České republice mimořádně vyvedl. Ani jsme nepočítali s takovými výsledky. První a druhé místo v kategorii žen je pro nás velkým překvapením, i když samozřejmě těch prvních deset závodnic ve světovém žebříčku je velmi vyrovnaných a mohl vyhrát kdokoliv. Druhé místo Martina Bartáka mezi muži bylo malinko očekávané, takže jsme rádi, že splnil naše předpoklady,“ uvedl Mačát. 

 

Zítra je v Předklášteří na programu druhý slalom. První kolo startuje v 10:00, druhé poté ve 13:00. Živě ho můžete sledovat zdePomoc Ukrajině