Barták ve Světovém poháru v Dizinu zpět na vrcholu. Veselá vybojovala stříbro

4 min 39 s

Po mistrovské pauze pokračuje seriál Světového poháru v íránském Dizinu a Čechům vyšel návrat skvěle. Martin Barták dokázal ve svém oblíbeném obřím slalomu znovu triumfovat. Alena Veselá skončila mezi ženami druhá a po delší pauze vrátila na stupně vítězů.

“Martin Barták měl velmi těžkou konkurenci, ale prokázal skvělou formu a pevné nervy,” chválí čerstvého stříbrného medailistu ze světového šampionátu reprezentační trenér Daniel Mačát. “Edoardo Frau není v celkovém hodnocení SP od Martina daleko a tlačí na něj v každém závodě. V domácím prostředí je nesmírně silná íránská trojice Morteza Seyd Jafari, Mahdi Sologhami a Hossein Kalhor. Ostatně Morteza tu vyhrál poslední závod Světotého poháru v roce 2016 a i tentokrát byl největším favoritem,” popisuje Mačát Bartákovu konkurenci.

A Mačátova slova se potvrdila na sto procent. Morteza Seyd Jafari dokonale využil znalosti svahu v nadmořské výšce 2 700 metrů a v prvním kole zaostal za Bartákem o pouhých 12 setin. Třináctinásobný juniorský mistr světa Martin Barták však potvrdil roli lídra letošních tabulek a v těsném souboji před domácím Jafarim zvítězil. Pro třetí místo si dojel průběžně druhý v hodnocení Světového poháru Edoardo Frau z Itálie.

Do elitní desítky se probojovali také další dva Češi. Devátý skončil Filip Machů a desátý Václav Mačát.

Dařilo se i ženám. Alena Veselá zahodila za hlavu chyby, kterých se dopustila na nedávném mistrovství světa, a dvěma stabilními jízdami si dojela pro druhé místo. “Alča podala takticky vyzrálý výkon. Udělala pár chybiček, ale skvěle to vybojovala. Jsem rád, že se vrátila na stupně vítězů,” hodnotí výkon Veselé Mačát. Z vítězství se radovala suverénka letošního Světového poháru Jacquline Gerlach z Rakouska. Bronz brala Italka Antonela Manzoni.

Světový pohár v íránském Dizinu pokračuje v pondělí 26. 8. 2019 hned dvěma závody - superobřím slalomem a superkombinací.