Martin Barták se vrátil v Íránu do Světového poháru vítězně. Ženy nechyběly na podiu ani v jednom závodě

Martin Barták se vrátil v Íránu do Světového poháru vítězně. Ženy nechyběly na podiu ani v jednom závodě

11 min 32 s

Světový pohár v travním lyžování pokračoval po mistrovské pauze hned čtyřmi závody v íránském Dizinu a českému týmu se nebývale dařilo. Martin Barták si připsal hned dvě vítězství, jeden bronz a jednu čtvrtou příčku. Alena Veselá si odváží druhé místo z obřího slalomu a kombinace, třetí pozici ze slalomu a čtvrtou ze super G. Poslední medailové umístění pro českou výpravu přidala Adéla Kettnerová, která brala stříbro v super G. 


„Nečekal jsem, že pojedeme domů s takovou sbírkou,” radoval se před odjezdem z Dizinu reprezentační trenér Daniel Mačát. „Program mezinárodních závodů byl poslední měsíc hodně náročný, především pro juniory. Jsem proto opravdu pyšný, jak to zvládli. Je vidět, že ta dřina, kterou všichni absolvovali před začátkem sezony, se vyplatila. Martin Barták prokázal, že není vedoucím závodníkem Světového poháru náhodou. A Alča Veselá poslední dny ukázala svoji bojovnost,” dodal.

Martin Barták je zpět na vrcholu 

Česká reprezentace v travním lyžování se doma moc neohřála. Hned tři dny po návratu ze světového šampionátu ve Švýcarsku odcestovala do íránského Dizinu, kde se bojovalo o cenné body do Světového poháru. Martin Barták si sice z nedávného mistrovství světa zlato nepřivezl, ale i tak nastupoval na start jako jeden z favoritů, a především jakožto průběžně vedoucí muž celkového pořadí seriálu. 

Devatenáctiletý Čech dokázal, že není v čele náhodou. Ustál nápor konkurentů a ovládl hned úvodní disciplínu, když ve svém oblíbeném obřím slalomu těsně porazil domácího Mortezu Seyd Jafariho a třetího Edoarda Fraua z Itálie. „Martin měl velmi těžkou konkurenci, ale prokázal skvělou formu a pevné nervy,” chválí čerstvého stříbrného medailistu ze světového šampionátu Mačát. „Frau není v celkovém hodnocení SP od Martina daleko a tlačí na něj v každém závodě. V domácím prostředí byla nesmírně silná íránská trojice Morteza Seyd Jafari, Mahdi Sologhami a Hossein Kalhor. Ostatně Morteza tu vyhrál poslední závod Světového poháru v roce 2016 a také tentokrát byl největším favoritem,” popisuje Mačát Bartákovu konkurenci. 

Druhý triumf přidal třináctinásobný juniorský mistr světa o den později v super G. Tentokrát zvítězil o deset setin nad svým hlavním rivalem Frauem. Třetí dojel domácí Morteza Seyed Jafari. „Na super G si vždycky věřím, ale dneska to bylo o fous,” smál se Barták po závodě. 

Po těchto dvou disciplínách navýšil Barták svůj náskok v čele seriálu na více než sto bodů, ale bylo jasné, že Frau ještě bude dramatizovat. V superkombinaci dokázal devětatřicetiletý Ital vyhrát a Barták skončil až čtvrtý. V závěrečném slalomu nestačil ani jeden na vítězného Lorenza Grittiho a v pořadí Frau, Barták se seřadili na druhém a třetím místě. Před finále Světového poháru, které se jede v polovině září v Itálii, tak dělí vedoucí dvojici jen 70 bodů.

„Musím už jezdit trochu hlavou. Nic není hotovo, právě naopak. Ještě nás na finále čekají čtyři závody a nemůžu si dovolit výpadek. Celkové pořadí je teď přednější než vítězství v jednotlivých závodech. Já jsem určitě větším favoritem v obřáku a super G. Edo zase ve slalomu a kombinaci. V Itálii se pojedou všechny čtyři disciplíny, takže to ještě bude dřina,” komentoval svoji situaci Barták.

Alena Veselá vybojovala tři pódiová umístění

"Íránská mise" se vydařila i ženám, a to především Aleně Veselé. Sedmnáctileté juniorce se na domácím juniorském šampionátu ani na mistrovství světa dospělých moc nedařilo. Tento týden si ale i přes zdravotní problémy vše vynahradila. 

Nejprve si dvěma stabilními jízdami dojela pro stříbro v obřím slalomu. O den později, tedy v neděli, se zařadila těsně pod stupně vítězů za svoji týmovou kolegyni Adélu Kettnerovou, která se s Antonellou Manzoni z Itálie podělila o druhé místo. V superkombinaci, jež byla na programu ještě ten den odpoledne, se fantastickým výkonem ve slalomové části posunula z průběžné čtvrté na výslednou druhou příčku. V závěrečném slalomu pak završila svůj úspěch v Dizinu bronzem.

„Alča si za svoje výkony zaslouží velké uznání. Svah v Dizinu je těžký a navíc hodně vysoko položený. Start je v 2 800 metrech nad mořem. Bývá to jeden z náročnějších závodů v sezoně a Alča k tomu chytla nějakou virózu. Přestože se už od druhého dne necítila dobře, zabojovala. Ve všech čtyřech startech vystoupila minimálně na rozšířené pódium. Byla to ukázka její síly a bojovnosti,” osvětlil Mačát. Olomoucká rodačka se díky svým výkonům v Íránu posunula na druhé místo průběžného hodnocení Světového poháru.

K sedmi medailím přidali další členové české výpravy ještě pět umístění v elitní desítce. Šárka Abrahamová skončila v super G pátá, těsně za Kettnerovou a Veselou. Juniorský mistr světa v superkombinaci Filip Machů bral sedmé místo ve slalomu, deváté v obřím slalomu a desáté v super G. V obřím slalomu uzavřel TOP10 Václav Mačát. 

Finále Světového poháru proběhne od 12. do 15. září v italském Schilpariu. 

Kompletní výsledky najdete fis-ski.com.

Pro nejaktuálnější informace i pohled do zákulisí sledujte Facebook Travní lyžování a Instagram @travnilyzovani.Pomoc Ukrajině