Skončilo juniorské mistrovství světa v travním lyžování. Česká reprezentace získala 12 z celkových 24 cenných kovů

Skončilo juniorské mistrovství světa v travním lyžování. Česká reprezentace získala 12 z celkových 24 cenných kovů

10 min 54 s

Od středy 17. do soboty 20. srpna se v německém Neudorfu konal juniorský světový šampionát travních lyžařů. Českou republiku na něm reprezentovalo osmnáct sportovců. Ze čtyř závodů získali Češi dvanáct medailí. Nejúspěšnějšími závodníky byli Jan Borák a Eliška Rejchrtová, kteří získali shodně čtyři cenné kovy. Po dvou medailích mají Aleš Knor a Aneta Koryntová.


Skvělý začátek v super G přinesl hned čtyři cenné kovy

Celá akce odstartovala ve středu 17. srpna závodem v super G a čeští reprezentanti do ní vstoupili ve velkém stylu. V úvodní den vybojovali hned čtyři medaile. O tu nejcennější se postaral Aleš Knor, který se stal juniorským mistrem světa. „Neskutečný pocit. Obrovské zadostiučinění za to, co jsem tomuto sportu obětoval. Moc si toho vážím,  řekl Knor po závodě.  Stříbro získala teprve patnáctiletá Aneta Koryntová, která zažívá mezi juniorkami první sezónu. Jsem strašně nadšená, neumím to ani popsat.  Stále to nechápu, svěřila se v cíli. Středeční medailovou bilanci ještě doplnili Jan Borák a Eliška Rejchrtová, kteří si dojeli pro bronzové medaile. Pro Koryntovou a Rejchrtovou to navíc byly premiérové medaile z juniorského světového šampionátu. 

 

Triumf teprve patnáctileté Koryntové v super kombinaci 

I druhý den mistrovství světa juniorů přinesl pro českou výpravu mistrovský titul. Ke stříbru ze super G přidala titul juniorské mistryně světa v super kombinaci Aneta Koryntová. Tu navíc na stupních vítězek doplnila její krajanka a bronzová ze super G Eliška Rejchrtová. Něco neuvěřitelného. Se svou jízdou v super G jsem byla strašně moc spokojená, oproti včerejšku mi to mnohem víc sedlo. Slalom byl velmi těžký, hlavně na psychiku, to ustát,“ popsala své pocity hned po závodě Koryntová. Nadšení neskrývala ani Rejchrtová. „Jsem nadšená. Na super G jsem se hodně těšila. Na slalom si zase tak moc nevěřím, ale jsem moc ráda, že to dneska klaplo.“ 

Mezi juniory útočil na obhajobu loňského titulu Jan Borák, který před rokem triumfoval na domácím šampionátu ve Štítné nad Vláří. Jeho hlavním soupeřem o zlatou medaili byl Ital Filippo Zamboni. Italský závodník byl nakonec o čtyři setiny sekundy rychlejší a Borák bral ze závodu stříbro. „Se stříbrem jsem spokojený. Zambo je úžasný závodník, byl to těžký souboj,“ shrnul.  

 

Zlatý český double v obřím slalomu

V pátečním obřím slalomu Češi slavili zlatý double. Postarali se o něj Jan Borák a Eliška Rejchrtová. Ke dvěma zlatům přidal ještě stříbro Aleš Knor. „Je to úplně neuvěřitelné. Když jsem dojela do cíle, tak jsem tomu nemohla absolutně uvěřit. Před MSJ  jsem vůbec  nečekala, že by se mi mohlo takhle dařit. Minulý rok mi to na juniorském šampionátu vůbec nevyšlo, tak jsem za tyhle úspěchy moc ráda,“ neskrývala emoce Rejchrtová, která zlatem z obřího slalomu zkompletovala svou sbírku z letošního šampionátu.  Všechny tři cenné kovy získal na MSJ i Jan Borák, který letos mezi juniory závodil naposledy.  „Zlatem jsem si splnil svůj cíl, a vlastně tím udělal z letošního MSJ nad očekávání úspěšnou výpravu. Mám velkou radost z toho, jak mi obří slalom vyšel. Obřák jsem na posledních třech MSJ nedokončil, ať už vyjetím nebo pádem, a na dospělém MS se mi to nepovedlo ani jednou. Dalo by se říct, že jsem využil svou poslední příležitost jako junior na nápravu mého skóre.“

 

Stříbrný závěr ve slalomu, Borák a Rejchrtová odjíždí se čtyřmi cennými kovy

Závěrečný den juniorského světového šampionátu se nesl v duchu slalomu, který doprovázelo stejně jako předchozí den deštivé počasí. Lyžaři se tak museli vypořádat s kluzkou a mokrou tratí. S podmínkami na trati si nejlépe po prvním kole poradila Eliška Rejchrtová, která byla ve vedení. Ve druhém kole na ni dolehla nervozita a nakonec zakončila svou cestu MSJ stříbrem. “Vrchní brány jsem si nejspíš až moc pohlídala. A tak zlato nakonec o kousek nevyšlo. Ale vzhledem k tomu, že si ve slalomech až tak nevěřím, tak i to stříbro je skvělé,” řekla majitelka čtyř medailí z letošního juniorského šampionátu. Stejně bravurně jako Rejchrtová si s tratí prvního kola juniorů poradil Jan Borák. Ten byl po prvním kole ve vedení. “První kolo jsem sjel skvěle. Byl jsem velmi spokojený jak se svým výkonem, tak s časem. Bohužel, druhé kolo italský trenér postavil Zambovi (pozn.: Filippo Zamboni, vítěz závodu) přesně na míru, zatímco na mě bylo příliš rovné,” komentoval stříbrný Borák, který stejně jako Rejchrtová získal na šampionátu celkově čtyři cenné kovy.

 

Český tým tak díky Borákovi, Rejchrtové, Knorovi a Koryntové na mistrovství posbíral dvanáct cenných kovů, o tři více než na loňském domácím šampionátu ve Štítné. „Je to velký úspěch, jsme jako tým naprosto spokojeni. Výkony hlavně Honzy Boráka, Elišky Rejchrtové ale i ostatních medailistů byli vynikající, jezdili bez chyb. Jsem rád, že se medaile rozdělili mezi více závodníků. Že to není jen o jednom člověku, ale že se nám podařilo udělat širší českou reprezentační špičku. Před šampionátem jsem odhadoval tak deset medailí, že je to nakonec dvanáct je historický úspěch,“ zhodnotil akci reprezentační trenér Daniel Mačát. 

 Pomoc Ukrajině