Lyžování v centru Prahy? Předzvěst blížícího se šampionátu!

Lyžování v centru Prahy? Předzvěst blížícího se šampionátu!

14 min 45 s

Netradiční podívaná se naskytla v úterý 31. srpna kolemjdoucím v pražských Riegrových sadech, kde se v rámci mediálního setkání k nadcházejícímu Mistrovství světa v travním lyžování ve Štítné nad Vláří představili čeští reprezentanti Alena Veselá, Martin Barták a Šárka Abrahamová - a rovnou na místním kopci otestovali svou formu.


Nahodit kombinézy, vyšlápnout mírný kopec a s výhledem na Pražský hrad se pustit ze svahu dolů. Čeští reprezentanti dva dny po návratu z finále Světového poháru v italském Tambre zamířili do centra Prahy, aby předvedli své lyžařské umění.

Bylo to opravdu něco jiného, než na co jsme zvyklí. Je vždycky fajn si jen tak zajezdit a nic neřešit," okomentovala Alena Veselá, druhá žena celkového hodnocení slalomu v letošním Světovém poháru. Moc jsme si to užili a byla to pro nás nová a příjemná zkušenost. Hezky jsme se v domácím prostředí naladili na šampionát, který startuje příští týden," dodala Abrahamová, bronzová v celkovém hodnocení Světového poháru 2021. 

V Praze jsem už jednou lyžoval, ale ne s výhledem na hrad. Byl to pro nás všechny hezký zážitek," doplnil své reprezentační kolegyně jeden z největších českých adeptů na medaili, Martin Barták. 

Setkání s médii se zúčastnil také šéftrenér reprezentace Daniel Mačát. Na regulérní trať je tento svah mírný a krátký, ale například paralelní slalom bych si tu dokázal představit. Je to výzva, Světový pohár s výhledem na hrad nemají určitě ani nikde v zimě," smál se Mačát. 

Světový šampionát startuje už v pondělí 6. září. Ve Skiareálu ve Štítné nad Vláří se představí celkem 100 závodníků z 12 zemí světa, včetně aktuálního vítěze křišťálového glóbu Hannese Angerera z Rakouska, italské stálice Edoarda Fraua či rekordmana v počtu světových titulů Jana Němce, kterého po pěti letech čeká reprezentační restart. „Je to pro mě výzva. Už jsem starý, beru to vlastně trochu jako válku,“ usmívá se 45letý závodník. „Ale chci se tomu postavit a předvést co nejlepší výkon. Na jednu stranu se těším, na druhou o trošku míň, protože je mi jasné, že na mě bude velký tlak a že to bude bolet. Ale počítám s tím a jdu do toho,“ dodává 14násobný světový šampion.

Mezi muži bude bojovat o medaile i 13násobný juniorský rekordman a třetí muž letošních tabulek Martin Barták. „Před dvěma lety na MS juniorů jsem ve Štítné získal čtyři medaile, celá česká výprava celkem deset, tak doufám, že se nám i tentokrát bude dařit. Já už bohužel věkem nejsem junior, ale udělám vše proto, abych pro Česko vybojoval další medaili v závodech té nejvyšší úrovně,“ uvádí třetí muž letošního hodnocení Světového poháru. 

Start na svém oblíbeném svahu vyhlíží i dvojice juniorských reprezentantek, které se letos prosazují i mezi seniorskou elitou - Šárka Abrahamová a Alena Veselá. „Na mistrovství světa se moc těším. Vzhledem k tomu, že mám ve Štítné letos dost natrénováno, tak doufám, že z toho bude nějaká placka. Dám do toho všechno,“ slibuje Abrahamová, kterou podobně jako její reprezentační kolegyni čeká prakticky dvojnásobná porce závodů. „Samozřejmě se budu soustředit na všechny závody ve Štítné, ale řekla bych, že přece jen je alespoň o trochu větší prioritou MSJ před MS. Na seniorském mistrovství bude větší konkurence než v juniorkách i než na Světovém poháru,” tvrdí Veselá.

Na svou poslední vrcholnou juniorskou akci se těší také domácí závodník Filip Machů, který před dvěma lety právě na svém tréninkovém svahu triumfoval v superkombinaci a přidal ještě stříbro v obřím slalomu a bronz ve slalomu. „Rád bych letos získal alespoň jednu medaili, ať už za jakékoliv umístění. Momentálně se mi nejvíce daří právě v obřím slalomu, i když mě mají lidi spíše za slalomáře. Vyhovují mi rychlé a tvrdé tratě, nejraději to mám právě ve Štítné,“ uvádí 20letý závodník. „Na druhou stranu, o to víc se letos musím snažit, abych nezklamal domácí publikumVěřím, že si to diváci opravdu užijí. Atmosféra bude hodně napjatá, všichni pojedou z plných sil. O takovou podívanou by byla škoda přijít.“

O tom, že česká reprezentace patří mezi hlavní favority šampionátu, hovoří i fakt, že díky skvělým výkonům v celé sezoně získala po devíti letech křišťálový glóbus za vítězství v pořadí národů v rámci Světového poháru. „Finálový závod Světového poháru v Tambre se nám vyvedl, díky medailovým úspěchům Šárky Abrahamové a Martina Bartáka jsme udrželi náskok před reprezentací Itálie a po devíti letech jsme dosáhli na křišťálový glóbus. Světový pohár byl letos velmi vyrovnaný, jak mezi reprezentacemi, tak mezi jednotlivci. Rozhodovalo pár bodů, což dává příslib velmi kvalitních závodů na MS ve Štítné,“ komentuje Daniel Mačát.

Na největší lyžařské akci této sezony v Česku se začalo pracovat už před dvěma lety, kdy ve Štítné probíhalo mistrovství světa juniorů. Nyní přípravy vrcholí – a to nejen na světový, ale i juniorský šampionát, jehož pořadatelství přijal český organizační tým namísto původních pořadatelů v Japonsku. Místo čtyř závodů se tak bude vyhlašovat osm, přičemž dva juniorské (středeční slalom a čtvrteční super G) se uskuteční samostatně. Obří slalom a kombinace se následně bude vyhlašovat z výsledků dospělých závodů. „Pro nás to samozřejmě znamenalo více práce, ale i tak jsme pořadatelství rádi přijali. Junioři by jinak přišli už o druhý šampionát v řadě. I přes náročnost programu a covidová opatření chceme závodníkům zajistit co nejlepší servis a podmínky. Věříme, že si diváci, ať už na místě, nebo prostřednictvím přímých přenosů na našem Facebookovém profilu a v České televizi, užijí to nejlepší z travního lyžování na dospělé i juniorské úrovni,“ říká předsedkyně organizačního výboru Petra Ivánková.

Cílem organizátorů je kromě zajištění celého šampionátu nadchnout pro travní lyžování veřejnost a dostat tento atraktivní sport do širšího povědomí, což se nově může podařit díky partnerství s Hervisem, který se stal jedním z hlavních partnerů šampionátu. Je nám potěšením, že si návštěvníci našich vybraných obchodů budou moci travní lyže na vlastní oči prohlédnout a také si je zakoupit. Jsme tak prvním sportovním řetězcem u nás, který se nabídkou travních lyží může pochlubit,” uvádí Jan Štádler, marketingový ředitel Hervis Česká republika.

Slavnostní zahájení mistrovství světa v travním lyžování se uskuteční v pondělí 6. září, sportovní program startuje v úterý 7. září a potrvá do soboty 11. září. Vstup je pro všechny fanoušky volný, akce se řídí aktuálně platnými hygienickými a protiepidemickými opatřeními. 

Hlavním mediálním partnerem akce je Radiožurnál Sport. Jako hlavní partneři akce po boku Hervisu stojí také dlouhodobí podporovatelé zeleného sportu OR-CZ a Eurepap.

Foto: Travní lyžování / Pavel Lebeda - sport-pics.czPomoc Ukrajině