Na úvod juniorského mistrovství světa vybojovali čeští travní lyžaři tři medaile!

Na úvod juniorského mistrovství světa vybojovali čeští travní lyžaři tři medaile!

7 min 4 s

V rakouském Rettenbachu ve čtvrtek 3.8. začal vrchol sezóny pro travní lyžaře juniorského věku. První disciplínou, která na mládežnické reprezentanty čekala, bylo SuperG. Ze šesti různých medailí putovaly hned tři do České republiky zásluhou Šárky Abrahamové, Elišky Rejchrtové a Aleše Knora.


Není přehnané říct, že Česká republika patří v travním lyžování ke světovým mocnostem, což se na letošním juniorském světovém šampionátu potvrdilo hned během prvním dne. V rakouské obci Rettenbach proběhlo ve středu slavnostní zahájení, hned den nato už se na svazích blízko maďarských hranic konal první závod, kterým byl super obří slalom.

Česko vyslalo do prvního klání mistrovství světa juniorů 10 svých zástupců, 4 dívky a 6 chlapců. Oba závody v úvodním SuperG sice ovládli domácí reprezentanti Schön a Eberhardtová, ovšem Česká republika přidala do své sbírky hned tři cenné kovy z šesti možných.

Mezi dívkami se dokonce do první čtyřky dostaly tři Češky, tou nejšťastnější byla nakonec druhá Šárka Abrahámová, která za vítězkou zaostala o 23 setin. „Na SuperG jsem si věřila a s výsledkem jsem velmi spokojená, za medaili jsem moc ráda,“ sdělila čerstvá juniorská vicemistryně světa po závodě. V duchu jí však přeci jen hlodal malý červík. „Jízda bohužel nebyla nejlepší, v tréninku jsem se cítila ještě líp. Po dešti v průběhu tréninku to dost klouzalo a i já jsem v jedné bráně podklouzla a určitě zpomalila,“ zmínila problematické podmínky v úvodu šampionátu stříbrná medailistka.

Pouhou setinku za ní se umístila její reprezentační kolegyně Eliška Rejchrtová, která nevlídné počasí a ztížené podmínky potvrdila. „Závod rozhodně nebyl jednoduchý, už od rána pršelo a svah byl dost uklouzaný. Muselo se zatáčet dost s citem. V jedné bráně mi to trochu podklouzlo a poté se mi nepovedla trefit stopa v prostřední pasáži, kde jsem asi rozhodně ztratila nějaké ty podstatné setinky,“ popisovala majitelka bronzu. „Trochu mě to mrzí, ale je to stále placka, což je furt naprosto fantastický. Rozhodně bych to hodnotila jako super začátek mistrovství. Uvidíme co přinesou další dny,“ uzavřela Eliška Rejchrtová.

I mezi chlapci se zásluhou Aleše Knora povedlo hned na úvod MS vybojovat medaili, v tomto případě bronzové hodnoty. „Závod jsem si velmi užil, trať byla hodně rychlá a kluzká. Sice se mi nepovedl, jak jsem chtěl, ale asi nemůžu chtít víc,“ uvedl bronzový medailista ze SuperG a narazil tak na zdravotní problémy, které ho v nedávné době postihly. „Bylo to náročné jak kvůli bolestem břicha, tak kvůli návratu po zranění. Třetí místo není první, které jsem si moc přál. Ale vzhledem k tomu, že jsem ještě týden před odjezdem ani nevěděl, jestli budu moct startovat, si téhle medaile moc vážím,“ upřesnil po úspěšném závodě Aleš Knor.

Při svém vůbec prvním startu na MSJ dojela na čtvrtém místě patnáctiletá Lenka Knorová, která před měsícem v Orlickém Záhoří slavila premiérovou bednu i vítězství ve Světovém poháru. Elitní desítku juniorek uzavřela Sára Stloukalová. Nejlepší výsledek kariéry zapsal pátou příčku Pavel Ivánek. Do nejlepší desítky si vměstnal ještě Jakub Adámek, který skončil desátý. 

V pátek čeká na juniorské travní lyžaře v Rettenbachu super kombinace, o víkendu se mohou těšit a připravovat na slalom a obří slalom, který celý šampionát uzavře. 

 Pomoc Ukrajině