Světový šampionát v travním lyžování odstartuje přesně za rok. Barták, Němec a Veselá ovládli generálku na domácí mistrovství

Světový šampionát v travním lyžování odstartuje přesně za rok. Barták, Němec a Veselá ovládli generálku na domácí mistrovství

8 min 55 s

Česká republika v příštím roce přivítá mistrovství světa travních lyžařů. Mezinárodní elita bude na našem území o medaile bojovat podruhé v historii. Tentokrát ve Štítné nad Vláří nedaleko Zlína, která bude dějištěm šampionátu od 6. do 12. září 2021. Právě tento víkend probíhá ve Štítné první mezinárodní FIS závod sezony a Češi ovládli oba dnešní závody, jež byly generálkou na nadcházející mistrovství.


Na aktuální sezonu poznamenanou světovou pandemií koronaviru nebudou čeští travní lyžaři vzpomínat v nejlepším. Vlivem opatření byly veškeré mezinárodní závody zrušeny a sportovcům tak zbylo jen domácí měření sil. Vše si ale „travaři“ budou moct vynahradit přesně za rok, kdy bude Česká republika hostit světový šampionát.

Aktuálně nejlepší Čech Martin Barták v sobotu ve Štítné zvítězil v obřím slalomu a v neděli ve slalomu. „Jsem rád, že jsme konečně mohli změřit síly na mezinárodní úrovni, i když do Štítné bohužel nemohla přijet kompletní travařská špička. Sezona bez větších závodů už byla trochu náročná,” přiznal vítěz celkového hodnocení Světového poháru z minulé sezony. „Příští rok bude domácí šampionát mým hlavním cílem. Zlato z MS mi ještě chybí a zvítězit na domácí půdě chce asi každý. Na Štítnou mám dobré vzpomínky z juniorských mistrovství světa, ale nebude to nic jednoduchého,” těší se Barták.

Na start by se za rok měla postavit i legenda zeleného sportu Jan Němec, který v sobotu senzačně ovládl super G před Martinem Bartákem. „Domácí MS je velká událost a já se ještě ani ve 44 letech neřadím do starého železa. Myslím, že jsem to dnes potvrdil. Pokud mi to zdraví dovolí, rád bych za rok startoval v plné síle,” vyhlíží čtrnáctinásobný mistr světa. 

Svoji premiéru na domácím světovém šampionátu zažije vítězka super G a slalomu Alena Veselá, která ve svých 19 letech bude útočit na vůbec první medaili z velké akce: „Bude to velká výzva. Na MS, ani juniorském, se mi zatím nedařilo a je čas to změnit. Čeká mě rok plný práce, ale doufám, že odměna pak ve Štítné přijde.”

To 23letá Adéla Kettnerová má na svém kontě už medailí z velkých akcí několik, i tak ji ale podobně jako Veselou čeká premiéra na MS na domácím svahu. „Světových pohárů v Čechách jsem jela už hodně, ale MS je něco úplně jiného. Svah ve Štítné mi sedí, ale ostatním soupeřkám taky. Japonky budou jako vždy silné, ale kde jinde ukrást Chisaki zlato než doma,” směje se mistryně světa v super G z roku 2017 a připomíná dominanci Chisaki Maedové z Japonka, která před rokem ve Švýcarsku triumfovala ve všech čtyřech disciplínách. 

Mistrovství světa přivítá Česká republika podruhé v historii a po čtrnácti letech od premiérového domácího šampionátu v roce 2007 v Olešnici v Orlických horách. Tehdy zůstalo doma hned pět cenných kovů zásluhou bronzové Zuzany Gardavské a především legendárního Jana Němce, jenž si dojel pro dva mistrovské tituly, k nimž přidal ještě stříbro a bronz.  

„Čeští reprezentanti v travním lyžování patří dlouhodobě mezi nejužší světovou špičku a z šampionátů i Světových pohárů pravidelně vozí řadu medailí. Pevně doufám, že se bude dařit závodníkům na trati a zároveň znovu také na mezinárodním poli dokážeme, že jsme v České republice tradičně schopni organizovat nejprestižnější závody na nejvyšší úrovni,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Z posledního světového šampionátu v roce 2019 ve švýcarském Marbacheggu si česká výprava odvezla dva cenné kovy zásluhou stříbrných Adély Kettnerové a Martina Bartáka. A právě oni by měli být největšími tahouny českého týmu také na domácím mistrovství světa. „Čeká nás jedinečná akce, která bude dalším krokem přiblížení našeho sportu veřejnosti. Předvedeme, že travní lyžování je krásný, ale přitom náročný moderní sport. Věřím, že čeští reprezentanti potvrdí na domácí půdě příslušnost k absolutní světové špičce,“ shrnul reprezentační trenér Daniel Mačát.     Pomoc Ukrajině