Češi se na úvod šampionátu neprosadili. V superkombinaci skončil nejlépe šestnáctý Machů

Češi se na úvod šampionátu neprosadili. V superkombinaci skončil nejlépe šestnáctý Machů

6 min 10 s

Ve švýcarském Marbachu odstartovalo superkombinací mistrovství světa v travním lyžování. Česká výprava si ale hned úvodní den vybrala notnou dávku smůly. Největší český favorit Martin Barták upadl po chybě už v prvním kole a závod nedokončil. Adéla Kettnerová, které po super G patřila pátá příčka, po pádu v cíli do druhého kola ani nenastoupila. Nejlepším umístěním českého týmu tak zůstalo šestnácté místo Filipa Machů.


„Asi to byla tíha prvního dne. Na všech byla dnes vidět značná nervozita. Snad jsme si vybrali všechnu smůlu a v dalších třech disciplínách už to cinkne,” neztrácí naději reprezentační trenér Daniel Mačát. 

Martin Barták začal superkombinaci skvěle, když na mezičase super G vedl. Ve spodní části tratě ale chyboval a stálo ho to vedení i celý výsledek. „Nebyl to žádný velký ani nebezpečný pád. Zavlíkl jsem rukou za praporek a to mě otočilo a poslalo k zemi,” popisuje svůj pád Martin Barták. „Určitě to není ideální začátek mistrovství, ale vzhledem k tomu, že moje nejoblíbenější disciplíny - super G a obří slalom - nás teprve čekají, tak to není konec světa. Zítra prostě jedeme znovu,” dodává vedoucí muž Světového poháru. 

Mezi muži se nejvýše v celkovém hodnocení dostal juniorský mistr světa právě v superkombinaci Filip Machů, který dvěma stabilními jízdami vybojoval 16. místo. „Úplně neřeším kolikátý jsem z Čechů, ale ani mně se dnes nedařilo. Obě kola jsem mohl zajet lépe. Dělal jsem zbytečné chyby. Nemůžu říct, že bych nebyl vůbec spokojený, ale cílem pro mě je TOP 15 a tam jsem se dnes nevlezl. Snad to bude zítra lepší,” vyhlíží další závod Machů. Druhým a posledním Čechem v cíli byl 23. Pavel Ivánek.

Mistrem světa v superkombinaci se stal Edoardo Frau z Itálie. Stříbro a bronz putují do Rakouska zásluhou Saschi Posche a Hannese Angerera. 

Z žen měla nejlépe rozjetý závod Adéla Kettnerová, která byla po prvním kole na pátém místě. Za cílem super G ovšem nezvládla dobrzdit a následoval pád. „Ten pád nevypadal vůbec dobře. Adéla si dala hodně do hlavy. Ještě zkoušela slalomový trénink. Nechtěla to hned vzdát. Ale bylo vidět, že není ve své kůži, tak jsme raději dali přednost tomu, aby se dala dohromady na další dny,” osvětlil stav Kettnerové Mačát. Štěstí nepřálo ani dalším českým ženám a ve výsledkové listině nefigurovala nakonec ani jedna. 

Stejně jako ve Štítné na juniorském světovém šampionátu i v Marbachu mezi ženami kralovala Chisaki Maedaová z Japonska. Druhé místo brala vedoucí žena Světového poháru Jacqueline Gerlachová a bronz vybojovala mladší ze sester Maedaových Marino. 

Mistrovství světa v travním lyžování pokračuje v Marbachu zítra obřím slalomem. První kolo startuje v 11:15, druhé v 15:15.

Kompletní výsledky najdete zde.

Pro nejaktuálnější informace i pohled do zákulisí sledujte Facebook Travní lyžování a Instagram @travnilyzovani.Pomoc Ukrajině