MS v travním lyžování: Martin Barták je vicemistrem světa v obřím slalomu

MS v travním lyžování: Martin Barták je vicemistrem světa v obřím slalomu

6 min 8 s

Druhý den světového šampionátu v travním lyžování přinesl české výpravě první medaili. Martin Barták se oklepal ze včerejšího pádu a ve svém oblíbeném obřím slalomu si dojel pro stříbro. „Už vím, že budu odjíždět spokojený,” radoval se v cíli vicemistr světa v obřím slalomu.


„Dneska jsem zajel maximum. Vítězný Stefan Portmann byl na svém domácím kopci v obou kolech neporazitelný. V druhém kole jsem sice udělal docela velkou chybu, ale i kdyby ne, na zlato by to dnes stejně nestačilo. Stefan nám tam nenechal jediný centimetr prostoru, kde bychom mohli být rychlejší než on,” popsal dnešní výsledek stříbrný medailista. 

A jaké jsou Bartákovy plány do dalších závodů? „Medaile byla cíl, takže já už jsem teď spokojený. Můžu jít do dalších dvou závodů s naprosto čistou hlavou a poprat se o zlato, pro které jsem si přijel především.” 

Český úspěch podtrhl svým maximem na světovém šampionátu Filip Machů, když se poprvé ve své kariéře dostal do elitní desítky. Díky dvěma jízdám naprosto na hraně skončil juniorský mistr světa v superkombinaci na sedmém místě. „Jsem naprosto nadšený! Chtěl jsem být do patnáctky, ale tohle jsem opravdu nečekal. Obě jízdy jsem jel úplně na doraz a obě mně vyšly úplně na jedničku… Prostě úplně super,” smál se Machů po skončení závodu.

V TOP15 doplnil dvojici Čechů ještě Václav Mačát, který si podobně jako Machů zajel svůj nejlepší výsledek v kariéře a radoval se z 13. pozice. „Dnes to bylo hodně těžké. První kolo bylo technické a to druhé zase hodně do rychlosti. Nějaké chyby jsem udělal, ale rozhodně jsem si po včerejšku spravil chuť. 13. místo na světě? To je přece skvělé,” zhodnotil Mačát.

„Teď už šampionát nemůže být neúspěšný, když máme medaili a další dva závodníky v nejlepší patnáctce,” komentoval český úspěch mužů reprezentační trenér Daniel Mačát a dodal: „Ještě bych byl rád, kdyby se ke klukům přidaly i holky, které zatím nepředvedly, co v nich je. Trochu nás taky srazilo včerejší zranění Adély Kettnerové a Tomáše Jarůška, ale doufáme, že Adéla se dá minimálně na super G dohromady a ještě zkusí o obhajobu titulu zabojovat.”

Skvěle měla závod rozjetý Šárka Abrahamová, když po prvním kole ztrácela na medaili jen necelé čtyři desetiny. V druhé jízdě se však juniorská bronzová medailistka z SG nevyvarovala chyb a byla diskvalifikována. Alena Veselá nedokončila už kolo první a Adéla Kettnerová kvůli zranění ze středečního SG na start ani nenastoupila. Mezi ženami se tak nejlépe z Češek umístila devátá Martina Bílá. 

Z titulů mistrů světa se raduje japonská suverénka Chisaki Maedaová a domácí lyžař Stefan Portmann.

Mistrovství světa v travním lyžování pokračuje ve švýcarském Marbachu v sobotu slalomem. V neděli pak čeká travní lyžaře závěrečné super G.Pomoc Ukrajině