Martin Barták ovládl Světový pohár v travním lyžování

Martin Barták ovládl Světový pohár v travním lyžování

8 min 5 s

Po třinácti titulech juniorského mistra světa a dvou medailích ze seniorských světových šampionátů přidal travní lyžař Martin Barták do své sbírku tu nejcennější trofej. V italském Schilpariu pozvedl nad hlavu křišťálový glóbus a jako historicky první junior se stal vítězem celkového hodnocení Světového poháru v travním lyžování.


“Jsem hrozně rád, že už to mám za sebou a mám to doma,” radoval se ihned po dojetí nejlepší muž letošních tabulek. “Je to jednoznačně můj největší úspěch. Vedl jsem celou sezonu a hodně jsem v to věřil. Druhá polovina už byla hodně fyzicky i psychicky náročná, ale ten pocit stát tady s trofejí v ruce a poslouchat hymnu za to jednoznačně stál,” dodal po vyhlášení. 

Devatenáctiletý Čech odjížděl na finále Světového poháru s náskokem 70 bodů na druhého Edoarda Fraua z Itálie a odstartoval závěrečný díl seriálu nejlépe jak mohl. Vítězstvím. Naopak Frau úvodní kombinaci nedokončil. Barták se tak dostal do výhody, které navzdory svému věku naprosto zkušeně využil. Ve slalomu dojel pátý a svůj triumf si pojistil už v sobotním obřím slalomu - předposledním závodě sezony. Díky druhému místu navýšil náskok na 165 bodů. “Byl to těžký souboj, i když mně Edo svým výpadkem trochu pomohl. Na druhou stranu já jsem vypadl ve slalomu v Cortině, takže je to fifty-fifty. Každý jsme měli za sezonu jen jeden výpadek. Věděl jsem, že nesmím znovu zaváhat a naštěstí se to povedlo,” přiblížil stříbrný medailista z nedávného světového šampionátu.

Barták během svého vítězného tažení posbíral 7 vítězství a další 3 pódiová umístění. “Byla to náročná, ale neuvěřitelná sezona. Na začátku pro mě bylo určitě důležitější a přednější mistrovství světa, ale vzhledem k tomu, jak se ta sezona vyvíjela, stal se křišťálový glóbus mým hlavním cílem. Na začátku jsem si udělal docela náskok, ale Edo mně postupně dotahoval. Jsem rád, že se to nakonec podařilo dotáhnout do konce,” popisoval rodák z Orlických hor. 

“Věděl jsem, že Martin letos bude bojovat o světový titul a bude patřit k naprosté špičce i mezi muži, nejen mezi juniory, ale nečekal jsem, že už bude bojovat o křišťálový globus. To je v 19 letech naprosto neuvěřitelné. Je to pro něj velká odměna za všechnu práci, kterou tomu věnoval, a je skvělé, že po éře Jana Němce jsme tak rychle našli dalšího českého šampiona,” raduje se z výsledků svého svěřence reprezentační trenér Daniel Mačát.

V celkovém hodnocení Světového poháru 2019 se do elitní trojice dostala i česká reprezentantka Alena Veselá. Teprve sedmnáctiletá závodnice skončila třetí. “Hodně si toho cením. Letos se mi nedařilo na juniorském ani velkém mistrovství světa, tak jsem ráda, že se aspoň tohle povedlo,” přiznává olomoucká lyžařka.

V hodnocení národů bral český tým druhé místo za vítěznou Itálií. “Italové letos měli neuvěřitelně silný tým. Já ale věřím, že když se k Martinovi přidají i holky, můžeme příští rok útočit na pohár národů my,” věří Mačát.

A jaké jsou další Bartákovy plány? “Příští rok bych měl asi obhájit Svěťák a za dva roky je jasný cíl - titul mistra světa. Třeba se zadaří a budu o něj bojovat na domácí půdě ve Štítné. Teď už se ale těším až bude za námi mistrovství republiky a dám si od lyží na chvíli volno,” usmál se na závěr Barták a připomněl, že v roce 2021 by se do Čech mohl po 14 letech vrátit světový šampionát. 

Příští víkend čeká travní lyžaře závěrečný závod Českého poháru a mistrovství republiky v Předklášteří u Brna. Pomoc Ukrajině