Martin Barták odstartoval finále Světového poháru vítězstvím

4 min 14 s

V italském Schilpariu se ve čtvrtek rozjely boje o poslední body do Světového poháru. Martin Barták začal svoji jízdu za křišťálovým glóbem na jedničku, když hned v úvodní superkombinaci zvítězil. Navýšil tak svoje vedení v průběžném pořadí seriálu na 170 bodů a přiblížil se ke svému premiérovému triumfu.

„Už je to blízko, ale zdaleka není vyhráno. Ještě nás čekají tři závody a ve hře je stále hodně bodů,” zůstává při zemi třináctinásobný juniorský mistr světa.

Barták přitom závod neměl rozjetý s ohledem na celkové hodnocení ideálně. Po super G figuroval na třetím místě a jeho největší rival v boji o celkové prvenství ve Světovém poháru, Ital Edoardo Frau, byl na výsledkové listině těsně před devatenáctiletým Čechem. Díky skvělému slalomu, který paradoxně nepatří mezi Bartákovy silné disciplíny, se ale čerstvý vicemistr světa v obřím slalomu radoval z triumfu.

Druhý skončil Stefan Portmann ze Švýcarska a třetí Němec Marcel Knapp. Domácí Edoardo Frau pět bran před cílem druhého kola zaváhal a nakonec závod nedokončil. Barták si tak v průběžném hodnocení připsal o 100 bodů více než italský matador a může do dalších závodů nastupovat s klidnou hlavou.

„Já si moc na slalom nevěřím, ale tady klaplo úplně všechno. Sám sebe jsem dnes ve slalomu překvapil,” smál se rodák z Orlických hor.

Dařilo se i dalším Čechům. Petra Mlejnková dojela těsně pod stupni vítězů čtvrtá. Jan Borák se díky nejrychlejšímu času ve slalomu posunul ze 17. místa po prvním kole na konečnou sednou pozici. Elitní desítku uzavřel Filip Machů.

Finále Světového poháru v travním lyžování pokračuje v Schilpariu v pátek slalomem. Start prvního kola je plánován na 10:15. Druhé kolo se pak rozjede ve 14:15.