Historická sezóna travních lyžařů. Barták a Rejchrtová získali velký křišťálový glóbus. Češi ovládli i hodnocení národů

Historická sezóna travních lyžařů. Barták a Rejchrtová získali velký křišťálový glóbus. Češi ovládli i hodnocení národů

10 min 51 s

České travní lyžování slaví zápis do historie. Vůbec poprvé vyhráli čeští závodníci velký křišťálový glóbus ve všech kategoriích. Mezi muži podruhé v kariéře triumfoval Martin Barták. V ženách se o celkové vítězce rozhodovalo do posledního závodu mezi Anetou Koryntovou a Eliškou Rejchrtovou. Díky triumfu v nedělním super G se z křišťálového glóbu raduje Rejchrtová. Česká reprezentace vyhrála také celkové pořadí národů.


Martin Barták slavil velký křišťálový glóbus s předstihem

Finále Světového poháru odstartovalo v italském Saurisu v pátek závodem v obřím slalomu. Celý den doprovázel neustávající déšť, závodníci se tak museli vypořádat s kluzkou tratí. V mužském závodě triumfoval Martin Barták, který tímto vítězstvím potvrdil svůj zisk velkého křišťálového glóbu. Ten získal podruhé v kariéře, druhé vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru si navíc připsal jako nejmladší travní lyžař v historii. „Díky dešti to byl asi nejtěžší závod co jsem jel. Věděl jsem, že trať je mokrá a nesmím udělat chybu. Byl jsem rád, že jsem ji neudělal a glóbus nakonec vyhrál už v prvním závodě. Podařilo se mi vyhrát už první závod v sezóně, takže jsem sbíral body už od začátku. Ostatní dělali chyby, já jsem dojížděl stabilně a na předních pozicích a to asi bylo klíčové,“ sdělil dvojnásobný šampion Světového poháru. 

Další dva závody už jsem si hodně užíval. Křišťálový glóbus byl samozřejmě hlavní cíl letošní sezony a jsem moc rád, že všechno klaplo dle plánu a můžu tady teď stát s trofejí v ruce,” usmíval se po závěrečném ceremoniálu a dodal: “Malá oslava s týmem proběhla už v pátek, ale těším se domů, až vše oslavím s rodinou a také příští týden se všemi travními lyžaři při závěrečném Českém poháru.” 

 

Drama až do konce. Rejchrtová vyhrála závěrečné super G a ovládla Světový pohár mezi ženami

Letošní ročník SP uzavřelo v neděli super G, ve kterém zbývalo vyřešit otázku, která česká teenagerka získá velký křišťálový glóbus mezi ženami: Aneta Koryntová, nebo Eliška Rejchrtová.  S červeným číslem pro v tu chvíli vedoucí závodnici SP se na trať vydala jako první Aneta Koryntová. Zapsala čas 34,90 s. Rejchrtová jela jako čtvrtá a cílovou pásku protnula v čase 34,23s. Bylo tedy jasné, že nejlepší ženou Světového poháru pro sezónu 2022/23 se stane právě ona. 

„Mezi mnou a Anet bylo jen pár bodů. Bylo to buď a nebo. Anet letos super G opravdu jde a věděla jsem, že tam musím nechat všechno. Když jsem pak dojela a reprezentační kolegyně Šárka Abrahamová na mě ukazovala, že jsem první. Bylo to něco neuvěřitelného,” popisovala dojatá Rejchrtová. 

Začátek sezóny byl opravdu špatný. Pár závodů jsem nedojela a i když jsem měla dobrý pocit z jízd, nebylo to dost rychlé. Lámat se to začalo v Předklášteří, kde jsem byla druhá. To mi hodně pomohlo na psychiku. Od té doby všechno začalo vycházet. Nejprve zlato z MSJ, pak vítězství v Íránu a Cortině. Teprve v Cortině jsem vlastně začala přemýšlet nad křišťálovým glóbem a zjistila jsem, že je blízko. Asi bude chvíli trvat, než mi dojde, co se za poslední měsíc vlastně stalo,“ doplnila.

 

Na první vítězství v kariéře dosáhl mezi muži osmnáctiletý talent Aleš Knor. „Je to skvělé, na to jak sezóna začala, tak tohle vítězství je jen třešnička. Jízdy v trénincích nebyly úplně vyvedené. Před startem trošku nastoupila nervozita, což je u mě většinou dobré znamení. Pár chyb jsem udělal, ale cítil jsem, že mám dobrou rychlost. V cíli jsem strašně doufal, že to na to zlato vyjde. Vyšlo to a já jsem moc šťastný,“ radoval se Knor.

 

Historická sezóna pro české travní lyžování

Česká reprezentace tak na závěrečné zastávce Světového poháru ovládla všechny závody. Pro sezónu 2023 navíc získala velké křišťálové glóby ve všech kategoriích včetně hodnocení národů. Stalo se tomu tak poprvé v historii. „Sám jsem nečekal, že budeme v závěru SP tak dominovat, obzvlášť na italské půdě. Samozřejmě jsem rád, že jsme vyhráli celkové hodnocení národů, ale především jsem šťastný za všechny závodníky, kteří se umístili na bedně jak v celkovém hodnocení SP tak v jednotlivých disciplínách,“ zhodnotil veleúspěšnou českou sezónu reprezentační trenér Daniel Mačát.

 

„Základ úspěchu je dobrá práce našich žákovských trenérů v čele s Pavlem Ivánkem, posílají nám hotové lyžaře a my ty diamanty jen brousíme. Eliška Rejchrtová, Aneta Koryntová, Aleš Knor a další jsou toho jasným důkazem,“ poukazuje Mačát na to, že velká část reprezentačního týmu ještě nepřekonala věkovou hranici 20 let. 

 

Sezonu travních lyžařů uzavře příští víkend finále Českého poháru a MČR v Předklášteří u Tišnova, na kterém by neměla chybět kompletní česká reprezentace.

 Pomoc Ukrajině