FIS závody na trávě vynesly Čechům ve dvou víkendech hned deset umístění na stupních vítězů

9 min 24 s

Čeští travní lyžaři opět ukázali svou nadvládu, když v uplynulých dvou víkendech na FIS závodech v Bömmeli a St. Kathreinu stanuli celkem desetkrát na pódiu. Prosadil se především Martin Štěpánek, vidět byla i Adéla Kettnerová.

Spanilou jízdu zahájili Češi ve švýcarském Bömmeli, kde byly na programu tři disciplíny. V úvodní superkombinaci se čtvrtým a pátým místem rozehřáli ostřílený Martin Štěpánek a mladá stálice české reprezetnace Dominika Dudíková.

Opravdová paráda ale přišla až v odpoledním slalomu, když právě Štěpánek předvedl na nepříjemném kluzkém povrchu dvě bezchybné jízdy a připsal si jednoznačné vítězství před Rakušanem Stockerem. Na slalomové pódium se ale prodrali i další Češi. Václav Jerošek skončil třetí stejně jako nový talent českého lyžování na trávě Karolína Rašovská.

Šestnáctiletá lyžařka z Předklášteří sahala po stupních vítězů ještě o den později, v obřím slalomu však nakonec skončila čtvrtá. O příčku výš se vyšplhal Martin Štěpánek a v Bömmeli tak zaznamenal už druhou “bednu“. Václav Jerošek potvrdil formu šestou příčkou.

V Rakousku se poprvé v sezóně předvedla Kettnerová

O týden později pokračoval letošní seriál FIS závodů v rakouském St. Kathreinu. Úvodní obří slalom opět patřil Martinu Štěpánkovi, který skončil třetí. Překvapením bylo i šesté místo čerstvého juniora Martina Bartáka, který porazil i úřadujícího juniorského mistra světa Marcela Knappa z Německa.

Stejně jako Barták si v obřím slalomu počínala mezi ženami Dominika Dudíková. V odpoledním superobřím slalomu se poprvé v letošní sezoně prosadila její týmová kolegyně Adéla Kettnerová, když skončila druhá za vítěznou Slovenkou Míkovou. Československé stupně vítězů mohla zkompletovat Karolína Rašovská, bronz jí nakonec unikl o pouhých 17 setin vteřiny a musela se spokojit se čtvrtou příčkou.

Závod mužů byl absolutně vyrovnaný, soupeře převyšoval jen vítězný Edoardo Frau z Itálie, který druhého Švýcara Portmanna porazil o více než půl vteřiny. Martin Štěpánek byl tentokrát pátý, neztratil se ani sedmý Václav Jerošek.

Na slalomu, který se jel o den později, si závodníci doslova vylámali zuby. Především drtivá většina žen nebyla schopná druhé kolo postavené rakouským trenérem dokončit. Do cíle se nakonec zdárně dostaly pouze dvě Češky. Vítězství mohla slavit Adéla Kettnerová, hned za ní se umístila Karolína Rašovská.

Také mužský závod byl napínavý a Češi si z něj díky rovnosti časů odnesli zásluhou Martina Štěpánka a Martina Bartáka hned dvě třetí místa. Především šestnáctiletý Barták trenéry i svět travních lyžařů svým výkonem překvapil. První místo obsadil Švácar Hüppi před Italem Frauem.

O posledním červnovém víkendu bude série FIS pokračovat v rakouském Schwarzenbachu. První červencový víkend bude potom patřit pokračování Světového poháru v českém Předklášteří.

Výsledky FIS závody Bömmeli

Superkombinace muži: 1. Frau Edoardo (It.) 46,96, 2. Stocker Michael (Rak.) 47,12, 3. Hüppi Mirko (Švýc.) 47,34, 4. Štěpánek Martin 48,19, 6. Soltík Tomáš 49,15, 8. Jerošek Václav (všichni ČR) 49,70

Superkombinace ženy: 1. Gerlachová Jacquelin 52,13, 2. Hetfleischová Kristin (obě Rak.) 52,23, 3. Míková Barbara (SR) 52,31, 5. Dudíková Dominika (ČR) 55,18

Slalom muži: 1. Štěpánek Martin (ČR) 44,05, 2. Stocker Michael (Rak.) 44,90, 3. Jerošek Václav (ČR) 46,16

Slalom ženy: 1. Míková Barbara (SR) 49,61, 2. Schischkowsková Lisa (Něm.) 58,23, 3. Rašovská Karolína (ČR) 61,45

Obří slalom muži: 1. Frau Edoardo (It.) 50,66, 2. Stocker Michael (Rak.) 51,78, 3. Štěpánek Martin 51,84, 6. Jerošek Václav (oba ČR) 53,56

Obří slalom ženy: 1. Míková Barbara (SR) 55,05, 2. Gerlachová Jacquelin 55,11, 3. Hetfleischová Kristin (obě Rak.) 55,34, 4. Rašovská Karolína (ČR) 56,35

Výsledky FIS závody St. Kathrein

Obří slalom ženy: 1. Hetfleischová Kristin 69,55, 2. Gerlachová Jacquelin (obě Rak.) 69,67, 3. Míková Barbara (SR) 70,03, 6. Dudíková Dominika (ČR) 73,29

Obří slalom muži: 1. Frau Edoardo (It.) 63,93, 2. Portmann Stefan (Švýc.) 65,31, 3. Štěpánek Martin 65,65, 6. Barták Martin 66,49, 10. Soltík Martin 67,93, 11. Jerošek Jan 68,79, 12. Ševčík Jakub 69,12, 13. Vojta Šimon 69,30, 14. Mačát Václav (všichni ČR) 69,71

Superobří slalom ženy: 1. Míková Barbara (SR) 30,05, 2. Kettnerová Adéla (ČR) 30,61, 3. Hetfleischová Kristin (Rak.) 31,05, 4. Rašovská Karolína 31,22, 8. Dudíková Dominika (ČR) 33,10

Superobří slalom muži: 1. Frau Edoardo (It.) 28,55, 2. Portmann Stefan 29,19, 3. Hüppi Mirko (oba Švýc.) 29,23, 5. Štěpánek Martin 29,68, 7. Jerošek Jan 30,23, 8. Barták Martin 30,26, 9. Soltík Tomáš 30,35, 11. Soltík Martin 30,51, 12. Vojta Šimon 30,64, 13. Jerošek Václav 31,26, 14. Ševčík Jakub 31,74, 15. Mačát Václav 31,81

Slalom ženy: 1. Kettnerová Adéla 62,76, 2. Rašovská Karolína (obě ČR) 73,49

Slalom muži: 1. Hüppi Mirko (Švýc.) 54,79, 2. Frau Edoardo (It.) 56,03, 3. Barták Martin 56,72, 3. Štěpánek Martin (oba ČR) 56,72, 7. Soltík Tomáš 57,26, 8. Jerošek Václav 58,50, 11. Ševčík Jakub 62,93, 13. Mačát Václav (všichni ČR) 70,22